Pahoittelen jos tällainen threadi on, en huomannut ainakaan kun haulla etsin. Kuitenkin ongelma ilmenee ACC:n toimivuudessa. Kun auton käynnistää kylmänä, niin ACC:lla ei ole minkäänlaista toimintaa, puhaltaa kyllä 1* tasolla ilmaa yms. Kuitenkin jos koetan laittaa automaatille -> ei mitään, jos koetan laittaa manuaalille ja säädän eri namiskoista -> ei mitään muutosta tässäkään.
Joskus tämä taas saattaa alkaa toimimaan 10-15min. ajon jälkeen. Onko ACC tulossa tiensä päähän? Alkaisiko se toimimaan, jos vaihtaa yksikön? Vai pitääkö vain kituuttaa
BMW 530XD -08
Ex:Saab 9000 2.0T -89
Ex: Saab 9-5 2.3t Wagon -00
jos alkanut näin kylmällä reistailemaan niin epäilisin juotoksia piirilevyllä. Lämmetessään rupeaa toimimaan. Uutta boksia tilalle, hyvällä säkällä pystyy ehkä vanhan korjaamaan mutta on aika pientä osaa ja taitaa olla monikerroksinen tuo piirilevy (tästä en mene takuuseen kun en juuri muista).
Sit vain etsimään sopivaa poksia, ACC 1 ja 2 ja 3 ovat kaikki erilaisia (2 ja 3 menevät ristiin liittimien osalta, mutteivät toimi ristiin kunnolla).
Mustasurma siirretty seuraavalle kuljettajalle, aero alla
Joo ja mikäli päädyt "uuden" boksin hankintaan, niin älä kysy sitä saabilta, hinta alkaa kakkosella, nollien määrän voit arvata
9000 Aero -97, 9-5 2,0t - 01 Opel Six Cabriolet -35, KTM Super Duke Gt -16 #2244 "A conscience is like a boat or a car. If you feel you need one, rent it."
joo, no uutta tuskinpa tulee laitettua tilalle Unohdin vielä sanoa, että ledi kyllä vaihtuu, mutta muuten ei mitään. Vissiinkin menossa romuttamolle tuo :I
BMW 530XD -08
Ex:Saab 9000 2.0T -89
Ex: Saab 9-5 2.3t Wagon -00
Ettei vika olisi lämppärin moottorissa? Kannattaa kokeilla toisella ACC yksiköllä ensin ja sitten heitellä osia pois. Boksia kannattaa kysellä vaikkapa Mäntykorvelta Kokkolasta (06-8301811) tai Hernesmaan autosta Lehtimäeltä (06-5271671).
SE TOIMII! Kiitoksia neuvoista, että moottori voisi olla rikki ja sitähän se oli. Helvetillinen homma kyllä oli vaihtaa, mutta.. Nyt voi ajaa melko turvallisesti, kun ikkunatkin lähtee huurusta pois
BMW 530XD -08
Ex:Saab 9000 2.0T -89
Ex: Saab 9-5 2.3t Wagon -00
Mites, kuuluuko tossa huurteenpoistossa olla jonkinlainen viive..? Itsellä jos laitan huurteenpoiston päälle heti auton käynnistyksen jälkeen, se jatkaa n. 10-15s hiljasella nopeudella puhaltamista ennen kun rupeaa puhaltamaan kunnolla.
Subaru Legacy -08 BoxerDiesel Triumph Sprint ST 1050