Kuva tältä aamulta. Vieläkö joku väittää, ettei Tonnari ole sulavalinjainen peli? Jokohan ne kohta alkaa lyödä sakkolappua niiden kesärenkaiden puuttumisesta muuten :
^Hyi kauhiaa. Just tulin parin tunnin puusavotasta ja naama hehkuu, kun kevätaurinko ja +8 astetta hellivät. No, ylihuomisesta alkaen luvattiin tännekin n. neljäksi päiväksi räntää, lunta jne. Sitähän mä just tilasin lomakeliksi. Tänään ja huomenna on pakko painaa liiteri täyteen, voi sitten sadekelillä pinota rauhassa katon alla.
Skoda Superb Combi 1.5 TSI eTEC -25, Mazda 2 Hybrid-25, Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid-24, Ex: 10 x og Saab 900 ym. / jäsen #4634
Tulikin yllättäen tarvetta kesärenkaille vaikka piti päästä ostamatta. No niin piti...
Kuinkas tuo Hankookin K120 on toiminut? Pari vuotta vanhoja ketjuja katsoessa oli joillakin hankinnassa mutta kokemuksia kaivataan. Onhan mulla K115 nytkin alla yhdessä mutta nuo k120:set on (liiankin?) sporttisemman oloiset.
215-225/50r17 tulee kooksi.
ng900T 3d SE -94 (kr), ng9-3 sedan 1.8t A Linear -07 (vaimon), Transit l2h1 300m180 -12 (ka), Volvo S60 d5 A Summum -07 ka, og9-5 wagon 2.0t Biopower (pr,ka,ra)
#2742 (muistaakseni)
Ensio kirjoitti:Olisiko kenelläkään vinkkejä hiljaisesta renkaasta? Tuo Landsail aikaisemmissa postauksissa?
Landsail on ihan ok melultaan 13tkm perusteella, tosin renkaissa vielä 6-7mm pintaa eli en osaa sanoa vielä miten melu muuttuu renkaan kuluessa enemmän. Kulutuskestävyys hyvä tähän mennessä.
Nyt kun kesäkumit alla ja vähän ajoa tullut niin ei noi Landsailit yhtään huonot ole olleet. Hiljaisemmat kun aikaisemmat! Kyllähän täällä foorumilla tiedetään
Viimeksi muokannut Ensio, Ti Touko 02, 2017 09:03. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kertokaapa näin Vapun kunniaksi, kun minua kummastuttaa ja jopa , miksi auton renkaita sanotte "nakeiksi"?
Minusta renkaat ei muistuta nakkeja mitenkään. Väännättekö lautasella nakin ympyräksi vai mitä, hyvinkö se siinä pysyy
^varmaan joo, näin vapun päivänä maistui kyllä nakki hyvältä. Ja on kyllä kelikin niin keväinen, että rupesi tekemään mieli myös uusia kesänakkeja Saabiin.
Mielestäni Kesäkumit on vielä parempi, "Hei neitokaiset tulkaa kyytiin, mulla on jo kesäkumit Saabissa"
Siellä sitten tiiraillaan hansikaslokerossa onko sopivaa kesäkumia sopivalle nopeudelle löydetty, onko kyljet tarpeeksi vahvoja vai löysät.
Onko paisto leimaa vai onko kesäkumin kumit jo ihan haperoituneet.
Taidan muokata tuota omaa ensimmäistä lausetta; Kesänakit -> Kesäkumit => Mukavan hiljaiset ovat olleet kyllä
Tämähän on ollut tiedossa jo pitkään. "Loppuunajettu" premium rengas on uutta halpisrengasta parempi monissa testeissä... Omien käyttökokmusten mukaan voin allekirjoittaa testitulokset myös itse, näin se näyttää olevan.
Eikös tää misukka just hävinny jollain renkaalla maapurjeille pari kautta takaperin
En kyllä voi omien empiiristen tutkimuksien valossa voi sanoa että mikään ajamani rengas olisi hyvä kuluneena. Ihan niinkin empiirininen tutkimus ollut mittarina pidon suhteen että millä vaihteella suttaa suoraan kiihdyttäessä ja aina se uusi rengas on ollut huomattavasti parempi kuin vanha ja kulunut ( ainakin vetopidon osalta), myös niissä tilanteissa kun on vaihdettu testivoittajasta kiinakumiin. Metelikin on muuttunut kaikissa omistamissani renkaissa kohti loppumetrejä hyvin epämiellyttäväksi.
Kohta ne varmaa laittaa sliksejä tulemaan kun uralla ei kerta ole niin väliä
Saab 9-5 2.3t -98
Kawasaki ZX-12R -05
Ex: Saab 9-5 2,3T -04 Aero Wagon