Sähkövikoja?

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
SaaBaaS
"Kaasari"
Viestit: 18
Liittynyt: La Maalis 12, 2011 12:34

Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja SaaBaaS »

Heipsan taas.

Pian lähtee kyllä johonki järveen oma tonnari (-93, CS, 2.3i) kun on vain ja ainoastaan vikoja vikojen perään mutta katsotaan nyt saisko suht. pienellä rahamenolla korjattua seuraavia asioita..

Elikäs;

- fleksimoottori ei ilmeisesti enää pyöri yhtään joka vaihdettu pari vuotta sitten (käytetty tosin, oisko hiilet menny? Vaatii ilmeisesti ison purkutyön sen tarkistusta varten)
- Anti lock -valo palaa oikeastaan koko ajan mikä viittaa ilmeisesti ABS jarruihin joka selittää sen kun muutaman kerran ABS on mennyt päälle ilman mitään erikoisempaa syytä.
- Pitkät valot ei toimi mutta vika on paikallistettu releeseen joka vaihdetaan jossain vaiheessa. Toisaalta releboksin pohjakin voi olla sökönä.

Mitähän muuta.. niin joo, öljyä tiputtaa jostain ja ehkä kerran paris kuukaudes pitää lisätä öljyä mutta tuskin liittynee mitenkään sähköongelmiin.

Saa myös tehä tarjouksia jos joku haluaa ostaa tuon pois :D
sarka
"Hölösuu"
Viestit: 1042
Liittynyt: Ma Maalis 06, 2006 10:15
Paikkakunta: Ylivieska

Re: Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja sarka »

50 euroa tarjottu :!:

Tuolla turinaa abseista http://townsendimports.com/Web/brake_fo ... nostic.htm

Flektin rele ja termostaattikytkin syylärin kyljessä kannattaa nyt ainakin tarkastaa/mitata.
SAAB 9000 CC 2.0TA my88
SAAB 900 CC 2.0i8 my85
N*ssan Terrano 2.7t my90
#5850
Avatar
CDTA
"Hölösuu"
Viestit: 2681
Liittynyt: Pe Kesä 16, 2006 12:24
Paikkakunta: Susiraja

Re: Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja CDTA »

Ja valot löytynee kun tinailet valvontareleen liitinkannat taas kiinni.

Viat korjattuna tarjoan 30€kkeriä :mrgreen:
SaaBaaS
"Kaasari"
Viestit: 18
Liittynyt: La Maalis 12, 2011 12:34

Re: Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja SaaBaaS »

En varmaan puhunu oikeasta termistä ku puhuin flektistä. Tarkoitin sitä mikä puhaltaa sinne ohjaamoon esim ku laittaa ilmastoinnin päälle. Ja.tämä ei siis pyöri enään.
Avatar
VMTD
"Hölösuu"
Viestit: 1223
Liittynyt: Ti Syys 21, 2010 19:58
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja VMTD »

Puhaltimen toimimattomuus voi johtua hiilien loppumisesta tai sitten nopeudensäädin on mennyt rikki, joka on -92 mallissa kylmäkoneen etupuolella väliseinän tuntumassa.

Vai olikohan CS malleissa jo lähellä puhallinta yläosassa kylmäköneen laitteistoa.
#1598
Saab 9000 CS 2.0t -97, Alfa 166 jtd 20v. Aut. -05, Lancia Lybra 1.8 ls
Korpiäijä
"Kaasari"
Viestit: 17
Liittynyt: Su Loka 04, 2009 20:13
Paikkakunta: Iisalmi

Re: Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja Korpiäijä »

Voin lähtee kaverina niitä järviä katselemaan jos et oo vielä kerinnyt valitsemaan mieluista :lol: (9000 cs 2.3T -92).
sarka
"Hölösuu"
Viestit: 1042
Liittynyt: Ma Maalis 06, 2006 10:15
Paikkakunta: Ylivieska

Re: Sähkövikoja?

Viesti Kirjoittaja sarka »

Kuten aiemminkin usein mainittu, nopeussäätimen/vastuspaketin tai lämpösuojan palaminen kertoo usein moottorin kulumisesta. Eli jos otat puhaltimen ulos, niin vaihda suosista uuteen. Pelkkä hiilien vaihto voi riittää vähäksi aikaa, tai sitten se polttaa vastuksia koko ajan.

http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.php?p=53239#p53239
SAAB 9000 CC 2.0TA my88
SAAB 900 CC 2.0i8 my85
N*ssan Terrano 2.7t my90
#5850
Vastaa Viestiin