Miten iso/kallis projekti olisi vaihdattaa kakkosvaihteen synkro? Tietääkö kukaan ketään joka voisi tehdä sen ilman kuittia- periaatteella Kyseessä siis 900T16 5-vaihteinen laatikko.
Kyllä se vaatii laatikon räjäyttämisen eli kone pois. Samalla kannattaa vaihtaa vähintään pääakselin laakerit. Osathan eivät mahdottomia maksa, mutta oma vaivansa on koneen nostossa, laatikon purkamisessa ja kokoamisessa.
Joo kun tilanne olisikin siinä että vaihtelen yhden kaverin kanssa osia ja häneltä saattaisin saada vaihdossa 5-vaihteisen lootan 8-enskalla ja Erikssons Transmission Teknikin vahvistetulla pää(?)laakerilla. Kakkosen synkro vaan kuulemma hieman takertelee. Eli siksi olisi hienoa saada laatikko lähes uudenveroiseksi samalla kun se on irti autosta.
Vika voisi oolla huonoissa öljyissäkin kun kerran ei oo viellä vallan kauheasti ajettu loota. Mitä muut on mieltä asiasta? Ja kun laatikko on kerran irti niin sen purkaminen ja synkron kuluneisuuden tarkistus on ihan suositeltavaa. Sillä saabin laatikko ei mikään vaikea homma oo purkaa ja kasata.
900i 16-valve 2d -89 (vain kesä ajossa), 900i kat -90 2d (vain kesä ajossa),
900i 16-valve 4d -92 (ka), 900s 3d -91 (ka) ja 90 -85(oe) #1918