Nyt en edes yritä arvuutella mikä on vialla, nuo eiliset spekulaatiot oli senverran metsässä että aloitetaanpas alusta.
Kysyn suoraan mistä tuo voisi johtua. Vetarista en tiedä mistä se on peräisin mutta kyllä tuossa pihassa lyhyempiäkin oli joten eiköhän se ihan apukuskin puoleinen ole.
Onko 99:ssä ja 900:sessa erimittaiset vetarit? Onkos noissa olkatukien mitoissa eroja? Nyt on mittailtu ihan päivänäöllä ja ongelmana on että vetari jää edelleenkin liian ulos!
Pystyykös tuota T16:a pulttaamaan jotenkin sentin pari liikaa vasemmalle? En ole keksinyt vieläkään mistä tuo johtuu, ei huvittaisi ihan koko autoakaan purkaa tuon takia. Kohta vaihdan varmaan suutuksissani nuo uudemman malliset pesät paikalleen ja totean ettei vika silläkään korjaantunut. Pitää kait nykäistä kuskin puoli auki ja katsoa onko se liian sisällä... Argh, ei älli riitä!
Entinen viesti:
Mitenköhän syvälle tripodin pitäisi upota sinne kuppiin. 900:sessa jää tripodi syvyyssuunnassa n. kolmanneksen ulos tuolta kupista...? Kerran jo hajosi/ pomppasi sisäpäästä irti hieman rajummassa repäisyssä kakkosella. Onko noissa vuosimallikohtaisia eroja vetareiden/ kuppien pituuksissa? Itse en löytänyt kuin kahdenmittaisia vetareita, vasen ja oikea.
Mikäli tuon pitäisi mennä syvemmälle, voiko tuo heitto johtua koneen/laatikon sijoituksesta (liikaa kuskin puolella).
Auto on -85 CC ja kone T16, laatikko 5-pykäläinen (ilmeisesti -84).