Työmatkan ollessa pari kilometriä keskustan läpi, olen käyttänyt julkisia, koska huvittaa tehdä niin. Tänä aamuna kuitenkin viimeksi kirosin, että kun ulkona on se pari pakkasta ja talvivaatteet pakollisia, niin miksi *elvetissä sen bussin/metron/junan (valinnaisten julkisten kulkuvälineiden kohdalla on suoritettu tiedustelu aamukahvipöydässä) matkustamon lämppärin pitää suoltaa sisälämpötilaksi se +30. Ole siinä sitten se pari minuuttia hikinen ja haise aamusta lähtien koko työpäivä skeidalta.mursu kirjoitti:Kyllä oma ajamiseni yksityisautolla Helsinkiin johtuu ihan pelkästään siitä että se on saman hintaista tai jopa halvempaa kuin julkisella matkustaminen. Ei myöskään tarvitse polkea loskassa tai katsella kellosta koska kyyti mahdollisesti tulee.
Ja kun tuossa julkisessa istuessa saa edes nauttia omia eväitä, eikä eväitä myöskään tarjoilla, niin toistaiseski ei ole kovin vaikea valinta kummalla matkustaa?
Taidanpa sittenkin siirtyä autoilemaan tuon matkan, onhan kummassakin päässä tallipaikka ja kaksialueilmastointi pitää lämpotilan juuri haluttuna ja sen saa itse valita. Tämäkin vain siksi, että huvittaa tehdä niin.
On se kamalaa tämä ihmisen mieltymystensä mukaan suorittama vapaa valinta.