Niin että päälle vaan ajetaan jos ei muuten pysähdy ?
Tämäkin operaatio varmasti kannatti jos joku röyhkeä on uskaltanut keulia mopolla

Mitenkähän tämä pitää lukea?wesku kirjoitti:Tämäkin operaatio varmasti kannatti jos joku röyhkeä on uskaltanut keulia mopolla
Mitä kirjoitettaisiin jos sama olisi tapahtunut takaa-ajon aikana ?Jussi kirjoitti: Jos poliisi olisi jättänyt mopoilevan kullannupun pysäyttämättä ja hän olisi keulinut päin jalankulkijaa, pyöräilijää tai vaikkapa lastenvaunuja niin mitä silloin kirjoitettaisiin? Tuskin kirjoitettaisiin että mopoilija jyräsi lastenvaunut vaan tod.näk. kirjoitettaisiin että lastenvaunut tulivat jyrätyiksi koska poliisi laiminlöi virkatehtävänsä.
En tiedä mistä kirjoittelet, mutta tuskin ainakaan Suomestawesku kirjoitti:Perään vaan Bond-tyyliin jos on pienintäkin epäilystä tai käyttäytyminen harmittaa vaikka pihakadulla, sillä sitä liikenneturvalisuutta edistetään !
Vei sanat suustani. Noita näkee liikenteessä aivan liian usein, ajetaan kaupunkialueella reipasta ylinopeutta (>60km/h) miten sattuu, ainakin pienemmillä paikkakunnilla.Aivan oikein tuolle mopopojalle... Jos lähetään poliisia karkuun, ni tottavie kannetaan vastuu myös... Pisteet poliisille.
Jussi kirjoitti: En tiedä mistä kirjoittelet, mutta tuskin ainakaan Suomesta![]()
Jussi kirjoitti: Koskeeko sama myös muita rikoksia ja rikkomuksia kuin liikennerikkomuksia... pitääkö poliisin esim olla puuttumatta panttivankitilanteeseen koska kukaan ei voi koskaan olla varma jos puuttuminen vaikka vaarantaa sivulliset tai panttivangit; pitääkö poliisin olla puuttumatta puukon tai pyssyn kanssa kylillä heiluvan toilailuihin ettei vaan provosoi häntä käyttämään asetta ja niin pois päin?
WIS:iä lataamalla ei pääse hengestään saatika vammaannuta/tapa sivullisia.Sama kohtelu tietenkin myös WIS:n laittomasti ladanneille.
Tästä asiasta on eräällä motoristilla kokemusta kun virkavalta yritti pysäyttää hänet ampumalla takarenkaaseen, mutta motoristin harmiksi poliisilla olikin paska sihti ja luoti osui motoristiä suoraan selkärankaanSaappi Kuski kirjoitti:Älytöntä bensan haaskausta tuollainen takaa ajaminen kun vyöllä roikkuu pysäytystoimintaa varten 9 millinen jonka paukut ei maksa paljon mitään.
muistan tapauksen jossa poliisi ei tönäissyt pakenijaa kumoon tahi ampunut selkärankaan. Pyörä lähri mutkassa käsistä ja suoraan lastenvaunujen kanssa kävelevän äidin päälle. Puolivuotias meni hengiltä ja äiti pyörätuoliin. Lapsia ei enä voinut saada.jyyrä kirjoitti:Saappi Kuski kirjoitti:En ymmärrä miksi poliisien pitää käyttää tuollaista voimaa noin "pienessä" rikkeessä, sitten liikenteessä jätetään muut paljon vakavammat asiat huomioimatta, esim.autoja varastelevat narkkarit yms.. Muistan myös kun kaverini ajoi viritetyllä pv:llä poliiseja karkuun niin poliisit teki källin ja avasivat auton ikkunan mopon vieressä ja tönäisi kaverin kumoon ja siinä olisi voinut käydä todella huonosti sillä tien vieressä oli varmaan n.kuution kokoinen kivi mihin kaveri törmäsi sillä mopollaan ja vauhtia oli varmaan n.70km/h tässäkin takauksessa poliisi näki varmaan jo mopon rekkarit joten olisivat varmaan voineet hoitaa asian toisinkin
Mielestäni n.15v mopopoika ei ole vielä niin aikuinen että ymmärtäisi sen että kuinka vaarallista on esim. keulia mopolla, joten rankaisisin häntä mieluummin jotenkin muuten kuin ampumalla hänet tai aiheuttamalla hänellä esim.halvauksen. Sitten nämä autolla/moottoripyörällä poliiseja karkuun kaahaavat "aikuiset", känniläiset, narkkarit yms. onkin sitten asia erikseen. Tässä kaverinkin tapauksessa tie oli suora ja syrjäinen eikä ollut muuta liikennettä.Rafu kirjoitti:muistan tapauksen jossa poliisi ei tönäissyt pakenijaa kumoon tahi ampunut selkärankaan. Pyörä lähri mutkassa käsistä ja suoraan lastenvaunujen kanssa kävelevän äidin päälle. Puolivuotias meni hengiltä ja äiti pyörätuoliin. Lapsia ei enä voinut saada.jyyrä kirjoitti:Saappi Kuski kirjoitti:En ymmärrä miksi poliisien pitää käyttää tuollaista voimaa noin "pienessä" rikkeessä, sitten liikenteessä jätetään muut paljon vakavammat asiat huomioimatta, esim.autoja varastelevat narkkarit yms.. Muistan myös kun kaverini ajoi viritetyllä pv:llä poliiseja karkuun niin poliisit teki källin ja avasivat auton ikkunan mopon vieressä ja tönäisi kaverin kumoon ja siinä olisi voinut käydä todella huonosti sillä tien vieressä oli varmaan n.kuution kokoinen kivi mihin kaveri törmäsi sillä mopollaan ja vauhtia oli varmaan n.70km/h tässäkin takauksessa poliisi näki varmaan jo mopon rekkarit joten olisivat varmaan voineet hoitaa asian toisinkin
Onneksi karkuun ajanut mopo/moottoripyöräkuski selvisi pienillä naarmuilla eikä joutunut kärsimään liiallisesta voimankäytöstä..