Jarrupalojen asettumisesta kysymys

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
Shammy74
Matalapaineturbo
Viestit: 174
Liittynyt: Pe Syys 17, 2010 19:08
Paikkakunta: Vantaa

Jarrupalojen asettumisesta kysymys

Viesti Kirjoittaja Shammy74 »

Miten kauan porukalla on vienyt aikaa, että uudet jarrupalat on alkaneet ottamaan koko pinta-alaltaan levyyn kiinni? Itselleni vaihdettiin uudet levyt ja palat huhtikuussa ja vieläkään on palat ei ota ihan kokonaan levyyn. Kuvasta näkyy parin sentin rantu alareunassa, johon ei tule kontaktia > http://aijaa.com/v.php?i=000468207255.jpg Tuo sama homma on kummallakin puolella. Ylhäältä ottaa kyllä ihan levyn reunasta (tuo kuvassa näkyvä yläreunan ruosterantu ei ole levyssä, vaan taustalevyssä)
Saab 9-5 Aero Sedan "Black Edition" MY00 Biopower https://1drv.ms/i/s!As6Xgw_TfcKjg34ZAMAFw9VQdQ0P
jcarlson
"Saabisti"
Viestit: 9165
Liittynyt: La Touko 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Haparanda

Re: Jarrupalojen asettumisesta kysymys

Viesti Kirjoittaja jcarlson »

Liki heti ne pitäisi alkaa ottamaan, ei uusiin levyihin saa alkaa kertymään ruostetta.. Kyllä se satula jumittaa.
#2022
YV-laatikko kroonisesti täynnä. Jos haluat kysyä softahommista niin käytä mieluiten mailia tmi.jcarlson(at)gmail.com
Mataz
"Turbo"
Viestit: 296
Liittynyt: To Loka 28, 2010 22:16
Paikkakunta: Tampere

Re: Jarrupalojen asettumisesta kysymys

Viesti Kirjoittaja Mataz »

Ite vaihtelin levy ja palat eteen joulukuussa, kyllä heti alusta alkaen otti koko alalta ja ottaa edelleen. Taakse myös vaihdettu viime kesänä, ja koko levyt pysyy kiiltävänä.

Kyl tuo vaikuttais siltä, että mäntä on jumissa tai pala onnistuttu asentamaan jotenkin kummasti vinoon.
2010 9-3 SC TiD Vector A6
Krooninen saabismi kulkee suvussa!
"A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster"
Shammy74
Matalapaineturbo
Viestit: 174
Liittynyt: Pe Syys 17, 2010 19:08
Paikkakunta: Vantaa

Re: Jarrupalojen asettumisesta kysymys

Viesti Kirjoittaja Shammy74 »

Hmm voisikohan tuollainen ongelma johtua niiden jarrupalojen "jousista"? (vai mikä niiden rautojen virallinen nimi onkaan, jotka painavat palat satulaan). Meinaan jarrurempan yhteydessä huomattiin, että edellisessä rempassa (edellisen omistajan aikana), että toinen jousi oli laitettu väärinpäin (aiheutti jarrupalan vinoon kulumisen) ja myös toista jousta jouduttiin hieman vääntämään, kun ei ollut orkkis muodossa . Alkuun tuo ruosterantu oli n. puolet jarrulevyn korkeudesta, nyt se on ollut tuon 2cm viimeisen kuukauden, eikä ole enää siitä parantunut.
Saab 9-5 Aero Sedan "Black Edition" MY00 Biopower https://1drv.ms/i/s!As6Xgw_TfcKjg34ZAMAFw9VQdQ0P
Kaks-Seiska
"Viggen"
Viestit: 524
Liittynyt: Ti Touko 06, 2008 15:27
Paikkakunta: Oulu

Re: Jarrupalojen asettumisesta kysymys

Viesti Kirjoittaja Kaks-Seiska »

Palat on varmaan suorassa. Luultavasti satulan ulommanpuoleinen mäntä on jumissa, jolloin sisempi painaa jarrulevyä mutkalle vasten ulompaa jarrupalaa.
#3929
Saab 9-3 ss -05
Vastaa Viestiin