Viikatemies vaanii saabistia

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

No mulla tuo ammatti tuonut yhtä sun toista mukanaan, ja muistuu väkisin sit mieleen ku lukee vähältäpiti juttuja.
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7777
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

No nyt menee hiukan off topicksi....mutta

Hydrauliikka puolellakin sattuu ja tapahtuu... :cry:
Nuo kuorma autot ja niitten kipit on pahoja juttuja, kippi ylös ja sitten
letkua vaihtamaan, no se lavan tuenta on sitten unohtunut tms...
se lava tulee sitten lujaa alas.

Noin kymmenkunta vuotta sitten kaksi ammattitaitoista hydrauliikka
asentajaa ryhtyi korjaamaan kauhakuormaajaa täällä Jyväskylässä.
Kauha ylös, ja molemmat asentajat olivat siinä alapuolella, toinen irroitti
paineletkuja sillä seurauksella että kauha tuli molempien päälle.

Ambulanssilla ei ollut tämän jälkeen kiirettä, paikalle tilattiin kaksi ruumis
autoa.... :cry:
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
orava
"Turbo"
Viestit: 252
Liittynyt: To Touko 08, 2003 11:00
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja orava »

Olipa kerran mullakin hengenlähtö lähellä. Olin juuri saanut parsittua 99 turbomme takapotat kasaan, ja lähdit työntämään akutonta turboamme taaksepäin. Takaviistossa oli kuormaauton perä ilman laitoja. Lavan kulma suunnilleen rinnankorkeudella. Noh, yhtääkkiä huomasin, että auto lähti valumaan taaksepäin enkä saanut sitä pysäytettyä kun kuskin oviaukossa seisoin ja oli juuri ponnistellut että sai auton pienestä kuopasta ylös. Onneksi älysin vetää ovea salamannopeasti kiinnipäin siten, että oven karmi otti kuorma-auton lavaan kiinni. Itse mahduin juuri ja juuri oven ja auton väliin. Ois meikäläisestä tullut kyllä vieläkin ohkasempi, rakoa kun auton ja lavan kulman väliin jäi ehkä 10 senttiä. Turbon karmi meni solmuun, mutta siinä tilanteessa ei se kyllä harmittanut yhtään, eikä harmita vieläkään. Ainoa mikä harmittaa on se, että on niin tyhmä että tuollaisia tilanteita pääsee syntymään.
t. Joni
99 EMS -73 (MR), 96 -75 (KR), 900 T16 -92 (KA), 9-5 Wagon Aero -04 (KA)
900 CD -84 (MR), 99T -78 (OE), 99 -71 (OE), 99 T16 A -76 (?),
Suzuki GSX1100 -81 (MR), Belarus 525 -80 (KA)
gls
"Hölösuu"
Viestit: 1990
Liittynyt: Su Helmi 27, 2005 12:51

lähes sama tilanne...

Viesti Kirjoittaja gls »

mulla oli melkolailla samanlainen tilanne kun isä-ukon kans työnnettiin mun tuplaysiä tallista, työnsin autoa oven välistä ja tallin ovien jälkeen tuli lumipenkka eteen ja painoi ovea kiinni jonka seurauksena runnouduin oven väliin rinnan kohdalta. onneksi isä tajusi vetää autoa taaksepäin ettei käyny pahasti...[/quote]
99 LE CombiCoupe Turbo '75
99 LEA '74
99 Petro Turbo '80
stara
"Hölösuu"
Viestit: 2294
Liittynyt: Pe Elo 20, 2004 21:48
Paikkakunta: järvenpää

Viesti Kirjoittaja stara »

turvallisuuskikkoja:
tarviketunkeissa ei ole yleensä pohjaa: kun hitsaa sinne peltilevyn, niin ei painu niin hevin pehmeään maahan. voi meinaan painua vinosti ja silloin voipi lipsahtaa kokonaan tunkilta tai tunkki särkyä.
Tai sitten käytä muottivaneria alla. Mulla on sellanen jotain 3--4 mm pellistä olisko 30 x 40 cm kokoinen pala, jossa on kanttaus kolmella reunalla. vastaavan tekasee kun pellinpalaan hitsaa jotain pientä reunusta noin 25 mm korkeaa.

Isohko hallitunkki kulkee sen ohuen pellinreunan yli helposti ( vaneri tuppaa kulkemaan vaan edellä karkuun), ja se kanttaus takana estää tunkin pyöriä menemästä yli. Eli tunkki työntää sitä edellään sopivasti. Kekkasin senkin aika vahingossa.
Kerran saksitunkista pamahti akseli poikki alaslaskiessa painelaakerin ohennetulta kohdalta. Pani aatteleen ku oli ollu pää just aiemmin jossain välissä. Ei tainnu olla TÜV- laatua. Kaikkea paskaa ne tekee, ikinä en pane enää päätäni pantiksi tollaisten säästönosturien takia.
Nostan aina hallitunkilla koko etu/ takapään ja paan kakkosnelosenpätkistä vartavasten tehdyt 20x 20 cm, kerroksittain ristiin naulatut , määräkorkuiset tuet nosturipisteiden kohdille ( ylimpänä pienempi pala ettei massat tärvelly pohjasta). Ei keiku ja ei uppoa, koska pintaa on ja pyöränkohdat jää vapaiksi työskennellä.
Noi 3- jalka tuet on kans mielestäni aika arvaamattomia pehmeällä. Keväällä varsinkin maa on pehmeetä ja yhtäkkiä yks jalka voi alkaa vajoomaan pihalla. Siitä seuraa, että koko auto suistuu pukilta tai lipsahtaa nokalta. Lopputulos huono.
Pehmeillä auttaa, kun hitsaa levyn alle tai pitää vanerinpaloja alla.
Viimeksi muokannut stara, La Joulu 15, 2012 21:52. Yhteensä muokattu 4 kertaa.
Avatar
9000CD23T
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 7777
Liittynyt: Pe Heinä 02, 2004 12:45
Paikkakunta: ex Jyväskylän MLK
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 9000CD23T »

Itse käytän tukena auton alla koivupölliä ( sahattu sopivan pitkäksi )
Ja aina tulee tuo irroitettu pyöräkin nakattua akselin alle.
900i-5D Combi Coupe-84*/900i-4D Sedan-86*/900i-4D Sedan-88*/9000CD 2.3T-91*/OG9³SE-01 RE85STG1
(*=ex) #2060#
YuZzI
"Hirsch"
Viestit: 859
Liittynyt: Ti Marras 30, 2004 21:07

Viesti Kirjoittaja YuZzI »

Tommoseen kolmihaara pukkiin on myös hyvä kikka hitsata auton vanne siihen alle kiinni, tuo mukavasti lisä korkeuttakin... eikä hevillä kaadu, jos auto on rinteessä niin silloin tietysti jarrut päälle tai jotain lankun pätkää renkaitten eteen... :wink: :D
stara
"Hölösuu"
Viestit: 2294
Liittynyt: Pe Elo 20, 2004 21:48
Paikkakunta: järvenpää

Viesti Kirjoittaja stara »

yks isäntä tossa kertoili, jotta laikan kipinästä oli akku räjähtäny. kuulemma aika paukku, soosit oli lennelly ympäriinsä., ja sit vielä hapot oli tehny temppujaan sähkökontakteissa.
joten sellaistakin olisi syytä jotenkin varoa.
Vastaa Viestiin