Istuinosa irtosi, mutta selkänoj aon jostain ylhäätä kiinni?
En löytänyt peräluukusta ainakaan vielä mitään ruuveja/pultteja. Avasin kaksi torx ruuvia ja niillä sai vapautettua takaniskatuet.
Takaselkänoja vielä kiinni, kuin tauti.
Pahempia ruosteita ei ole vielä löytynyt mattojen alta
Kuskinpuolen käsijarruvaijeri ei liiku mihinkään lämpöpellin alla. Taitaa olla tankin irroitus tiedossa ja sen näyttää pahalta urakalta (pultin umpiruosteessa). Toisen puolen käsijarruvaijerin sain vaihdettua, mutta säätäminen tuntuu olevan vaikeata. Ainakaan huoltomanuaalin ohje, että ensin sitä säätöruuvia myötäpäivään siihen saakka, kunnes on kiinni ja puoli kierrosta takaisin ei toimi. Jos käsijarruvaijerin kireys on riittävä, niin sitten jarrusatulan jousi ei palauta tarpeeksi ja jarru laahaa, Myöskään sitä 1mm välystä sinne rajoitustapin kohdalle on vaikea saada aikaiseksi.En tiedä pitäisikö ostaa Biltemasta uudet takasatulat. Voi olla, että alkuperäiset alkaa olla jo niin huonossa jamassa mäntä jumittaa ym)? Jotain 55€ maksaa Biltemassa yksi satula.
Samalla ajatelin vetää 3XRCA piuhat+virransyötöt+uusi antennipiuha, kun kerran matot on irti. Jos vaikka parantelisi tonnarin hifiääntä.
terv,
Timppa