G-mies kirjoitti: Googlessa kannattaa hakea ECOtec-sanalla, siihenhän moottori perustuu.
Matti
Kerrotko miten moottori perustuu ecoteciin?
TM kuitenkin tiesi 19/2002 numerossaan sivulla 165 kirjoittaa että silloin kyseinen kone on täysin uusi eikä sitä silloin ole nähty vielä missään muussa GM konsernin tuotteessa. TM tiesi kertoa myös että GM:ltä lainattu on lohkovalu ja tasapainoakselin romppeet, sekä joitakin oheislaitteita. Kyseessä on em. komponentteja lukuunottamatta Saabin kone joka perustuu sen suunnitteluun ja osittain tuotantoon. (tämänkin kertoo TM samaisessa artikkelissaan)
Jos Saab on lainannut GM:ltä sylinterilohkon, niin mielestäni silloin moottori voi perustua tuohon sylinterilohkoon. Tämä on tosin vain minun henkilökohtainen mielipiteeni. Tässä tapauksessa ei mielestäni ole tarpeellista kinastella perustuuko Saabin B207 GM:n alumiinilohkoon (moottoriperhe nimeltä ECOtec) vai ei. Sen voi jokainen itse selvittää ja punnita lukemansa tiedon persteella. Jos TM sanoo, että lohkovalu on lainattu, niin eikö moottori silloin perustu tuohon lohkoon? NG9-3:n julkistamisen aikaan tuota konetta 2.0 litraisena ahtimella varustettuna ei tosiaan ollut kuin Saabin valikoimissa, siitä syystä ehkä maininta siitä, että kone on täysin uusi. Pohjimmiltaan se oli kuitenkin vain uusi versio valmiista koneesta, jonka kehittämisessä Saabin kerrotaan olleen mukana. Kuitenkin kysyjälle tarpeellinen tieto tuli osoitettua, että viriosia kannattaa hakea muullakin termistöllä, kuin Saab ja B207.
Pienehköjä eroja. Nostoa venttiilillä käytännössä saman verran, duraatiossa enemmän eroa. Pakopuolella isoin ero on tuo aikaisempi pakoventtiilin aukeaminen joka parantaa heräämistä (enemmän lämpöenergiaa turbiinille), mutta nostaa hieman polttoaineen kulutusta.
Huuhtelua näyttää olevan käytännössä saman verran (26 vs 27 astetta), ja imuventtiilin sulkeutuminen on myös asteen tarkkuudella sama.
Käytännössä on siis haluttu parantaa R-koneessa olevan isomman turbon heräämistä, muut muutokset on tehty vain jotta huuhtelun määrä ja imuventtiilin sulkeutumishetki (vaikuttaa eniten optimikierrosalueeseen) pysyisivät vakioina. Toki tuo pidempi ja aikaisempi pakonokan ajoitus tiputtanee hieman myös pakopaineita.
#2022
YV-laatikko kroonisesti täynnä. Jos haluat kysyä softahommista niin käytä mieluiten mailia tmi.jcarlson(at)gmail.com
jusahh kirjoitti:Mikäs on tuon suodatinkotelon vaikutus ja missä kohtaa pitää vaihtaa vakio 2,5" imukotelo virtaavampaan?
Porasin omaani lisää hengittävyyttä tänään ja luulen huomaavani eroa. Voiko olla 14T:llä ja n. 260hp tehoilla?
Äkkiseltään näillä tehoilla kotelolla ei suurta vaikutusta, tietysti ilman ohjausta koteloon voi parantaa. Itellä on on laitettu isompi putki kotelolle, ja tällasena millamagia-höpöhöpöjuttuna oon alumiiniteipillä pyöritellyt imupuolen muoviputket ja kyseisen kotelon, tiedä sitten onko vaikutusta, mutta olipahan pariksi tunniksi jotain tekemistä
Iso dp on jo, 2010 ecu, Aeron kilut ja kalut konehuoneessa (pl. tuo kansi ja nokat), 550 cc EV14:t odottaa lipaston laatikossa asennusta myös.
Piti ensin vaihtaa vain nuo etanolilla pohjaavat Aeron suuttimet isompiin, mutta kappas kun tekiskin nyt mieli sitten jo isompaa hyrrääkin sinne pellin alle.
SPECin 500Nm+ kykä loodan ja sekottimen välissä myös..
Meneeköhän B207:aan toi V6 kytkin vai onko viisaampaa laittaa 9-5 Aeron kytkintä, jos sen aikoo vaihtaa? Näin sivuhuomiona..
Napella taitaa olla 19T kiinni ja toisella tutulla tulossa myös. Nämä siis TD04HL-turbiinilla, eli sama kuin esim. MAPTUN hxl-ahtimessa. Halpa lisäys muuten tehoihin:2007-> pakosarja joka virtaa paremmin.
Itsellä mietinnässä TD04HL-16T ja 300-310hp paremmalla IC:llä. Varmaan toi oem-aeron takapönttökin jo ahdistaa siinä?
Mulla tulee 16T ja DO88:n IC kiinni pääsiäisen jälkeen ja sitten auto matkaa jc:lle Vaasaan säädettäväksi. Pitää ilmotella saatuja lukemia yms tuon jälkeen!
ric_91 kirjoitti:Mulla tulee 16T ja DO88:n IC kiinni pääsiäisen jälkeen ja sitten auto matkaa jc:lle Vaasaan säädettäväksi. Pitää ilmotella saatuja lukemia yms tuon jälkeen!
Pidä ajan tasalla mitä ilmenee.
PS: Mistä hommasit hyrrän?
ric_91 kirjoitti:Mulla tulee 16T ja DO88:n IC kiinni pääsiäisen jälkeen ja sitten auto matkaa jc:lle Vaasaan säädettäväksi. Pitää ilmotella saatuja lukemia yms tuon jälkeen!
Pidä ajan tasalla mitä ilmenee.
PS: Mistä hommasit hyrrän?
Komeat lukemat - itseäni kiinnostaa, kuinka paljon tuo isompi kompura vaikuttaa ahtimen heräämisen ja moottorin alavääntöön? Nykyisessä setupissa (14T + DO88-IC + muut hilut) minua viehättää juurikin moottorin välitön herääminen ja varsin murea alavääntö, josta en haluaisi ihan hirveästi tinkiä