Muuten priimassa käyttöautossani (99 GL -83) on varsin kiusallinen vika. Konepelti on juminut kiinni. Aukaisuvivun vaijeri tuntuu olevan hengetön. Osaisiko joku neuvoa miten konepellin saa auki autoa hajottamatta täysin atomeihin?
Kubbe
pariysin konepelti?
Avauksesta
Maski pitää saada tieltä, ei oikein muuten onnistu. On vaan kiinnitysruuvit aika pahassa paikassa yläreunassa, joten saattaa mennä särkemiseksi. Jos maskin saa pois, muistaakseni mekanismi on sitten aika hyvin hollilla. Lukkolaite on noin 12cmx6cm läpyskä, jonka takareunassa pitäisi olla n. 3 cm vipu, joka liikkuu sivusuunnassa ja johon vaijeri kiinnittyy, siitä nykäisemällä pitäisi aueta.
Ei tartte ottaa maskia pois. Vahvalla lattapäämeisselillä maskin raosta vaan kampeaa, niin aukeaa. Itsellä jäi kerran meisseli sinne konepellin väliin tuulilasin alapuolelle. Ja sehän piti sitten kammeta meisselillä sieltä raosta sitä konepellin lukkosalpaa, kun ei auennut vivusta vetämällä.
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001