Kertokaa mistä kannattaa lähtee etsimään vikaa kun saab ei lähde enää käyntiin..vaihdoin uuden startin kun luulin että vika on siellä? no eipä lähdekkään käyntiin..sulakkeet ok. releet ok avaimesta kun kääntää niin virta menee virtalukon releelle silloin virtalukon pohja ok.
ja nyt näyttää että akku tyhjenee meneekö jossain maihin ?akulta startille menevä virtajohto ok? Kokeiltiin toisella akulla mutta sekään ei auttanut?
ei auta kepin vispaamien (automaatti)
Miten herätevirta releeltä startille?
Startti ei pyöritä ollenkaan ja kun kääntää avaimesta niin ei tapahdu mitään ja silloin se haukkaa akun tyhjäksi kun ksenonit alkaa väpättämään..
Ihme homma kyllä..
Obd näyttää et ei oo mitään vikaa hänen mielestään...
muutaman käynnistysyrityksen jälkeen akun lepojännite näytti jotain 12-12,80 et onks ok?ja kun käynnistää menee alle 10.
uus startti motonetistä boschin paketissa ihan uus..et eihän sitä voi sanoo et se on ihan toimiva mut oletin kun uutuuttaan kiilti..pitää huomenna mennä ja alkaa purkamaan virtalukko jos se ois siellä pohjassa se vika mut en tiedä..
Kun kokeilitte toisella akulla annoitteko apuvirtaa vai oliko auton oma akku kokonaan irti ja uusi akku yksinään kiinni?
Kannattaa tarkistaa moottorin ja rungon välinen maadoitus, voit antaa vaikka apuvirtakaapelilla lisämaata ja kokeilla startata...Eli kaapelin toinen pää moottoriin ja toinen pää koriin
Pyöriikö moottori ollenkaan ? Automaatilla ei pääse työntämällä testaamaan joten hihnapöyrä esille ja 27 hylsyllä vääntämään.
Kuuluiko konehuoneesta omituisia ääniä ennenkuin starttia päädyttiin vaihtamaan ?
9000 CS 2.3tA -97 T5 RE85, 9-5 Aero -04 BP, Opel Ampera -12, Hyundai Kona 64 kWh MY20.5 Style
E85 ja Biopower ohjelmoinnit T5/T7/T8, TECH2 operoinnit. Pääsäätäjä yrityksessä Suolinko
Nyt voi huokasta helpotuksesta taitaa jäädä siihen virtalukon pohjan vaihtoon..sen verran saatiin paikallistettua.
Auto kyllä käynnistyy nyt hyvin kun on uusi startti..
Kaveri laittoi sellaisen virityksen että auton saa käyntiin näyttää vaan siltä että on varastettu kun johdot roikkuu ratin alla mutta ens viikolla pohjan vaihtoon josko se alkas taas avaimesta käynnistyä
Nyt ainakin tulevaisuudessa voi sanoo jos jollain muilla tulee samanlaisia ongelmia !