kaasari

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
tuplis 84
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: La Kesä 18, 2011 22:57

kaasari

Viesti Kirjoittaja tuplis 84 »

99 kaasari pukkaa bensaa ulos kun sammuttaa tai käynnistää kuumalla koneella,sellanen avonainen putkenpätkä syylärin puolella mistä tulee.Sama vika oli aikanaan vm.85 ysikymppisessä,korjautin ja sanovat että olis joskus aikanaan purettu ja kasatessa laitettu oisko ollu koho tai jokin väärinpäin,sen takia bensanpinta kaasarissa liian korkeella.Oli vaan niin kallis "huolto" ysikymppiseen et aattelin oisko olemassa mitään kotikonsteja kyseisen ongelman kuriin saamisex?
J.V.A
"Hirsch"
Viestit: 981
Liittynyt: Ma Loka 23, 2006 23:18
Paikkakunta: Naantali

Re: kaasari

Viesti Kirjoittaja J.V.A »

tuplis 84 kirjoitti:99 kaasari pukkaa bensaa ulos kun sammuttaa tai käynnistää kuumalla koneella,sellanen avonainen putkenpätkä syylärin puolella mistä tulee.Sama vika oli aikanaan vm.85 ysikymppisessä,korjautin ja sanovat että olis joskus aikanaan purettu ja kasatessa laitettu oisko ollu koho tai jokin väärinpäin,sen takia bensanpinta kaasarissa liian korkeella.Oli vaan niin kallis "huolto" ysikymppiseen et aattelin oisko olemassa mitään kotikonsteja kyseisen ongelman kuriin saamisex?
Oisko kohon neulaventtiili hajonnut tai muuten "ryytynyt", mutta ei näköjään estä bensan ylivuotoa kohokammiosta.

Itsellä uitti bensat yli kun tuo oli hajonnut ja ei ollut paha vaihtaa. Jos vielä itse osaa korjata niin ei pitäisi olla kallis korjaus. Tuosta omasta korjauksesta on aikaa jo niin paljon ettei tiedä nykyisin osien saatavuudesta jms.
46 vuotta ajoa vain Saabilla. Saab 9-5 Aero sedan- 00, Vector 2.3t wagon A5 -08 # 150.
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8262
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Re: kaasari

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Kohokammion tuuletus samassa huollossa kuntoon. Ei pitäis päästä bensaa ulos jos tuuletus on säädöissä, eli kaasu pois päältä kohokammion tuuletusputkeen (eli siihen kullan keltaiseen putkeen kaasari vasemmalla puolella) ei pitäisi päästä lainkaan ilmaa.

Tuuletusäätö tapahtuu kääntämällä sitä vasemmalla puolella mutterin sisällä olevaa ruuvia. Eli avaat mutterin, laitat letkun putken päähän ja putkeen tulisi olla mahdollista puhaltaa vain, kun kaasu on pari kolme milliä avattu. Kaasun ollessa kiinni tai enemmän kuin pari kolme auki ei pitäisi olla mahdollista puhaltaa kohokammioon.
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
tuplis 84
"Kaasari"
Viestit: 49
Liittynyt: La Kesä 18, 2011 22:57

Re: kaasari

Viesti Kirjoittaja tuplis 84 »

Voiko sen tuuletussäädön tehdä ilman mitään purkamisia, ja jos voi niin pitääkö se tehdä auton ollessa käynnissä vai ei?
Lahti411
"Hölösuu"
Viestit: 1788
Liittynyt: Ma Elo 03, 2009 09:51
Paikkakunta: Lahti

Re: kaasari

Viesti Kirjoittaja Lahti411 »

Tuuletuksen säädön voi (ja itseasiassa pitääkin) tehdä purkamatta kaasaria.
Mutta kaasarin tulviminen todennäköisesti johtuu kuitenkin neulaventtiilin kulumisesta ja sen vaihto vaatii kaasarin avaamisen. Osta vaikka huuto.netistä korjausopas. Alfmerinkin korjausoppaassa (paljon myynnissä edullisesti) on ihan kohtuullisesti selitetty kaasariremppa perussäätöineen ja muine tietoineen. Ja kun kaasari on rempattu, löytyy oppaasta neuvot myös sen tuuletusventtiilin säätöön.
Citroen CX Pallas -84, VW 411 Variant -72, Citroen D-Super -71
kimmoisa
"Hölösuu"
Viestit: 1091
Liittynyt: Ke Syys 15, 2004 11:15
Paikkakunta: Suomi-Finland

Re: kaasari

Viesti Kirjoittaja kimmoisa »

Ei se kaasari ny niin vaikee oo purkaa, ei uudempi eikä myöskään tämä vanhempi malli. Puhtaus on tärkeintä sitten kun kaasutinta kokoo.

Kohokammio paljastuu ja kohokammion uimuriventtiili pystyy siis vaihtamaan avaamalla kaasuttimen pohjassa olevan kannen. Samalla sitten näkee/kuulee sen onko koho ehjä. Kansi on kiinni ruuveilla.

Seososien, eli neulan ja suuttimen vaihto on sitten vähän eri homma. Ainakin näissä vanhoissa kaasuttimissa suuttimen vaihto on vähän hankalampi.
SAAB
Vastaa Viestiin