9-3 2003 käynnistysongelma

Vuonna 2003 esitelty uuden sukupolven 9-3.
Vastaa Viestiin
SariK
"Kaasari"
Viestit: 6
Liittynyt: La Maalis 24, 2012 12:07
Paikkakunta: Vaasa

9-3 2003 käynnistysongelma

Viesti Kirjoittaja SariK »

Mulla on ollut autossa käynnistysongelma jo jonkin aikaa, mutta ei vaan oo saanu sitä korjatuksi.. josko nyt sais apuja tämän kautta :)

Ensinnäkin, aina kun auto on seisonut tietyn ajan (n. 6h --->) sitä saa hinkata käyntiin. Välillä enemmän ja välillä vähemmän. Joskus on päiviä kun käynnistyy ensimmäisellä, näitä tosin todella harvoin. Aina kun auton on saanut käyntiin, käynnistyy se loistavasti jatkossa (siis jos autolla ajetaan n. 6h kuluessa sammutuksesta). Ei nyi yhtään, kunhan kierrokset laskeneet.

Tulpat ja puolat on vaihdettu. Akku loistavassa kunnossa (tai en nyt enää tiedä noiden aamuisten hinkkaamisten jälkeen :lol: ) Ajelen pääasiassa etanolilla, eli softamuutos on tehty. En muista enää kommentoiko Jcarlson aikoinaan, että voiko tää liittyä softaan mitenkään, mutta en usko liittyy (?). Ongelmat alkaneet kuitenkin pitkä aika sen jälkeen, kun muutos tehtiin.

Auto oli korjaamolla taannoin muiden juttujen takia ja sielläkään ei osattu sanoa juuta eikä jaata. Niin osaiskohan kukaan yhtään neuvoa, mistä mun kannattais lähteä etsimään vikaa?
Fakiiri
"Hölösuu"
Viestit: 1893
Liittynyt: Ke Helmi 03, 2010 07:31
Paikkakunta: Kemi

Re: 9-3 2003 käynnistysongelma

Viesti Kirjoittaja Fakiiri »

http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.ph ... otunnistin

Oliskohan tuo kampuran asentotunnistin, voi oireilla kuumana ja/tai kylmänä ja muilla ihmeellisillä tavoilla...
# 4816
Mersedes-Benz 200CDI -06 (A5)
Mitsubishi Galant 1.8 GLi -94 (M5) FFV
Ex-Saab 9-5 2.3t Wagon -01 (M5) BP by JC
Vastaa Viestiin