Poliisi törmäsi mopopoikaan

Yleinen autoiluun ja liikenteeseen liittyvä keskustelu.
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja wesku »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009091 ... 9_uu.shtml

Niin että päälle vaan ajetaan jos ei muuten pysähdy ?

Tämäkin operaatio varmasti kannatti jos joku röyhkeä on uskaltanut keulia mopolla :)
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Jussi »

wesku kirjoitti:Tämäkin operaatio varmasti kannatti jos joku röyhkeä on uskaltanut keulia mopolla :)
Mitenkähän tämä pitää lukea?

Poliisi ei olisi saanut tehdä mitään?

Pitääkö poliisin jättää virkatehtävä suorittamatta koska on mahdollista että siinä voi käydä käpsähdys? Kaikille sattuu työssään vahinkoja, mutta poliisilla ilmeisesti pitäisi olla sisäänrakennettu kristallipallo, jolla vahingon voi ennustaa.

Jos poliisi olisi jättänyt mopoilevan kullannupun pysäyttämättä ja hän olisi keulinut päin jalankulkijaa, pyöräilijää tai vaikkapa lastenvaunuja niin mitä silloin kirjoitettaisiin? Tuskin kirjoitettaisiin että mopoilija jyräsi lastenvaunut vaan tod.näk. kirjoitettaisiin että lastenvaunut tulivat jyrätyiksi koska poliisi laiminlöi virkatehtävänsä.

Missä muuten kerrottiin että poliisi oli syyllinen törmäykseen? Asiasta ei käsittääkseni ole oikeuden päätöstä.

Modet voisivat siirrellä tämän iltapäivälehtipaskan "off topic"-osioon... ei näillä jutuilla ole mitään tekemistä liikenteen kanssa.
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja wesku »

Vielä vakavampaa olisi varmaan ollut jos mopoilija olisi vaikka näyttänyt keskisormea :)

Kyllä tämä ihan liikenteeseen liittyvää asiaa on, kokemusta on punaista päin ajaneen takaa-ajetun saamisesta kylkeen ihan normaalissa liikennetilanteessa. Perään vaan Bond-tyyliin jos on pienintäkin epäilystä tai käyttäytyminen harmittaa vaikka pihakadulla, sillä sitä liikenneturvalisuutta edistetään !
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja wesku »

Jussi kirjoitti: Jos poliisi olisi jättänyt mopoilevan kullannupun pysäyttämättä ja hän olisi keulinut päin jalankulkijaa, pyöräilijää tai vaikkapa lastenvaunuja niin mitä silloin kirjoitettaisiin? Tuskin kirjoitettaisiin että mopoilija jyräsi lastenvaunut vaan tod.näk. kirjoitettaisiin että lastenvaunut tulivat jyrätyiksi koska poliisi laiminlöi virkatehtävänsä.
Mitä kirjoitettaisiin jos sama olisi tapahtunut takaa-ajon aikana ?
Jussi
"Hölösuu"
Viestit: 2666
Liittynyt: Pe Heinä 25, 2003 12:02
Paikkakunta: Tampere

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Jussi »

wesku kirjoitti:Perään vaan Bond-tyyliin jos on pienintäkin epäilystä tai käyttäytyminen harmittaa vaikka pihakadulla, sillä sitä liikenneturvalisuutta edistetään !
En tiedä mistä kirjoittelet, mutta tuskin ainakaan Suomesta :)

Kuten sanoin niin kaikille sattuu työssään virheitä ja vahinkoja, myös poliisille. Poliisi ei lähde huvikseen takaa-ajoon ja punnitsee kyllä sen riskit silloin kun lähtee... jos näin ei olisi niin iltapäivälehdillä riittäisi kyllä huomattavasti enemmän kirjoitettavaa.

Olet siis sitä mieltä että poliisi ei saa lähteä rikollisen perään ja jos lähtee niin on poliisin vika mikäli rikollinen törttöilee päin jotakuta? Pitäisikö rikollisen saada rauhassa jatkaa rötöstelyään kunnes kyllästyy ja päättää itse lopettaa?

Koskeeko sama myös muita rikoksia ja rikkomuksia kuin liikennerikkomuksia... pitääkö poliisin esim olla puuttumatta panttivankitilanteeseen koska kukaan ei voi koskaan olla varma jos puuttuminen vaikka vaarantaa sivulliset tai panttivangit; pitääkö poliisin olla puuttumatta puukon tai pyssyn kanssa kylillä heiluvan toilailuihin ettei vaan provosoi häntä käyttämään asetta ja niin pois päin?
-Jussi-
Audi Q3 Sportback, Saab 9-5 2.0T, Saab 9-5 2.3T
Ex Saab 900, 9000, 9-5
Coltti
"Hölösuu"
Viestit: 2834
Liittynyt: To Huhti 22, 2004 09:34
Paikkakunta: Tampere

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Coltti »

Aivan oikein tuolle mopopojalle... Jos lähetään poliisia karkuun, ni tottavie kannetaan vastuu myös... Pisteet poliisille.

Liikenteessäkin harva-se-päivä näkee mm. mopopoikia, jotka ajavat täysin liikennesäännöistä piittaamatta. Hyvä esimerkki samalla asuinalueella asuva juntti: Joka kerta tuota "päätietiä" ajaessaan tulee kaasu pohjassa ja vauhtia yli 40km/h, todennäkösesti ehkä 50km/h, eikä varmaan edes katso tuleeko risteäviltä kaduilta muita... Tämä päätie on n. 5m leveä, jolla on 30km/h rajoitus. Lähes joka risteys on pensasaitojen katveessa ja hyvä jos edes 30km/h ajaessa kerkeää jarruttamaan, jos sieltä joku tulee...

Kerran tämä sama sankari olisi tullut 100% varmuudella auton kyljestä sisään vasemmalta tullessaan kun olin lähtenyt pihasta, risteävää katua pitkin. Satuin sitten jarruttamaan harmikseni (mopopoika ei edes koskenut jarruun ja oli sillä kaverikin vielä kyydissä). Koskakohan nää idiootit oikein oppii, vai pitääkö lähteä pesismailan kanssa kouluttamaan, tai tuohon risteykseen odottelemaan milloin sankari taas tulee vasemmalta eteen?

Joku kuukausi sitten oli taas pari mopopoikaa lähtenyt poliiseja karkuun tms. ja toinen oli jostain syystä joutunut auton alle ja katalysaattorin polttamaksi. Kerrankin sai mopopoika mitä ansaitsi.
Eero Tiainen
T7 & T8 JC performance.
Kysy!
SS
"Hölösuu"
Viestit: 3504
Liittynyt: Pe Joulu 31, 2004 20:21
Paikkakunta: Pirkkala

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja SS »

Aivan oikein tuolle mopopojalle... Jos lähetään poliisia karkuun, ni tottavie kannetaan vastuu myös... Pisteet poliisille.
Vei sanat suustani. Noita näkee liikenteessä aivan liian usein, ajetaan kaupunkialueella reipasta ylinopeutta (>60km/h) miten sattuu, ainakin pienemmillä paikkakunnilla.
Oli: OG9-3 2.0t 2003
On: 9-3 SS TTiD Aero A6 2008, JC Stage1 + EGR Off (mittarissa noin 190tkm)
Muuta: Kiina TECH2
Saappi Kuski
"Hölösuu"
Viestit: 3011
Liittynyt: Su Kesä 20, 2004 17:39

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Saappi Kuski »

Älytöntä bensan haaskausta tuollainen takaa ajaminen kun vyöllä roikkuu pysäytystoimintaa varten 9 millinen jonka paukut ei maksa paljon mitään.
9000CS 2,3
Henkka #2283
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 12:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Henkka #2283 »

Samaa mieltä edellisten kirjoittajien kanssa. Sama kohtelu tietenkin myös WIS:n laittomasti ladanneille.
SS-K Jäsen #2283
Nyt: M-B EQE 300 -23, M-B S 55 AMG L -04
Menneet: Ford Mondeo 1.8 stw -03, S 500 L 4matic -12, S 350 Bluetec -11, S 500 L -99, 9000 Aero -96, 9000 turbo -89, 900i -87
wesku
"Hölösuu"
Viestit: 3610
Liittynyt: Pe Touko 09, 2003 11:38

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja wesku »

Jussi kirjoitti: En tiedä mistä kirjoittelet, mutta tuskin ainakaan Suomesta :)

Eikö poliisi lähde takaa-ajoon Suomessa vai mitä tarkoitat ?
Jussi kirjoitti: Koskeeko sama myös muita rikoksia ja rikkomuksia kuin liikennerikkomuksia... pitääkö poliisin esim olla puuttumatta panttivankitilanteeseen koska kukaan ei voi koskaan olla varma jos puuttuminen vaikka vaarantaa sivulliset tai panttivangit; pitääkö poliisin olla puuttumatta puukon tai pyssyn kanssa kylillä heiluvan toilailuihin ettei vaan provosoi häntä käyttämään asetta ja niin pois päin?

Kumpi pankkivankitilanteessa on tärkeämpi, osallisten turvallisuus vai yleinen turvallisuus, siinäpä kysymys. Takaa-ajoon sensijaan saa lähteä vaikka havaittuaan toisen takavalon olevan pimeänä. Liikenneturvalisuutta !
Viimeksi muokannut wesku, Su Syys 13, 2009 08:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Svc
"Saabisti"
Viestit: 3103
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:16
Paikkakunta: Hanko

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Svc »

Kyllä poliisi pitäisi saada vastuuseen näistäkin, kun ei ole hoitanut hommiaan etukäteen vaan antanut mopoilijoiden rellestää aivan vapaana:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009050 ... 8_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009091 ... 9_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009050 ... 6_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009082 ... 5_uu.shtml

Tämä on siis sarkasmia.

Nykyään poliisilla ei ole rahaa liikenteen valvontaan. Ja sen kerran kun pakenijaa koitetaan saada kiinni, syyllistetään poliisia liiallisesta voimankäytöstä.

Ja kyllä. Poliisi toimi tuossa Weskun mainitsemassa tapauksessa aivan oikein. Jos kotona ei opeteta, että poliisin pysähtymismerkkiä pitää noudattaa, niin aivan turha alkaa kenenkään itkemään takaa-ajon seurauksia.
Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
SS
"Hölösuu"
Viestit: 3504
Liittynyt: Pe Joulu 31, 2004 20:21
Paikkakunta: Pirkkala

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja SS »

Sama kohtelu tietenkin myös WIS:n laittomasti ladanneille.
WIS:iä lataamalla ei pääse hengestään saatika vammaannuta/tapa sivullisia.
Oli: OG9-3 2.0t 2003
On: 9-3 SS TTiD Aero A6 2008, JC Stage1 + EGR Off (mittarissa noin 190tkm)
Muuta: Kiina TECH2
jyyrä
"Hölösuu"
Viestit: 1105
Liittynyt: Ti Tammi 15, 2008 19:46
Paikkakunta: Uurainen

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja jyyrä »

Saappi Kuski kirjoitti:Älytöntä bensan haaskausta tuollainen takaa ajaminen kun vyöllä roikkuu pysäytystoimintaa varten 9 millinen jonka paukut ei maksa paljon mitään.
Tästä asiasta on eräällä motoristilla kokemusta kun virkavalta yritti pysäyttää hänet ampumalla takarenkaaseen, mutta motoristin harmiksi poliisilla olikin paska sihti ja luoti osui motoristiä suoraan selkärankaan :? En ymmärrä miksi poliisien pitää käyttää tuollaista voimaa noin "pienessä" rikkeessä, sitten liikenteessä jätetään muut paljon vakavammat asiat huomioimatta, esim.autoja varastelevat narkkarit yms.. Muistan myös kun kaverini ajoi viritetyllä pv:llä poliiseja karkuun niin poliisit teki källin ja avasivat auton ikkunan mopon vieressä ja tönäisi kaverin kumoon ja siinä olisi voinut käydä todella huonosti sillä tien vieressä oli varmaan n.kuution kokoinen kivi mihin kaveri törmäsi sillä mopollaan ja vauhtia oli varmaan n.70km/h tässäkin takauksessa poliisi näki varmaan jo mopon rekkarit joten olisivat varmaan voineet hoitaa asian toisinkin :roll:
Mercedes-Benz B Electric Drive 2015
Saab 9-3 Aero SC TTID 2008, 230Hv 480Nm Turbotec
Saab 9-3 Turbo jubilee 2002
Rafu
"Hölösuu"
Viestit: 1714
Liittynyt: Ti Helmi 08, 2005 13:51
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja Rafu »

jyyrä kirjoitti:
Saappi Kuski kirjoitti:En ymmärrä miksi poliisien pitää käyttää tuollaista voimaa noin "pienessä" rikkeessä, sitten liikenteessä jätetään muut paljon vakavammat asiat huomioimatta, esim.autoja varastelevat narkkarit yms.. Muistan myös kun kaverini ajoi viritetyllä pv:llä poliiseja karkuun niin poliisit teki källin ja avasivat auton ikkunan mopon vieressä ja tönäisi kaverin kumoon ja siinä olisi voinut käydä todella huonosti sillä tien vieressä oli varmaan n.kuution kokoinen kivi mihin kaveri törmäsi sillä mopollaan ja vauhtia oli varmaan n.70km/h tässäkin takauksessa poliisi näki varmaan jo mopon rekkarit joten olisivat varmaan voineet hoitaa asian toisinkin :roll:
muistan tapauksen jossa poliisi ei tönäissyt pakenijaa kumoon tahi ampunut selkärankaan. Pyörä lähri mutkassa käsistä ja suoraan lastenvaunujen kanssa kävelevän äidin päälle. Puolivuotias meni hengiltä ja äiti pyörätuoliin. Lapsia ei enä voinut saada.

Onneksi karkuun ajanut mopo/moottoripyöräkuski selvisi pienillä naarmuilla eikä joutunut kärsimään liiallisesta voimankäytöstä..
"In an insane world a sane man must appear insane"
#2558, 9-5 Vector wagon A 2002, 9-5 vector wagon A 2008
jyyrä
"Hölösuu"
Viestit: 1105
Liittynyt: Ti Tammi 15, 2008 19:46
Paikkakunta: Uurainen

Re: Poliisi törmäsi mopopoikaan

Viesti Kirjoittaja jyyrä »

Rafu kirjoitti:
jyyrä kirjoitti:
Saappi Kuski kirjoitti:En ymmärrä miksi poliisien pitää käyttää tuollaista voimaa noin "pienessä" rikkeessä, sitten liikenteessä jätetään muut paljon vakavammat asiat huomioimatta, esim.autoja varastelevat narkkarit yms.. Muistan myös kun kaverini ajoi viritetyllä pv:llä poliiseja karkuun niin poliisit teki källin ja avasivat auton ikkunan mopon vieressä ja tönäisi kaverin kumoon ja siinä olisi voinut käydä todella huonosti sillä tien vieressä oli varmaan n.kuution kokoinen kivi mihin kaveri törmäsi sillä mopollaan ja vauhtia oli varmaan n.70km/h tässäkin takauksessa poliisi näki varmaan jo mopon rekkarit joten olisivat varmaan voineet hoitaa asian toisinkin :roll:
muistan tapauksen jossa poliisi ei tönäissyt pakenijaa kumoon tahi ampunut selkärankaan. Pyörä lähri mutkassa käsistä ja suoraan lastenvaunujen kanssa kävelevän äidin päälle. Puolivuotias meni hengiltä ja äiti pyörätuoliin. Lapsia ei enä voinut saada.

Onneksi karkuun ajanut mopo/moottoripyöräkuski selvisi pienillä naarmuilla eikä joutunut kärsimään liiallisesta voimankäytöstä..
Mielestäni n.15v mopopoika ei ole vielä niin aikuinen että ymmärtäisi sen että kuinka vaarallista on esim. keulia mopolla, joten rankaisisin häntä mieluummin jotenkin muuten kuin ampumalla hänet tai aiheuttamalla hänellä esim.halvauksen. Sitten nämä autolla/moottoripyörällä poliiseja karkuun kaahaavat "aikuiset", känniläiset, narkkarit yms. onkin sitten asia erikseen. Tässä kaverinkin tapauksessa tie oli suora ja syrjäinen eikä ollut muuta liikennettä.
Mercedes-Benz B Electric Drive 2015
Saab 9-3 Aero SC TTID 2008, 230Hv 480Nm Turbotec
Saab 9-3 Turbo jubilee 2002
Vastaa Viestiin