Saab alarm

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Vastaa Viestiin
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Saab alarm

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Tästä jo jotain juristiinkin tuossa alla.. eli vm 1994 hälytin, Saabin alkuperäinen, sarjanumero 002490. Mukana ei tullut kaukosäädintä.
Kävin saabin huollossa ja tech ei tunnistanut hälyä vm 1994 kohdalla, vaan vm 1995 :? Kuitenkin tuo häly on ollut uudesta saakka. Tech ei saanut yhteyttä hälyyn jolloin todettiin sen olevan kytketty pois toiminnasta, mutta kuinka.. Minulla on hälyn käyttöohje/takuukirja mutta saksaksi. Mikäli tuosta germaniasta jotain ymmärrän niin tässä sanotaan että hälytin virittyy automaattisesti kun lukitsee kuskin oven.
Sanoivat että tämä malli on varmaan jokin jenkkilänvientimalli, vaikka onkin saksaaan mennyt.
Järjestelmässä on lasinrikkotunnistin, ja lisäksi se antaa hälytyksen ovi-ja luukkukytkimiltä. Eli ihan hyvä järjestelmä (lukuunottamatta sisätutkaa) mutta varas kytkee sen pois päältä omalla avaimellaan :(
Kun en keksi kuinka tuo häly on disabloitu, ei löydy mitään kytkintä ja jodot, sulakkeet, jne ovaty kiinni.

Jos löytyisi uusi keskusyksikkö niin saisiko tuon toimimaan kaukosäätimellä?
Vai kannattako tuo koko systeemi purkaa ja laittaa tilalle jokin alfatech tms. Peräkontin avaus olisi ehdottoman hieno toiminto, ja siksi alkuperäinen kaukosäädin houkuttelisi.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

...
Viimeksi muokannut ng900aero, La Tammi 27, 2007 23:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

...
Vastaa Viestiin