
9-3:een olen ostanut viisi kertaa nastarenkaat. Näistä yhdet käytettynä (yhden talven ajetut) ja neljät uudet. Noin satasen se talvi maksaa, kun on maltillinen koko 195/65R15.
Onko siis niin että suomalaisen insinöörin työ ei ole tukemisen arvoista, mutta kokoonpanijan on? Massatuotteita kun ei vaan kannata Suomessa valmistaa, joten se valinta valmistuttaa Kiinassa ei välttämättä ole mikään ahneen kapitalistin salajuoni, vaan yrityksen elinehto.
Ja Klippanin kangasosat ommellaan Virossa, metalliosat tulee Kiinasta, Suomessa kokoonpano.TLinden kirjoitti: ↑La Marras 16, 2019 20:23Hyvän insinöörityön voi pilata heikkolaatuinen kokoonpanotyö ja lisäksi uhka lapsityövoiman käytöstä yms. on olemassa tiettyjä halpamaita käytettäessä. Toisaalta katsoisin yhteiskunnan kannalta parhaaksi, että mahdollisimman monelle suomalaiselle olisi töitä tarjolla, ei yhteiskunta loppujen lopuksi toimi sillä, että täällä pelkillä insinööreillä on töitä ja muut ovat työttömiä, jos asiaa kärjistetään. Sitten turhaa ilmastokuormitusta rahdata tuotteita ja raaka-aineita edes taas tuhansia kilometrejä. Hyvä esimerkki huonosta laadusta taisi olla Jopo, jonka tuotanto oli jonkin aikaa Kiinassa, mutta siirtyi takaisin Suomeen.
En pidä Klippania enkä Ässärenkaita huonoina tuotteina. Testivoittajia eivät ole kumpikaan, mutta silti. Turvaistuintesteissäkin vähän painotetaan eri asioita ja varsinkin tämä Klippan Century on varsin pätevä lastenistuin.
Kyllähän on myös paljon huonojakin suomalaisia tuotteita. Esim. ehdoton ei kaikille leipomotuotteille, joiden valmistaja on "Vaasan".
Kiinalaisista tuotteista on myös löytynyt toksiineja, joiden vuoksi niitä on vedetty markkinoilta. Ja jos palataan alkuperäiseen aiheeseen eli renkaisiin, niin on tosiaan paljastunut, että kiinalaisissa renkaissa on käytetty myrkkyjä, joiden käyttö on kielletty Euroopassa vuosia sitten. Sitä en tiedä, miksi moisia renkaita on täällä saanut myydä, mutta maailmassa jossa huoli mikromuoveista yms. on nyt korkealla, on outoa, että yhtään ei ajatella, mitä renkaista luontoon pääsee. Kaikki se renkaasta kuluessa irtoava materiaali kun päätyy jonnekin. Yleensä suomalaiset pyrkivät tekemään asiat vähän liiankin tiukasti määräysten mukaan (esim. jos tulee jotain EU-direktiivejä, niin meillä pitää niitä toteuttaa tiukemmin kuin muualla, kuten surullisen kuuluisa haja-asutusalueiden jätevesiasetus). Näihin periaatteisiin nojautuen luotan, että kotimaassa valmistettu tuote myös valmistetaan vastuullisesti ja vallalla olevien säädösten mukaan.
Nokian Renkaat mielletään vieläkin "suomalaiseksi" brändiksi, vaikka renkaat onkin jo pidemmän aikaa valmistettu ulkomailla.
Nykyiset puhelinhinnat noilta tunnetuilta merkeiltä ovat aivan poskettomia ottaen huomioon niiden valmistuskustannukset ja käyttöiän. Mutta koska ihmiset ostavat noita puhelimia valmistajien OVH -hinnoilla, niin mitäpä sitä halventamaan niiden hintoja.AZP kirjoitti: ↑La Marras 16, 2019 21:20Se on vaan ekologisempaa roudata Kiinasta Suomeen täällä myytävät valmiit puhelimet mieluummin kuin roudata puhelimen komponentit maailmalta (pääosin Itä-Aasiasta) Suomeen kokoonpantavaksi, minkä jälkeen suurin osa tuotannosta roudataan taas maailmalle (iso osa Itä-Aasiaan) niiden ostajille.
Ja vaikka Kiinassa tehdään paljon kuraa ja kohdellaan työntekijöitä huonosti, ei voi kategorisesti vetää johtopäätöstä, että kaikki siellä tehty on orjatyövoimalla teetettyä kuraa. Vastuullisuusasiat jossain maassa eivät myöskään kehity sillä että boikotoidaan kaikkea kyseisen maan tuotantoa.
Avainlippuajatuksessa on ihan perää ja järkeä, mutta jos se menee liian pitkälle, se muuttuu vahingolliseksi ideologiaksi. Suomi on sellaisen elintason maa, että me emme pärjäisi ompelemalla vaatteita ja kokoamalla eleltroniikkalaitteita pitkissä sarjoissa. Keskitytään me tukemaan sitä missä ollaan hyviä ja mikä tuottaa arvoa Suomeen, vaikka siitä arvosta kokoonpanotyön kautta osa valuisi ulkomaillekin.
Oma työnantajani työllistää suomessa ison määrän elektroniikkakokoonpanijoita, mutta se on mahdollista vain siksi, että työllistämme suunnilleen saman määrän insinööreja, ja asiakkaille räätälöitävät sarjat ovat pieniä. Jos valmistaisimme samalla filosofialla älypuhelimia, olisi Suomessa kokoon laitetun tuotteen vähittäishinnan perässä varmaan yksi nolla enemmän kuin kilpailijoilla, ja olisimme aika pian koko porukka kilometritehtaalla. Harva kun on tänä päivänä valmis maksamaan älypuhelimesta 5000 euroa tai enemmän.
Savathan on hyvät ja kohtuuhintaiset. Mielestäni parhaat uutena ostamani talvikumit, tosin vertailukohtana vain Hankook ja Cordiant