Terve,
Saattaa olla aihe loppuunkaluttu, mutta en löytänyt haulla mitään. Ehkä en toisaalta osaa etsiä.
Eli, auto on otsikon mukainen 900, 2.0 automaatti. Kulutus vaatimaton 25 satasella kaupungissa. Savuttaa liikaa ja kulkee muutenkin vähän tahmeasti.
Arvelin johtuvan ilmanpuhdistimen likaisuudesta, mutta ilmanpuhdistin näytti kohtuu puhtaalta. Tosin en ole ammattilainen näiden arvioinnissa. Onko se ilmanpuhdistimen jälkeen oleva sensori ilmamäärämittari? Meneekö se "likaiseksi" helposti?
Voiko vika olla jossain muualla? Käynti on muuten hyvää, mitänyt aamulla käynnistettäessä vähän hakee ja saattaa joskus vähän miettiä kylmänä valoissa.
Ostin auton puoltoista kuukautta sitten ja pidän siitä kovasti. Kaikki toimii muuten hyvin.. ainoastaan etupään naksuminen käännettäessä vasemmalle on vikalistalla kulutuksen lisäksi, mutta palaan siihen myöhemmin.
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
900, -97, aut. kulutus
Re: 900, -97, aut. kulutus
Niin ja auto on siis vapaastihengittävä.
Re: 900, -97, aut. kulutus
Veikkaisin ilmamassamittaria tai lambada-anturia.
2.0t Biopower 9-3 -09
ex 2.3Aero 9000 -96; ex 2.0Aero 9-3 -00; ex 2.0t 9-3 -02
#7314
ex 2.3Aero 9000 -96; ex 2.0Aero 9-3 -00; ex 2.0t 9-3 -02
#7314
Re: 900, -97, aut. kulutus
ok, voiko ilmamäärämittaria puhdistaa tjsp? Vai onko hankittava uusi?
Onko lambda hankalassa paikassa vai "helposti" käsillä?
Onko lambda hankalassa paikassa vai "helposti" käsillä?