Ahtopainemittari Arduinolla

Autoja voi muokata ja säätää. Täällä voit vaihtaa mielipiteitä aiheesta.
Vastaa Viestiin
Avatar
tsaarela
"Hölösuu"
Viestit: 3367
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 08:20
Paikkakunta: Oulu

Ahtopainemittari Arduinolla

Viesti Kirjoittaja tsaarela »

On tässä pyörinyt ajatus, että rakentelisi Arduinosta ja LED-rapuista ahtopainemittarin. Ajatus olisi käyttää kolmea eriväristä 10-LEDistä LED-rappua markkeeraamaan aluetta -1.0 - 2.0 bar.

Netistä näyttää löytyvän erinäisiä Arduino Nanon ympärille rakennettuja ahtopainemittariprojekteja. Lähinnä kiinnostaisi, mistä olisi järkevää ottaa tuo ahtotieto. Ryövätäkö se auton omalta MAP-anturilta, käyttääkö erillistä MAP-anturia tms.?

Onko foorumilaiset näitä rakennelleet?
9-3 Cabriolet SE -00
Hyundai Ioniq 5 73kW RWD Premium -22
#621
TTH
"Hirsch"
Viestit: 853
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 22:58
Paikkakunta: Maailma.

Re: Ahtopainemittari Arduinolla

Viesti Kirjoittaja TTH »

Meillä on koulussa juurikin projektina että rakennetaan Arduinolla semmoinen yleis-infonäyttö. Tarkoituksena olisi että Android luurilla/tabletilla voisi tarkkailla niin fyysistä, kuin OBD-väylän kautta tulevaa infoa. Fyysistä dataa tulisi lähinnä öljynpaineesta ja -lämmöstä ja laajakaistastasta, kun taas väylän kautta tulisi infoa sitten sytkäennakosta, ahdoista jne. ja niistä voisi sitten yhdistää mielensä mukaisen dashboadin.

Mielestäni kaikista helpoin on ottaa kaikki tuommoiset moottorinohjauksen käyttämät tiedot väylästä, silloin ei tarvitse tehdä mitään epämääräisiä liitoksia kun voi iskeä suoraan pistokkeen porttiin kiinni ja halutessaan vaihtaa näytettävää informaatiota lennosta..
9-3 Aero Cab MY02
9000 2.3T
T5/T7 ohjelmointi + yleinen vianhaku.
DIggItaLLr
"Hölösuu"
Viestit: 1437
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2005 15:42
Paikkakunta: Suomen Miami

Re: Ahtopainemittari Arduinolla

Viesti Kirjoittaja DIggItaLLr »

CAN väylän lukeminen olisi teknisesti "helppoa" mutta ohjelmointititoja tarvitaan antureiden ja hinnan suhteen paljon. Tx suiten manuaalista ja internetistä löytyy ohjeita mikä muistiarvo tarkoittaa mitäkin. En tunne tätä mailmaa niin hyvin.

Mutta taas tämä maailma :)

Omana projektina, mikäli siihen kuuluisi antureiden ja raudan tekeminen itse, lähtisin etsimään I2C väyläsiä antureita.
I2C paineantureita löytyy, I2C lämpötila-antureita löytyy A/D->I2C muuntimia löytyy.
Kaikki I2C väylän laitteet sidotaan omaan nippuun moottoritilassa. SDA, SCA, ja antureiden GND tuodaan arduinokortille.
Arduinolle löytyy hyvä I2C kirjasto ja paljon koodausesimerkkejä.

Koko komeuden voi kruunata LCD näytöllä johon data kirjoitetaan.
Hyvänä ohjelmointirunkona voi pitää:
main()-looppi kevyenä ja valitun anturin luku ja kirjoitus näyttöön.
keskeytys jossa analogi/digitali tulon kautta nappien yms käyttöpaneelin luku.
"olioita" main():in ulkopuolella jossa tehdään matikka sen hetken I2C anturidatan muuntamiseksi sopivaksi desimaaliarvoksi näytölle.

Jos oikein innostuu, kytkee vielä zigbeen jossa Bluetooth ja softa puhelimeen datan lukuun.



Keep it simplenä:
I2C paineanturi imusarjaan.
SDA,SDC,GND arduinolle (anturin 5V/3.3V voi varastaa arduinolta.
Koodi mika lukee I2C
Koodi mikä päivittää näyttöä/sytyttä ledit maaärätyllä tavalla ( map() kirjastolla)
Ei keskeytksiä, "simppeli" koodi.


Varsinaista autokäyttöön kalustettua mittaria en ole tehnyt. Kaikennäköisiä muita mittaus/analysointi virityksiä sitäkin enemmän.
Avatar
tsaarela
"Hölösuu"
Viestit: 3367
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 08:20
Paikkakunta: Oulu

Re: Ahtopainemittari Arduinolla

Viesti Kirjoittaja tsaarela »

Kiitokset vastauksista!

Millä tavoin tuon I2C paineanturin saisi asennettua imusarjaan?
9-3 Cabriolet SE -00
Hyundai Ioniq 5 73kW RWD Premium -22
#621
DIggItaLLr
"Hölösuu"
Viestit: 1437
Liittynyt: Ma Tammi 31, 2005 15:42
Paikkakunta: Suomen Miami

Re: Ahtopainemittari Arduinolla

Viesti Kirjoittaja DIggItaLLr »

Googleen I2C pressure sensor, kuvahaulla näet miltä näyttää.
T-kappaleella haarotat esim bypassin letkusta anturille.
Vastaa Viestiin