Elikä satku sai "uuden" kannen aika paljon räyhäkämmällä nokalla ja 2x45 tuplilla, nyt sitten pitäis paikata olematonta alavääntöä (parani hieman hirmupitkillä imutorvilla). Tällä hetkellä käytännössä 5.vaihde on tarpeeton kun niin lujaa ei viitti ajaa että sitä vois käyttää .
Siis mistä saa tiheemmän välityksen
Huonosti muotoiltu kysymys?? Siis mikä on tihein välitys minkä voi saapista löytää, onko vetopyörästöissä välitys eroja? Vai pitääkö tyytyä siihen välitykseen minkä enskan vaihto tarjoaa.
Mistä mallista, minkä ikäisestä suapista sitten voi löytää tuon tiheän välityksen??
Perävälityksiä on kahta
9/33 ja 9/35
Laatikko välityksiä on ainakin kahden laisia on nk normaali ryhmäpyörä ja ns hyvä ryhmäpyörä .Tämä jälkimmäinen on esim turbossa siinä on 1 ratas leveämpi samoin hammas luvut ovat erilaiset.
Primääri välityksiä löytyy useita.
väliltä 30/30 aina 32/24 .Tiedän että näitä primääri välityksiä on ollut kilpa käytössä vieläkin tiuhempia kuin tuo 1/1 .
Toivottavasti tässä oli edes jotain mitä halusit tietää.
JOs haluat tietää noita laatikon rattaiden hammaslukuja niin ongin ne sinulle .
terv JAri
Kaikki alle 2 bar ahtavat ovat vapareita!
Saabit 9-5 2.3 tbo, 9-5 3.0 tiD, 9000 aero ,900 2,3 ja jokunen muu riiska
Nyt joutunee ajeleen....vaparilla auts.Teck 2 ja Isat löytyvät myös Riihimäeltä...