- nykii vasemmalle käännyttäessä (esim risteyksessä)!!! Täydellä tankilla ei

- kävi välillä huonosti tyhjäkäynnillä, nyt ei pysy millään käynnissä tyhjäkäynnillä, vaan vaatii kaasua
Bensapumpun virransaanti on varmistettu kokeilemalla virran vetämistä piuhalla suoraan akusta. Samat oireet oli tällöinkin.
Eräs kaveri veikkasi ilmamäärän säädintä (tai mikä se lautanen nyt on nimeltään). On tarkistettu ja keskitetty. Ei vaikutusta.
Päättelisin, että vika ei kai voi olla sähköissä, koska nykimisen esiintyminen on suoraan verrannollinen bensan määrään tankissa. Voiko pumpun laittaa esim. väärälle korkeudelle, tai sen pumpun päässä olevan sihdin jotenkin väärään asentoon?
Mielenkiintoista on se, että nykii VASEMMALLE käännyttäessä. Oikealle käännytäessä ei mitään ongelmaa! Luonnontieteellisestä näkökulmasta ajateltuna: Mikä liikkuva osa tai partikkeli reagoi niin pieneen voimaan, joka aiheutuu kun ajaa 10-20 km/h liikenneympyrää? Ja auto pomppii kuin kenguru, lapsilla hauskaa kyydissä.