Kypärä

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
Nehrt
"Tuplakaasari"
Viestit: 93
Liittynyt: La Joulu 04, 2010 19:39

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja Nehrt »

Onpa tuota kypärä päässä ajelua tullut kokeiltua kun saaballa on rataa kiertänyt...

Ja v*tun hankalaahan se on vaikka penkki on matalalla, kuski huimat 173cm pitkä niin kypärä päässä se katto on hyvin lähellä (siis kypärän joutuu laittamaan päähän ja ottamaan päästä auton ulkopuolella) ja niskatuki aivan persiöstä :)
Saab 9-3 SC 2.8T V6 Aero -06 (Hirsch)
Honda CRF450R -09 Supermoto (Kilpamoto)
Honda CBR637 (rakennettu)
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7771
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

Onhan tuota tullut ajettua SAABia kypärä päässä.

http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.php?t=45848
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
jusa_71
"Hölösuu"
Viestit: 1631
Liittynyt: La Kesä 25, 2005 20:50
Paikkakunta: lahti

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja jusa_71 »

autoihin nopeuden rajoitin ja se pakolliseksi säädettynä 30 km/h
kypärät päähän ja turvakaaret autoihin
alkolukko pakolliseksi (kuski ajaa pilli suussa ja puhaltaa koko ajan)
appari samoin kuten navikaattorikin
tunnistin autoihin kun punainen syttyy auto toppaa samantien kuskista piittaamatta.
umpi kumi pyörät niin ei puhkea.

olishan turvallista :lol:

taijanpa hankkia fillarin :mrgreen:
# 4490
tech 2 ohjelmoinnit ja vikakoodien luvut kaikkiin automerkkeihin p.044-2100131
ysifemma
"Viggen"
Viestit: 682
Liittynyt: To Loka 08, 2009 23:04

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja ysifemma »

Ja tästähän se alkaa ... kukoille pillit autoihin

Voi hyvinkin pian olla todellisuutta myös täälläkin :roll:
Saab 9-5 2.0t 1998
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja wesku »

Tässä myös miettimistä, kypäräpakko autoihin säästäisi täälläkin enemmän ihmishenkiä ja vammautumisia.

http://www.democraticunderground.com/1002836472

"Assume for the sake of argument that half of all motorcycle/bicycle deaths in the US would be saved by a mandatory helmet law, that comes to a little over two thousand.. I think that estimate is a bit high myself..

Now assume that only ten percent of car crash victims would be saved by a mandatory auto helmet law, a number I think is at least fairly reasonable, over three thousand lives would have been saved in America during 2010.

If mandatory helmet laws make sense for bicycles and motorcycles (and by no means am I saying they don't) then those same laws make even more sense for automobiles in which far more Americans are killed and injured each year. "

Mutta kun ne autoilijat määräävät säännöt niin olennaiseen ei kiinnitetä huomiota.
Wagonisti
"Hirsch"
Viestit: 728
Liittynyt: La Elo 11, 2007 12:44
Paikkakunta: Äänekoski

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja Wagonisti »

Loistava provo :D
Mahtaa olla jännä odottaa kuinka moni siihen tarttuu?
Ahdonvoimaa
Avatar
ippe
"Hölösuu"
Viestit: 1522
Liittynyt: Pe Tammi 12, 2007 13:30
Paikkakunta: Hki 91

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja ippe »

Alkoholin kieltäminen kuolemanrangaistuksen uhalla olisi varmaan tehokkaampi kuin kypäräpakko autoilijoille.

Toki jalankulkijoille voitaisiin samalla määrätä raivauspuvut pakollisiksi ja polkupyöriin turvakehikko :lol:
#5417 OG9-5Aero_03 OG9-5TID_04 X1/9
aero
-
Viestit: 9117
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 06:13

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja aero »

Meinasin jo kirjoittaa tähän asiallista teoriaa, mutta tarkempi lukeminen osoitti että tuo yli 3000 henkeä onkin puhtaasti repäisty hatusta eikä saatu selville esim. onnettomuuksia analysoimalla, joten enpä jaksa rustailla sen pidemmälti. Tyydyn huomauttamaan, että auto-onnettomuuksien kuolonuhrien kokonaismäärä trollidokumentin lähdedatassa ei erittele uhreja auton sisä- ja ulkopuolella, joten se ei kerro tarvisiko kypärää enemmän autojen matkustajat ja kuljettajat vaiko jalankulkijat.
Salaisen agentin työ on vaivalloisempaa kuin trigonometristen yhtälöiden soveltaminen käytännön höpsismiin.
-Agentti Tuplanolla
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

pmj kirjoitti:Näkökenttä supistuu, sen takia kypärä taitaa olla laiton tälläkin hetkellä :wink:
Vanhempi kansahan muistelee huvittuneena vielä sitäkin kun lisäjarruvalo oli ehdottomasti kielletty. Ruotsissa asuvat suomalaiset elvisteli kesälomilla Volvoilneen niillä takaikkunalle keppien varaan ripustetuilla jarruvaloilla joita oli molemmilla puolilla.
Sitten niitä lopulta hyväksyttiin pitkin hampain 1kpl. Taisi olla pakko, kun jokainen autonvalmistaja alkoi tunkea niitä autoihinsa. :D
Maailma ei sittenkään tuhoutunut vaikka lisäjarruvaloja sittemmin alettiin käyttämään siis myös Suomessa.
9000CS 2,3
SaabinMatti
"Kaasari"
Viestit: 9
Liittynyt: Ti Syys 04, 2012 14:35
Paikkakunta: Pori

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja SaabinMatti »

Eikö se olisi turvallisin jos ei ketään enää ajaisi autolla tai bussilla, polkupyörällä, lentäisi lentokoneella, kävelisi...
Onnettomuudet ovat hirveitä, mutta tapahtuvat. That's life. Mitään kypärä ei tarvita.
Viimeksi muokannut SaabinMatti, Pe Syys 07, 2012 09:46. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Wagonisti
"Hirsch"
Viestit: 728
Liittynyt: La Elo 11, 2007 12:44
Paikkakunta: Äänekoski

Re: Kypärä

Viesti Kirjoittaja Wagonisti »

Niin se vaan menee. Ihmisiä kuolee joka päivä useita, kuka milläkin syyllä. Eikä niille mahda mitään!
Liikenneturvan vai oliko peräti -ministeriön älytön haave se 0-visio liikkennetapaturmien osalta. Niin kauan kun ihmiset liikkuu paikasta toiseen, tapahtuu onnettomuuksia. Sille ei mitään mahda. Jos tuohon oikeasti pyritään niin vaikeutetaan ihmisten elämää aivan liikaa!
Ahdonvoimaa
Vastaa Viestiin