ite taas mitään ymmärrä tosta tekstistä, mutta luvut kyllä eli 2005 vuonna on tulossa sportsedaniin 2.8l turbo V6, 250hv/350nm..ja muutenkin GM ilmeisesti panostaa turbo-koneisiin...kertoisko joku joka osaa saksaa mistä on kyse
No lyhyesti simultaanitulkkausta huonolla saksankielentaidollani.
Huom. piti editoida, kun ei muisti toiminut oikein tuon Herbst -sanan kanssa. Syksyähän se tarkoittaa, joten jäitä hattuun V6:sen odottelijat ja vilpitön anteeksipyyntöni. Syksyllä 2005 tulossa 9-3:seen 2.8 litran turboahdettu V6. Maksimiteho 5500rpm/250hp ja vääntö 1800rpm/350Nm.(siis ihan oikein ymmärsit pelkkien lukemien perusteella)
Juttu jatkuu käsittelemään O**lin moottoreita, 1.6 turboja 160-170hp koneita, jotka tullaan laittamaan Merivaan ja Astmaan 2005 ja 2006 uuteen sorsaan.
Loppu onkin sitten tavallista GM soopaa uusien tuotteiden tarjoilua ym. Ei mitään mielenkiintoista(ainakaan mulle).
Matti
Viimeksi muokannut G-mies, Ma Syys 20, 2004 18:07. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kysehän on siis samasta moottorista, joka Saabin kohdalla esiteltiin jo prototyypissä 9-3X. Silloin ei vain erikseen kerrottu, että se kuuluu uuteen GM:n V6-koneiden perheeseen, josta tulee tarjolla myös 3,2-litrainen ja isompiakin versioita ilmeisesti 4,0-litraiseen saakka. Saabin vastuulla lienee turboversioiden teko ja siihenhän 2,8-litrainenkin tarjoaa mielenkiintoiset lähtökohdat...
Jos tämä kone todella tulee jo ensi vuonna 9-3:n tuotantomalleihin, luulisi että se mutkan kautta tarkoittaa myös nelivetomallin tuloa jo ensi vuonna!
Toivottavasti kone saadaan ympättyä myös ensi vuonna tulossa olevaan 9-5:n facelift-versioon!
Saabisti #2397
9-5 2,0t Linear Wagon vm.2002
Seat Alhambra 2,0TDI 4WD vm. 2013 (11/2012), mutta silti:
"Saab is The Truth, The Whole Truth and nothing but The Truth."
Tärkeitä pointteja tekstistä, uudet V6 ja V8(takaveto) dieselit kehitteillä ja markkinoille juuri uuden 9-5:n ilmestymisen aikoihin.
Samoin tuplakytkin on kehitteillä vihdoinkin.
Mitä sen turbo V6:n tehoihin tulee niin aikaisemmin sen tehoksi kerrottiin 280hp. Noh tulee mitä tulee, ehkä jotain yli 300hp vehjettä säästetään johonkin ökympään nelivetoon.