Motronic bensapumppu

Ensimmäinen uuden ajan malli. Vuodet 1994-2003.
Vastaa Viestiin
Kylö
Matalapaineturbo
Viestit: 153
Liittynyt: La Marras 24, 2007 14:25
Paikkakunta: Lahti

Motronic bensapumppu

Viesti Kirjoittaja Kylö »

Moro

Mites näissä vapareissa meni, jos kampiakselin asentoanturi on rikki, niin pyöriikö silloin bensapumppu?

Entä mikä merkitys on nokka-akselin tunnistimella?

Saabbi ei lähtenyt käyntiin ja kun pyöritti starttia ja kaveri kuunteli samalla niin ei kuulunut pumpun ääntä. Luulin että pumppu on rikki ja vaihdoin sen. Nyt teki kuitenkin saman yhden kerran pumpun vaihdonkin jälkeen. En kuitenkaan saanut uudestaan vikaa päälle vaikka kuinka yritin. Ajoin moottoria eri lämpöiseksi ja starttailin varmaa 50 kertaa mutta aina se käynnistyi :D ei päässyt nyt paremmin siis tutkimaan vikaa.
Pakari
"Saabisti"
Viestit: 5861
Liittynyt: La Syys 25, 2010 20:23
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Motronic bensapumppu

Viesti Kirjoittaja Pakari »

Motronic vaparissa bensapumppu alkaa pyöriä vasta kun startataan. Esipaineistusta virrat päälle käännettynä ei siis tapahdu. Kampuran asentoanturin voi testata niin, että katsoo kierroslukumittaria kun starttaa. Jos kierrosluku ei nouse startatessa niin nopeustieto mitä todennäköisimmin puuttuu, joka johtaa siihen ettei moottori käynnisty.
#4752
9-5 Aero -04 19T#7 & Opel Insignia 2,0CDTi
ex:
9-5 2,0t -00
9-3 2,2TiD -01 & 9-3SS 1.8t Vector -03 & 9-3 SC Vector 2,0t -06
NG900s 2,3i -95 & NG900 2,0T -96
9000 CSE 2,0T Jubileum -97
900c -89
Alfa Romeo 159 2,4JTDm
Kylö
Matalapaineturbo
Viestit: 153
Liittynyt: La Marras 24, 2007 14:25
Paikkakunta: Lahti

Re: Motronic bensapumppu

Viesti Kirjoittaja Kylö »

Tämä olikin tiedossa sen takia oli kaveri kuuntelemassa pumppua samalla kun starttasin.

Onko muuten bensapumpun johtosarjassa jossain muuallakin auton alla liittimiä, kuin se noin 30 cm päässä pumpusta oleva, josta saa pumpun irroitettua? Tuntuu oudolta, että jos vika olisi kampiakselintunnistimessa tai bensapumpun releessä, niin se varmasti tekisi sen uudestaankin. Liitin voisi oireilla tuollein, että välillä yhdistää, mutta kun alusta sopivasti kolahtaa, niin ei enään yhdistäkkään.
Vastaa Viestiin