petrisa kirjoitti:Suomik kirjoitti: ei se kärrynpyörä sieltä savuksi muutu siinäkään kohtaa.
Mikä kärrynpyörä

TumppiK kirjoitti: ...kolkin takakontista löytyi tämä kapea 80km/h vararengas.
TumppiK kirjoitti: Oletteko itse rengasvaurion seurauksena vaihtanu pareittain uudet gummit alle?
Tästä ei ole omakohtaista kokemusta, kun omassa taloudessa yhden renkaan puhjettua (ruuvi lävisti) vaihtui koko neljän sarja. Ei siksi että rahaa olisi tuskaksi asti, mutta kun ko. renkaat laitettiin huonolla omatunnolla alle juuri kolmisen viikkoa aikaisemmin tarkoituksia uusia ne joka tapauksessa kesän aikana, kevätsesongin helpotettua. Pintaa oli kahdessa 2mm ja kahdessa 2,5-3mm, joten ei käynyt mielessäkään alkaa enää yhtä paikkailemaan.
Hyvähän nillä olisi pareittain pelata, mutta jos siinä "kaverissa" nyt on vielä useampi mm. pintaa jäljellä ja vastaavaa mallia saa kaupasta, niin mikä ettei. Toki sama hässäkkä on sitten edessä "toisessä päässä", eli siinä kohtaa kun sinulla on se vanhempi rengas sakoilla, niin toisessa on vielä harmillisen paljon pintaa jäljellä. Jossain kohtaa siis menee kuitenkin ajamatonta pintaa hukkaan.
Toki voit laittaa sen yhden uuden eteen ja kierrättää kahta kuluneempaa toisen puolen renkaina (pyörimissuunta) vuoroin edessä ja vuoroin takana. Uuden kaverina toisen puolen takarenkaana pysyisi sitten useamman ajokauden näistä kuluneemmista se kolmas... Näin uusi rengas kuluu esim. kahden kesän aikana nopeammin kuin mikään kolmesta muusta. Aika vaikeaksi menee jos oikein lähtee teoriassa ajattelemaan!
