900 -84 kolina käännyttäessä vasemalle

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
marg3
"Aero"
Viestit: 417
Liittynyt: Pe Kesä 20, 2003 13:44

900 -84 kolina käännyttäessä vasemalle

Viesti Kirjoittaja marg3 »

Kääntyessä vasemalle kuuluu kuskin puoleisesta takapyörästä kolinaa. Kääntyessä oikealle ei mitään oireita.
Kolina kuulostaa kuin jotain pyörisi takakontissa tai pakoputki harraisi. Kumpikin "oire" diagnosoitu eikä tärpännyt. Ehrotuksia?
tomaatti
"Saabisti"
Viestit: 3231
Liittynyt: Su Syys 21, 2003 00:34

Viesti Kirjoittaja tomaatti »

Heh,mun -84 specialissa sama vika.Kolina kuuluu vaan oikealta takaa.Pienikin tärähdys riittää kolinan aiheuttamiseen,itse epäilen tässä vaiheessa iskaria/iskarin heloja.Kolina on mullakin sen kuulosta kuin joku osa pyörisi vaan irrallaan takakontissa tai takasivupahvin ja pellin välissä.
marg3
"Aero"
Viestit: 417
Liittynyt: Pe Kesä 20, 2003 13:44

Viesti Kirjoittaja marg3 »

Kuulostaa juuri samanlaiselta.. Eipä kai se ajoa haittaa mutta pitää nyt silti vähän ja varovasti ajella. Tuntuu vaan vähän pahentuneen.
Aaviita
"Hirsch"
Viestit: 917
Liittynyt: La Kesä 18, 2005 18:31
Paikkakunta: 33310

Viesti Kirjoittaja Aaviita »

Takaiskarin yläpään kiinnityspala? Mulla piti samanlaista nopassa joskus ja selvis, että iskari irtoo just rungosta.
Vastaa Viestiin