Tekniikan Maailman 3/83 postilaatikkopalstalla oli otsikolla "Saab-kerho on synnytetty" ilmoitus uudesta merkkikerhosta, nimeltä Suomen Saab 96 ystävät. Kerho perustettiin jutun mukaan 3.9.1982 "sivistyksen maahantuontiseudulla eli Naantalissa". (eli Turun seudulla, kirj.huom. )
Kerhon päämääräksi kerrottiin "pitää yllä voimakasta Saab-imagoa ja yhteishenkeä valmistuksesta pois jätettyjen mallien omistajien ja haltijoiden keskuudessa." Kerhoa ei oltu vielä rekisteröity, mutta rekisteröinti oli aikeissa.
Ydinhenkilöinä mainittiin yhteystietoineen Kyösti Kuivala, Kari Ihalainen ja Jari Hakala ja kerhon postilokero-osoite oli Naantalissa.
Kellään tietoa miten pitkään kerho toimi ja minkälaiset olivat myöhemmät vaiheet?
Muistaakseni Saab -kerhoa yritettiin pariinkin otteeseen ennen kuin se alkoi saada tuulta purjeisiinsa.
Tämän mainitun yrityksen historiaa en tunne. Nykyisen kerhon historia lähtee -90 luvun alkupuolelta.
Siihen asti päästään, että kun nuorena miehenä ymmärsin suuntautumiseni ja etsin vertaistukea, kyselin Mobilistin toimituksen kautta Saab-kerhoista (lehti oli sinä syksynä maininnut Suomen Saab Klubin jatkavan toiminta-avustusten jakamista museorekisteröijille ja vasta SILLOIN kuulin klubista ekan kerran ja liityin välittömästi.), sain kolmen yhdistyksen yhteystiedot, joista yksi oli juurikin tuo PL Naantalissa.
Yhteyshenkilökin mainittiin, mutten nyt muista sitä enkä tähän hätään löydä muistiinpanojani. Joku noista kolmesta se varmaan oli. Eli: kyllä rekisteröityivät ja vielä 1998 löytyi tällainen johtolanka. Kuinka ajantasaista Mobilitstin tieto sitten tuolloin oli, siihen en osaa ottaa kantaa.
Ajossa: 9-3 SC 2.0t BP M6 -08 (vaimon!) (ka), 9-5 SC Aero M5 -09 (ka), 9-3 Cab 2.0t SE M5 -00 (ka)
Harrasteet: 96 V4 L -77 (ek), Sonett III -71 (ka ja todellakin oe!)
Exät: 9000Aero -97 (ka), 9000ccT16DI -89 (kr)
Puhiksemme oli kyseistä kerhoa ja sen yhteyshenkilöä yrittänyt tavoitella silloin, kun Saab-klubia oltiin perustamassa. Toiminta oli kuitenkin loppunut ilmeisesti aika pian alkamisensa jälkeen, eikä vuonna 90 yhteyshenkilö edes asunut enää osoitteessa, joka yhdistyksen yhteystietona mainittiin.
Petteri #507 | Klubin puhis 2018 - 2022 | IT- ja tiedotusvastaava 2016 - 2022
Enää yksi Saabi: 99 EMS '73
Tuli mieleeni tsekata yhdistysrekisteristä, että jos -98 oli vielä kolmen klubin tiedot, joista toinen on tämä nykyisemme ja toinen tuo mainittu Naantalin 96 kerho, niin mikäs se kolmas olisi. Ei löytynyt, jos ei sitten kyse ollut tästä: http://yhdistysrekisteri.prh.fi/pertied ... nro=133090
Saattaa olla, että Lehtonen puhui osoitteen sijaan puhelinnumerosta, joka johti asuntoon, jossa yhteyshenkilö ei enää ollut asunut vähään aikaan.
Se kolmas klubi, joka löytyi vielä ainakin vuoden 1994 Mobilistin merkkikerholuettelosta, oli "Saab 2-tahtiharrastajat". Osoite oli Riihimäellä, ja yhteyshenkilöinä Jorma Nurmi ja Seppo Sula.
Petteri #507 | Klubin puhis 2018 - 2022 | IT- ja tiedotusvastaava 2016 - 2022
Enää yksi Saabi: 99 EMS '73
AZP kirjoitti:Tekniikan Maailman 3/83 postilaatikkopalstalla oli otsikolla "Saab-kerho on synnytetty" ilmoitus uudesta merkkikerhosta, nimeltä Suomen Saab 96 ystävät. Kerho perustettiin jutun mukaan 3.9.1982 "sivistyksen maahantuontiseudulla eli Naantalissa". (eli Turun seudulla, kirj.huom. )
Kerhon päämääräksi kerrottiin "pitää yllä voimakasta Saab-imagoa ja yhteishenkeä valmistuksesta pois jätettyjen mallien omistajien ja haltijoiden keskuudessa." Kerhoa ei oltu vielä rekisteröity, mutta rekisteröinti oli aikeissa.
Ydinhenkilöinä mainittiin yhteystietoineen Kyösti Kuivala, Kari Ihalainen ja Jari Hakala ja kerhon postilokero-osoite oli Naantalissa.
Kellään tietoa miten pitkään kerho toimi ja minkälaiset olivat myöhemmät vaiheet?
Kai tuo loppui heti alkuunsa. Tuon ilmoituksen bongasin AJA-lehdestä, maksoin jäsenmaksun ja liityin tuohon kerhoon alkuvuonna -83. Yksi A4 kopioitu lehti tuli postissa (SAABINEN tai SAAPINEN), eikä ole sen jälkeen kuulunut mitään. Vielä kun muutin Sipoosta Ylihärmään alkuvuodesta -84, tein osoitteenmuutoksen kirjeellä samaan osoitteeseen.
SAABeilla ajoa vuodesta -72 alkaen
rapakaari(at)gmail piste com, 0viisi04917511
Saab 9-5 2.3TA Aero sedan -07, Saab 9000i CS 2.0 man -98
MR-Saab 96L -77, Laikka-avo 99 -76, Dacia Logan Van 1.5 dCi -12
Jäsen #6056