mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
- nalleolut
- "TosiSaabisti"
- Viestit: 24615
- Liittynyt: Ke Syys 10, 2003 19:21
- Paikkakunta: Satakunnan Lappi
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
huono ajatus
#1171 klubin jäsen
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
045-2698659
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Koko yö vietetty sen verran kivuissa, ettei unta saanut kuin pari tuntia... Ei onneksi mitään täysin kestämätöntä, mutta nyt väsyttää ja v...ttaa sen takia. Kaikki särkylääkkeet sattus olemaan sopivasti loppu, se tuli varmistettua monta kertaa yön aikana. Apteekki aukeaa 10 minuutin kuluttua ja tietysti särky hävisi juuri sopivasti itsestään
Eipä siinä, on se pirun kiva että hävisi, mutta ajoitus olisi voinut olla hieman parempi 
Täytyy kuitenkin hakea niitä särkylääkkeitä jemmaan, ei ole käynyt mielessä kun ne niin harvoin meikäläiselle maistuu
Ensin kuitenkin kahvia...


Täytyy kuitenkin hakea niitä särkylääkkeitä jemmaan, ei ole käynyt mielessä kun ne niin harvoin meikäläiselle maistuu

Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Kaikkiaan noin 7 vuotta meni poitsulla ilman vakavampia jalkapallovammoja. Tänään harjoituspelissä napsahti polvi, kun taklattiin jälkitilanteessa niin, että polvi kiertyi. Puolitoistatuntia tapahtuneesta polvi oli jo kuvattu ja yleislääkärin lähete valmiina ortopedille. Huomenna iltapäivän päättyessä kuullaan asiasta sitten tarkemmin kun tämä spesialisti on asian tutkinut. Harmillista tässä on se, että kausi eli sarjapelit ovat alkamassa reippaan kuukauden päästä. Suurin harmi pojalla tuntuu kuitenkin olevan lähestyvä mopokortin käsittelykoe, notta kykeneekö siihen
.

MiTo QV -10
Ex: BMW 320i -05, Saab 9-3 SC 1.8t -08
Ex: BMW 320i -05, Saab 9-3 SC 1.8t -08
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Eilen kyrvähti sitten se toinenkin noista Osrameista. Asensin sen tuon ensin rikkoutuneen tilalle käyttämättömänä, ja käyttötunteja taisi tulla suunnilleen saman verran, eli luokkaa 100-200. Tasaista on saksalainen epälaatu. Hyvää tässä on lähinnä se, että pikku hiljaa meidän talosta tulee kokonaan Osram-vapaaAZP kirjoitti:Osram, tuo laadukas saksalainen lamppuvalmistaja, jonka tuotteista on viimeisen reilun vuoden ajalta kolme asiakaskokemusta:
1. Ostin kaksi E27-kantaista LED-lamppua hintaan jotain 30 euroa, toinen kesti vajaa puoli vuotta satunnaisessa käytössä.
.....

Kun on tullut Osramia haukuttua ja halpoja kiinalaisia kehuttua, niin tasoitukseksi täytyy sanoa, että tänään kosahti sitten portaikosta Motonetin halpa kiinalais-ledilamppu. Ei sekään kestänyt puolta vuotta. Harmitus on vain paljon pienempi kun Osramin lampun hinta on 15 euroa ja tuon motonettiläisen luokkaa 3 euroa. Tuon Osramin rahat jaksoin tosin hakea kaupasta takuukuittia vastaan, kolmen euron lamppua en viittine motonetin takuupalautukseen kiikuttaa...
Nyt: '21 Mustang Mach-e AWD
Ennen: Töpselikärsä '14 Mitsubishi Outlander PHEV | '08 Saab 9-3 SportCombi TiDS A6 | '02 Saab 9-3 2.0t A
Lisäksi: '80 Oldsmobile Delta 88 468 cid | '65 VW 1200 | '73 VW 1303S | '82 Honda CB750K
Ennen: Töpselikärsä '14 Mitsubishi Outlander PHEV | '08 Saab 9-3 SportCombi TiDS A6 | '02 Saab 9-3 2.0t A
Lisäksi: '80 Oldsmobile Delta 88 468 cid | '65 VW 1200 | '73 VW 1303S | '82 Honda CB750K
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Täällä taas päin vastoin käynyt. Alkuun oli Hyundai polttimoita, jotka kaikki poksahtelivat
kuukauden-->muutaman kuukauden välein. Uusin muutaman kerran pari takuuseen, kunnes kyllästyin ja rupesin päivittämään Osramia tilalle. Vielä yhtään ei ole palanut(koputtaa puuta).
kuukauden-->muutaman kuukauden välein. Uusin muutaman kerran pari takuuseen, kunnes kyllästyin ja rupesin päivittämään Osramia tilalle. Vielä yhtään ei ole palanut(koputtaa puuta).
96GL V4 Super -78 ikuisuus projekti
99T16 Petro -81
9-3 1.8t SC man. BioPower -10
#2713
99T16 Petro -81
9-3 1.8t SC man. BioPower -10
#2713
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 2735
- Liittynyt: Pe Syys 12, 2003 14:56
- Paikkakunta: Espoo
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
On täällä monesti tullut kehuttua OP-Pohjolan vakuutuksen hintoja, mutta nyt on kyllä selkeää, että miksi hinnat on halvempia, sillä mitään korvauksia sieltä ei saa ja palvelu oli todella ääripaskaa.
Eli tarina alkoi tammikuun viimeisenä päivänä, kun oli tarkoitus lähteä huoltamaan oma ja anoppilan Saab kuntoon Tallinnaan ja samalla virkistäytymään kylpylähotelliin.
No Tallinnaan päästiin ongelmitta, mutta sitten yöllä alkoikin tapahtua. Puolison lapsivedet meni keskellä yötä ja ei muuta kuin ambulanssilla hotellilta sairaalaan. Sairaalassa sitten odoteltiin pari päivää, että käynnistyykö synnytys vai pystytäänkö meidät siirtämään Suomeen. Sitten alkoikin tulehedusarvot nousta ja piti tehdä kiireellinen sektio, joka onneksi meni suht hyvin.
Tässä vaiheessa lapsella ikää 31+3, eli lähes 9 viikkoa etuajassa. Hienosti jaksoi hengitellä aluksi, mutta sitten meni keuhko kasaan ja kiidätettiin synnytyssairaalasta lastensairaalan teholle. Teholla sitten toipui tuosta ilmarinnasta parissa päivässä, jonka jälkeen sitten iskikin infektio ja ripuli, joka sitten ajoi tilan aika kriittiseksi. No onneksi näistä selvittiin ja nyt 6 viikon piinan jälkeen meillä on lapsi vihdoin Suomessa ja voi hyvin.
Noh mutta siitä vakuutuksesta.
Meillä oli luonnollisesti Pohjolan lapsivakuutus otettuna, jonka piti olla kaikilla mahdollisilla lisäturvilla.
Heti ensimmäisellä soitolla tehtiin selväksi, että syntymättömän lapsen vakuutus ei kata raskautta, synnytystä tai siitä aiheutuvia komplikaatioita. No mielessä tietysti pyöri, että mitäs se sitten kattaa, kuulemma kattaa julkisen puolen omavastuukuluja, eli itse vakuutuksella ei tee yhtään mitään...
Seuraavaksi sitten kun syntynyt lapsi tarvisi hoitoa teholla, niin selvisi, että ollaan Tallinnassa, joten tietysti meille oli "unohtunut" myydä syntymättömän lapsen matkavatuukus. Vakuutus on voimassa maailmanlaajuisesti, mutta tietysti kuluja korvataan vain Suomessa, on muuten HS:n artikkelin mukaan ainut vakuutusyhtiö joka toimii näin.
Pohjolan matkahätäpalvelusta ei myöskään koskaan soitettu takaisin tai vastattu soittopyyntöihin, vaikka luvattiin, aina oltiin "unohdettu" ja oltiin tosi pahoillaan ettei ollut soitettu.
Nämä ensimmäiset päivät vietin sairaalassa puolison kanssa samassa huoneessa, kun virolaiset ystävällisesti antoivat meille perhehuoneen, mutta kun puoliso neljän päivän jälkeen pääsi sairaalasta, niin piti hankkia majoitus, koska oli selvää, ettei lapsi pääse vielä pitkään aikaan. Puolisolla onneksi oli vakuutus muualla kuin Pohjolassa, ja he järjestivät meille nopeasti majoituksen ja maksoivat puolet majoituksen hinnasta etukäteen.
Pohjola oli aiemmin luvannut, että matkan jatkumisen kuluja korvataan, mutta taas kun olisi pitänyt korvausta maksaa majotuskuluista, kun jouduin maksamaan huoneiston vuokran etukäteen, niin eihän sieltä penniäkään saanut eikä minkäänlaista päätöstä korvataanko yhtään mitään, kun kuulemma ei ole mitään takeita, että onko mulla pätevä syy jäädä Tallinnaan. Sanoin silloin virkailijalle, että lapsi on teholla lastensairaalassa ja puoliso toisessa sairaalassa, että voiskohan se olla tarpeeksi hyvä syy ja teidänkin yhteystyökumppani SOS-International hoitaa juttua, joten voitte sieltä varmistua asiasta tästä tarpeesta. "No siis mehän ei aleta täältä kenellekään soittelemaan tai antamaan mitään maksusitoumuksia, kun ethän sä tiedä kauan sä siellä joudut olemaan". Siihen sitten totesin, että jos oltaisiin menty hotelliin tämän halvan huoneiston sijaan, niin olisivat joutuneet maksamaan viikosta enemmän. "No olisitte menneet sitten hotelliin"..
Itse tulin 2 viikkoa sitten Suomeen töihin, ja tänään soittelin, että jokos olisivat päätöstä tehneet. Noh puhelinkuluja ei kuulemma korvata, kun itsellä ei käytännössä hätä ollut, vaan senkin yrittävät sysätä puolison vakuutusyhtiölle. Majoituksen ja paluumatkan korvauksesta eivät ole vielä tehneet päätöstä, palaavat kuulemma asiaan, mutta virkailija ei osannut yhtään sanoa milloin asiaa hoitava virkailija ehtii palata asiaan, ehkä jo tällä viikolla kuulemma...
Yhtä naisvirkailijaa lukuun ottamatta palvelu on ollut aivan ala-arvoista, ja kolme viikkoa sitten laitoin reklamaation, johon ei myöskään ole kuulunut mitään vastausta, eikä varmaan kuulukaan, ja tuskin tuolta tulee penniäkään saamaan.
Tähän voisi sitten kertoa vielä sen, miten Fennia puolestaan hoiti vakuutuksen. Heti ensimmäisen soiton jälkeen siirsivät asian SOS Internationalin hoidettavaksi, josta pidettiin meistä erittäin hyvää huolta heti alusta alkaen, ja tosiaan järjestettiin majotuitukset Tallinnasta ja maksettiin puolison kotimatka kaikkineen ja lääkäri soitteli useaan otteeseen viikottain ja kyseli miten menee jnejne.
Myös ambulanssilennosta sai heti myönteisen korvauspäätöksen, vaikka sellaista ei koskaan päästykään käyttämään.
Sellainen stoori tällä kertaa, onneksi skidillä on kaikki hyvin, mutta taas tänään kun soitti tonne vakuutusyhtiöön, niin varmistui se, että enää en penniäkään tule Pohjolalle vakuutuksia maksamaan.
Ja vielä loppukaneettina ei voi myöskään kuin nöyrästi kiittää Tallinnan sairaaloiden henkilökuntaa, ei tarvitse tosiaan kenenkään pelätä joutuvansa sairaalaan Tallinnassa, sillä kaikki toimi aivan ensiluokkaisesti; laitteet, hoito ja henkilökunta olivat aivan mahtavia. Aika monet lääkärit osasivat myös Suomea jonkun verran.
Ja tosiaan jollain ihmeellisellä tuurilla puolisolla oli mukana Eurooppalainen sairaanhoitokortti, joka oli meidän pelastus, sillä Fenniakaan ei sentään lapsen kuluja olisi korvannut.
Kortilla kuitenkin saivat äiti ja lapsi hoitoa samalla tavalla kuin paikalliset, joten ambulanssikyydin, sektion, lapsen 6 viikon tehohoidon ja äidin reilun 3 viikon sairaalamajoittumisen ruokineen hinnaksi jäi lopulta kokonaiset 25 euroa
Kannattaa siis muistaa tuo kortti, se voi olla enemmän kuin painonsa arvoinen kultaa!
Eli tarina alkoi tammikuun viimeisenä päivänä, kun oli tarkoitus lähteä huoltamaan oma ja anoppilan Saab kuntoon Tallinnaan ja samalla virkistäytymään kylpylähotelliin.
No Tallinnaan päästiin ongelmitta, mutta sitten yöllä alkoikin tapahtua. Puolison lapsivedet meni keskellä yötä ja ei muuta kuin ambulanssilla hotellilta sairaalaan. Sairaalassa sitten odoteltiin pari päivää, että käynnistyykö synnytys vai pystytäänkö meidät siirtämään Suomeen. Sitten alkoikin tulehedusarvot nousta ja piti tehdä kiireellinen sektio, joka onneksi meni suht hyvin.
Tässä vaiheessa lapsella ikää 31+3, eli lähes 9 viikkoa etuajassa. Hienosti jaksoi hengitellä aluksi, mutta sitten meni keuhko kasaan ja kiidätettiin synnytyssairaalasta lastensairaalan teholle. Teholla sitten toipui tuosta ilmarinnasta parissa päivässä, jonka jälkeen sitten iskikin infektio ja ripuli, joka sitten ajoi tilan aika kriittiseksi. No onneksi näistä selvittiin ja nyt 6 viikon piinan jälkeen meillä on lapsi vihdoin Suomessa ja voi hyvin.
Noh mutta siitä vakuutuksesta.
Meillä oli luonnollisesti Pohjolan lapsivakuutus otettuna, jonka piti olla kaikilla mahdollisilla lisäturvilla.
Heti ensimmäisellä soitolla tehtiin selväksi, että syntymättömän lapsen vakuutus ei kata raskautta, synnytystä tai siitä aiheutuvia komplikaatioita. No mielessä tietysti pyöri, että mitäs se sitten kattaa, kuulemma kattaa julkisen puolen omavastuukuluja, eli itse vakuutuksella ei tee yhtään mitään...
Seuraavaksi sitten kun syntynyt lapsi tarvisi hoitoa teholla, niin selvisi, että ollaan Tallinnassa, joten tietysti meille oli "unohtunut" myydä syntymättömän lapsen matkavatuukus. Vakuutus on voimassa maailmanlaajuisesti, mutta tietysti kuluja korvataan vain Suomessa, on muuten HS:n artikkelin mukaan ainut vakuutusyhtiö joka toimii näin.
Pohjolan matkahätäpalvelusta ei myöskään koskaan soitettu takaisin tai vastattu soittopyyntöihin, vaikka luvattiin, aina oltiin "unohdettu" ja oltiin tosi pahoillaan ettei ollut soitettu.
Nämä ensimmäiset päivät vietin sairaalassa puolison kanssa samassa huoneessa, kun virolaiset ystävällisesti antoivat meille perhehuoneen, mutta kun puoliso neljän päivän jälkeen pääsi sairaalasta, niin piti hankkia majoitus, koska oli selvää, ettei lapsi pääse vielä pitkään aikaan. Puolisolla onneksi oli vakuutus muualla kuin Pohjolassa, ja he järjestivät meille nopeasti majoituksen ja maksoivat puolet majoituksen hinnasta etukäteen.
Pohjola oli aiemmin luvannut, että matkan jatkumisen kuluja korvataan, mutta taas kun olisi pitänyt korvausta maksaa majotuskuluista, kun jouduin maksamaan huoneiston vuokran etukäteen, niin eihän sieltä penniäkään saanut eikä minkäänlaista päätöstä korvataanko yhtään mitään, kun kuulemma ei ole mitään takeita, että onko mulla pätevä syy jäädä Tallinnaan. Sanoin silloin virkailijalle, että lapsi on teholla lastensairaalassa ja puoliso toisessa sairaalassa, että voiskohan se olla tarpeeksi hyvä syy ja teidänkin yhteystyökumppani SOS-International hoitaa juttua, joten voitte sieltä varmistua asiasta tästä tarpeesta. "No siis mehän ei aleta täältä kenellekään soittelemaan tai antamaan mitään maksusitoumuksia, kun ethän sä tiedä kauan sä siellä joudut olemaan". Siihen sitten totesin, että jos oltaisiin menty hotelliin tämän halvan huoneiston sijaan, niin olisivat joutuneet maksamaan viikosta enemmän. "No olisitte menneet sitten hotelliin"..
Itse tulin 2 viikkoa sitten Suomeen töihin, ja tänään soittelin, että jokos olisivat päätöstä tehneet. Noh puhelinkuluja ei kuulemma korvata, kun itsellä ei käytännössä hätä ollut, vaan senkin yrittävät sysätä puolison vakuutusyhtiölle. Majoituksen ja paluumatkan korvauksesta eivät ole vielä tehneet päätöstä, palaavat kuulemma asiaan, mutta virkailija ei osannut yhtään sanoa milloin asiaa hoitava virkailija ehtii palata asiaan, ehkä jo tällä viikolla kuulemma...



Yhtä naisvirkailijaa lukuun ottamatta palvelu on ollut aivan ala-arvoista, ja kolme viikkoa sitten laitoin reklamaation, johon ei myöskään ole kuulunut mitään vastausta, eikä varmaan kuulukaan, ja tuskin tuolta tulee penniäkään saamaan.
Tähän voisi sitten kertoa vielä sen, miten Fennia puolestaan hoiti vakuutuksen. Heti ensimmäisen soiton jälkeen siirsivät asian SOS Internationalin hoidettavaksi, josta pidettiin meistä erittäin hyvää huolta heti alusta alkaen, ja tosiaan järjestettiin majotuitukset Tallinnasta ja maksettiin puolison kotimatka kaikkineen ja lääkäri soitteli useaan otteeseen viikottain ja kyseli miten menee jnejne.
Myös ambulanssilennosta sai heti myönteisen korvauspäätöksen, vaikka sellaista ei koskaan päästykään käyttämään.
Sellainen stoori tällä kertaa, onneksi skidillä on kaikki hyvin, mutta taas tänään kun soitti tonne vakuutusyhtiöön, niin varmistui se, että enää en penniäkään tule Pohjolalle vakuutuksia maksamaan.
Ja vielä loppukaneettina ei voi myöskään kuin nöyrästi kiittää Tallinnan sairaaloiden henkilökuntaa, ei tarvitse tosiaan kenenkään pelätä joutuvansa sairaalaan Tallinnassa, sillä kaikki toimi aivan ensiluokkaisesti; laitteet, hoito ja henkilökunta olivat aivan mahtavia. Aika monet lääkärit osasivat myös Suomea jonkun verran.
Ja tosiaan jollain ihmeellisellä tuurilla puolisolla oli mukana Eurooppalainen sairaanhoitokortti, joka oli meidän pelastus, sillä Fenniakaan ei sentään lapsen kuluja olisi korvannut.
Kortilla kuitenkin saivat äiti ja lapsi hoitoa samalla tavalla kuin paikalliset, joten ambulanssikyydin, sektion, lapsen 6 viikon tehohoidon ja äidin reilun 3 viikon sairaalamajoittumisen ruokineen hinnaksi jäi lopulta kokonaiset 25 euroa

Kannattaa siis muistaa tuo kortti, se voi olla enemmän kuin painonsa arvoinen kultaa!
Tomppa & Saabit myyty :( & Volvo V70 2.5T
- 9000CD23T
- "Team Ylläpito"
- Viestit: 7771
- Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
- Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
- Viesti:
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
En muista oliko se Tapiola vai Pohjola missä minulla/meillä oli vakuutukset aikoinaan.
Mutta ensimmäisessä heiltä saapuneessa korvaushakemus vastauksessa oli melkein 2cm
paksu kirja, jossa kerrottiin milloin he eivät maksa korvauksia.
Tähän loppui meidän yhteistyö, onneksi nykyisessä vakuutusyhtiössä jossa meidän kaikki
vakuutukset nykyään on, menee korvausten haku tyyliin.
Nyt kävi tällainen vahinko, sieltä kysyvät mihin tilille rahat laitetaan.
Onneksi näitä vahinkoja ei kuitenkaan ole sattunut kuin harvakseltaan.
*ps näkyi ammattiliiton kortin takana olevan maininta Travel Insurance Certifigate
linkki on tuossa näköjään turva vakuutusyhtiöön*
Mutta ensimmäisessä heiltä saapuneessa korvaushakemus vastauksessa oli melkein 2cm
paksu kirja, jossa kerrottiin milloin he eivät maksa korvauksia.
Tähän loppui meidän yhteistyö, onneksi nykyisessä vakuutusyhtiössä jossa meidän kaikki
vakuutukset nykyään on, menee korvausten haku tyyliin.
Nyt kävi tällainen vahinko, sieltä kysyvät mihin tilille rahat laitetaan.
Onneksi näitä vahinkoja ei kuitenkaan ole sattunut kuin harvakseltaan.
*ps näkyi ammattiliiton kortin takana olevan maininta Travel Insurance Certifigate
linkki on tuossa näköjään turva vakuutusyhtiöön*
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
(*=ex) #2060#
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Vakuutusliiketoiminta/business pyörii sillä periaatteella että kerätään asiakkailta rahaa vakuutusmaksuina eikä anneta sitä missään vahinkotapauksessa takaisin.
Laillistettua rosvousta!
Laillistettua rosvousta!
Volvo XC60 T8 AWD Long Range Plus Dark -24
Oldsmobile 442 W-30 -71 (Aut)
Saab 9-5 3.0T V6 SE wagon -00, stegX/DionHPT&Suorsa (Aut)
Ex: 9-5 2.3T Aero wagon -09, Bp/jcarlson (Man)
Ex: Volvo S60 T8 TwE R-Design Polestar -21
Oldsmobile 442 W-30 -71 (Aut)
Saab 9-5 3.0T V6 SE wagon -00, stegX/DionHPT&Suorsa (Aut)
Ex: 9-5 2.3T Aero wagon -09, Bp/jcarlson (Man)
Ex: Volvo S60 T8 TwE R-Design Polestar -21
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
9-5 3.0t kirjoitti:Vakuutusliiketoiminta/business pyörii sillä periaatteella että kerätään asiakkailta rahaa vakuutusmaksuina eikä anneta sitä missään vahinkotapauksessa takaisin.
Laillistettua rosvousta!
Jotain rajaa sentään mitä schaissea tänne kirjoitetaan....

Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Sumuvaloumpio kesti 2,5kk ehjänä. Samalta puolelta paukahti rikki kuin viimeksi... murrr..
#4752
9-5 Aero -04 19T#7 & Opel Insignia 2,0CDTi
ex:
9-5 2,0t -00
9-3 2,2TiD -01 & 9-3SS 1.8t Vector -03 & 9-3 SC Vector 2,0t -06
NG900s 2,3i -95 & NG900 2,0T -96
9000 CSE 2,0T Jubileum -97
900c -89
Alfa Romeo 159 2,4JTDm
9-5 Aero -04 19T#7 & Opel Insignia 2,0CDTi
ex:
9-5 2,0t -00
9-3 2,2TiD -01 & 9-3SS 1.8t Vector -03 & 9-3 SC Vector 2,0t -06
NG900s 2,3i -95 & NG900 2,0T -96
9000 CSE 2,0T Jubileum -97
900c -89
Alfa Romeo 159 2,4JTDm
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Omat kokemukset asioiden käsittelystä vakuutusyhtiöissä ovat olleet myönteisiä. Nykyään pääosa meidän vakuutuksista on IF:ssä. Yhdessäkään tapauksessa (autoon, terveydenhoitoon, taloon tai matkoihin liittyvät) ei ole korvaus jäänyt saamatta ja itseasiassa käsittely on ollut nopeata. Viimeisin tapaus on kuluvalta viikolta kun lapsivakuutukseen liittyen pyydettiin maksusitoumusta pojan polven magneettikuvaukseen (jalkapallopelissä aiheutunut vamma). Päätös tuli seuraavana päivänä ja tutkimukset pelivamman osalta jatkuvat. Olen toki aina lukenut vakuutusehdot (jopa ne pienimmällä präntätyt) ennen vakuutuksen ottamista, jotta itse ymmärrän mitä niistä korvataan ja mitä ei. Omalla kohdalla tämä on toiminut - ei ole tullut ylläreitä. Toisaalta keissit ovat olleet aika yksinkertaisia.9-5 3.0t kirjoitti:Vakuutusliiketoiminta/business pyörii sillä periaatteella että kerätään asiakkailta rahaa vakuutusmaksuina eikä anneta sitä missään vahinkotapauksessa takaisin.
Auton vakuutukset (sigun kärry) vaihdoin IF:stä erääseen toiseen vakuutusyhtiöön kun 99%:sti samoilla ehdoilla sain vakuutukset (liikenne ja auto) noin 350-380 euroa edullisemmin. Tätä vakuutusyhtiötä ei ole vielä koeponnistettu yhdenkään vahinkotapauksen osalta ja toivottavasti ei tarvitsekaan.
MiTo QV -10
Ex: BMW 320i -05, Saab 9-3 SC 1.8t -08
Ex: BMW 320i -05, Saab 9-3 SC 1.8t -08
-
- "Hölösuu"
- Viestit: 2735
- Liittynyt: Pe Syys 12, 2003 14:56
- Paikkakunta: Espoo
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Tämä olisi voinut olla oma vastaukseni vielä kaksi kuukautta sitten. Aina aiemmin on vakuutusyhtiöiden kanssa hoitunut asiat todella nätisti ilman ongelmia ja koen kuitenkin olevani ihan perusfiksu kaveri, joka checkkailee ostamansa asiat ja tavarat suhteellisen tarkasti, ja yleensä vielä ymmärtääkin mitä on ostamassa.ZeiPii kirjoitti: Omat kokemukset asioiden käsittelystä vakuutusyhtiöissä ovat olleet myönteisiä. Nykyään pääosa meidän vakuutuksista on IF:ssä. Yhdessäkään tapauksessa (autoon, terveydenhoitoon, taloon tai matkoihin liittyvät) ei ole korvaus jäänyt saamatta ja itseasiassa käsittely on ollut nopeata. Viimeisin tapaus on kuluvalta viikolta kun lapsivakuutukseen liittyen pyydettiin maksusitoumusta pojan polven magneettikuvaukseen (jalkapallopelissä aiheutunut vamma). Päätös tuli seuraavana päivänä ja tutkimukset pelivamman osalta jatkuvat. Olen toki aina lukenut vakuutusehdot (jopa ne pienimmällä präntätyt) ennen vakuutuksen ottamista, jotta itse ymmärrän mitä niistä korvataan ja mitä ei. Omalla kohdalla tämä on toiminut - ei ole tullut ylläreitä. Toisaalta keissit ovat olleet aika yksinkertaisia.
Auton vakuutukset (sigun kärry) vaihdoin IF:stä erääseen toiseen vakuutusyhtiöön kun 99%:sti samoilla ehdoilla sain vakuutukset (liikenne ja auto) noin 350-380 euroa edullisemmin. Tätä vakuutusyhtiötä ei ole vielä koeponnistettu yhdenkään vahinkotapauksen osalta ja toivottavasti ei tarvitsekaan.
Täytyy toki myöntää, että ensimmäisen lapsen ollessa kyseessä en ehkä osannut katsoa pränttejä läpi tarvittavalla tavalla, vaan luotin siihen, että lapsivakuutus "kaikilla mahdollisilla lisäturvilla" olisi riittävä.
Eikä siinäkään vielä, ymmärrän kyllä, että itse tuli mokattua, kun ei tajunnut erikseen kysellä syntymättömälle lapselle matkavakuutusta(kuinka monelle tulisi mieleen, että syntymätön lapsi tarvitsee matkavakuutuksen normaalin raskausajan vakuutuksen lisäksi?) , onneksi vain oli se EU-sairaanhoitokortti mukana, en tiedä miten tästä olisi muuten selvitty.
Mutta tosiaan tossa lapsivakuutuksessa oli kyllä omaakin tyhmyyttä mukana, mutta noiden omien majoitus-, puhelin- ja matkan jatkumisen kulujen korvaus, tai paremminkin sen välttely on jo lähennellyt taidetta ja tuntuu suorastaa kierolta, että vakuutusyhtiö ehdottelee, että ottakaa vaan puolisonne nimiin se majoitus Tallinnassa, että kyllähän se toinein vakuutusyhtiö sen maksaa, ei niille tarvitse kertoa oletko sinä siellä jne..ja sitten myös kyseenalaistavat tarpeen jatkaa matkaa ja vetoavat siihen, etteivät saa tietoonsa onko tarvetta oikeasti matkan jatkamiselle, ja kun pyytää heitä ottamaan heidän omaan yhteystyökumppaniin yhteyttä asian selvittämiseksi, niin lähinnä haistatetaan pitkät.
Ja puhelinkulutkin piti korvata minun vakuutuksesta, kunnes kuulivat, että puolison matkavakuutus on toisessa yhtiössä, niin sitten iloisesti vetosivat siihen, että kyllä se toinen vakuutusyhtiö sitten maksaa nekin kulut, kun puolisosi on se sairas ollutkin...
Ja tämä selvittelyn pituus myös ihmetyttää, asiaa hoitavaa "asiakaspalvelijaa" ei saa kiinni millään, eikä kukaan muu tunnu pystyvän ottamaan kantaa asiaan. Nyt sitten kolmatta viikkoa odottelen sitä, että mitäs tapahtuu vai tapahtuuko mitään. Sinäänsä hämmentävää, kun näistä on jo tehty aiemmin päätös, että matkan jatkumisen kuluja korvataan, niin en jotenkin pysty ymmärtämään mikä tässä enää maksaa, kun asiakirjat liitteineen on ladattu heidän korvauspalveluunsa. Törkeetä ja avutonta palvelua.
E: nyt olivat sitten maksaneet kaiken tilille puhelinkuluineen, eivätkä soitelleet mitään lisäselvityksiä tms, mistäs nyt tuulee, kun vielä maanantaina vielä oli ihan eri ääni kellossa..

Onkohan täältä joku Pohjolalla töissä

Tomppa & Saabit myyty :( & Volvo V70 2.5T
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
No hyvä, että asiat suttaantuivat lopulta taistelun jälkeen ok. Minun ei ollut tarkoitus provosoida ketään tai kritisoida kirjoituksia omalla kirjoituksellani. Toin vain esiin omat kokemukset vakuutusyhtiöstä ja se, että olen oppinut lukemaan ehdot hyvin tarkkaan. Toinen asia on kokonaan se, että olenko aina ymmärtänyt lukemaani tekstiä
.
terkuin
Zeipii

terkuin
Zeipii
MiTo QV -10
Ex: BMW 320i -05, Saab 9-3 SC 1.8t -08
Ex: BMW 320i -05, Saab 9-3 SC 1.8t -08
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Tarkemmin asioita yksilöimättä: Firman Intiaan ulkoistettu IT-servicedesk.
Tunnelma on kuin sillä kuuluisalla motokuskilla.
( https://www.youtube.com/watch?v=xuywUEdkvTM )
Sekä
http://ukk.evvk.com/

Tunnelma on kuin sillä kuuluisalla motokuskilla.
( https://www.youtube.com/watch?v=xuywUEdkvTM )
Sekä
http://ukk.evvk.com/




Svc, Saabiton saabisti
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
Citroën C5 2.0 HDi -11, Seat Leon e-Hybrid -21
Re: mikä vit.....aa? avautumis topic VOL2
Kankaanpään alaristeys tukos ku jotain v*tun tuulimyllyjen vispilöitä kuskataan. Sais viedä suoraan niitten apinoitten takapihalle jokka keksi takuuhintaa kyseiseen leikkiin maksaa.
Jotain hyötyä siitäki sais jos ne lavat kaatais edes noi liikenneympyrän taideteokset, jokka isolla verorahakasalla ruostutettiin.
Jotain hyötyä siitäki sais jos ne lavat kaatais edes noi liikenneympyrän taideteokset, jokka isolla verorahakasalla ruostutettiin.
900 Cabriolet 2.0T '95
Exät: 9000 CS 2.3i '92, 900 i8 Special '86, 9000 CS 2.0t '96, 9-3 SS 2.2TiD '03, 9-5 Wagon 2.0tA '02, 9-3 2.0t '01, 9-3 SC BioPower '08, 9-3 SC 2.0T XWD eLSD '09
Exät: 9000 CS 2.3i '92, 900 i8 Special '86, 9000 CS 2.0t '96, 9-3 SS 2.2TiD '03, 9-5 Wagon 2.0tA '02, 9-3 2.0t '01, 9-3 SC BioPower '08, 9-3 SC 2.0T XWD eLSD '09