Kytkin
Kytkin
900 i c -87 autoon laitatin uuden kytkinpaketin (ilmeisesti "sassi" )painelaakereineen. Nyt se ottaa oikein repäisemällä kiinni heti pohjasta, hyvin epämiellyttävästi. Onko siinä olemassa mitään säätöjuttuja vai onko tämä k.o. kytkinmerkin ominaisuus

Muistitko laittaa jousen paikoilleen, joka painaa painelaakeria asetelmaa vasten. Tekee tyhjää liikettä polkimeen jos ei oo paikoillaan. Olivatko uudet osat identtisiä kuin vanhat... Jos vika on tullut remontin aikana niin kyllä huomio kiinnittyisi uusiin osiin ja tai kytkimen ilmaukseen, jos nesteet vaihdettu samalla. Saabin kytkin on yksi viheliäisimmistä ilmattavista mitä on vastaan tullut, varsinkin ilman paineilmatyökaluja ja "modattua" korkkia säiliöön.
Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear Business (KA)
#1814
#1814
-
Subonaattori
- "Aero"
- Viestit: 358
- Liittynyt: Ke Helmi 04, 2004 18:49
- Paikkakunta: Alavus
Mulla on vähän samaa vikaa uusilla kytkin vermeillä. Mulla on uutta myös työsylinterin ja pääsylinterin tiivisteet. ja kytkin on ilmattu paineilmalla. Mutta mulla oli pääsylinterin ensimmäinen tiivistekumi revennyt ja silloin kyllä nykäsi kun alko kytkintä nostaa...
Renkaat ulvo joka lähdollä tai jos ei ollu tarpeeksi kierroksia niin auto sammu...
ylipaine=ylivoimaa!
SAAB 9-5 Wagon Automatic BioPower MY02
#2269
SAAB 9-5 Wagon Automatic BioPower MY02
#2269
-
Reetu
kytkin
Tämä kuulostaisi kohtuudella hoideltavaksi ja loogiselta hommaltaReetu kirjoitti:Ota ja katso kytkin poljin , polkimen ja sylinterin yhdys tappi syö poljinta ja menee reikä soikeaksi jolloin poljin ottaa ihan alhalla , mulla uusi kytkinpaketti asennettiin, mutta poljin otti oudosti ihan lattiassa , kunnes vaihdoin polkimen kaikki muuttui täysin.
-
Reetu
Näin on ja neuvoksi vielä , kun se reikä on kulahtanut isoksi , niin hanki sopiva putken pätkä holkiksi ja poraa reikä pyöreäksi , näin korjasin omani ja tuli hyvä. Tosi motonetista saa uusia , kaikki käytetyt tahtoo olla saman laisia.
Poljinhan on helppo irroittaa yksi pultti ja jousi sekä lukkosokka , ja se on siinä .
Poljinhan on helppo irroittaa yksi pultti ja jousi sekä lukkosokka , ja se on siinä .
-
Reetu
No ei todellakkaan väjisty , mutta jos on ollu loppu kytkin ei sitä polkimen väjyyttä huomaa , ennen kuin tulee uusi kytkin sitten kun ei irroitakkaan kuin ihan lattiassa , mut tämä nyt on vaan mun päätelmä , voin olla väärässäkin ja omakohtaisia kokemuksia asiasta kerroin .900i kirjoitti:Mutta jos vastaavaa ei ollut aiemmin niin ei se poljinkaan päivässä väljisty??
Kerro erites-2 kun saat selville mikä oli polkimen kunto.
Mitä hä? Mulla tulee painovoimalla neste ulos. Ilmausproppu auki ja nestettä alkaa valumaan ulos. Läpinäkyvää putkea, kun on vielä laittanut propun jatkoksi niin näkee koska ilmakuplat tulee pihalle. Mulla on tosin pääsylinterin tiivistesarja, kytkinputki ja työsylinterin tiivistesarja vaihdettu syksyllä 2001. Viime syksynä turbon pakettia asentaessa nesteet tuli painovoimalla ulos.e0000333 kirjoitti:Saabin kytkin on yksi viheliäisimmistä ilmattavista mitä on vastaan tullut, varsinkin ilman paineilmatyökaluja ja "modattua" korkkia säiliöön.
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
