Syksy lähestyy, siispä laapotti hallin takaa pusikosta käyntiin ja hieman ajelua. Kaikki toimii just niin hyvin kuin ne nyt tuollaisessa toimii muutenkaan
Ostin pienen matalan ja tummaprofllisen leditangon, laitin sille oman siirtoraudan ettei töröttäis karjapuskurista esillä mitenkään niin ei mene habitus pilalle kovin pahoin.
Piti aikoinaan hieraista pari kertaa silmiä, kun viereen tuli tankkaamaan tuommonen pitkä Niva, mallissa ei sinällään ollut mitään ihmeellistä, mutta se kun oli vielä kaiken lisäksi diesel moottorilla varustettu.
Eikö maajusseilla ole kunnon työkaluja, jos kaikki kannat pitää p*skoa?
Ja kaikista omistamistani kolariraadoista jne. huolimatta eniten päänvaivaa aiheuttanut tuote on ollut toi foorumin kautta aikanaan bongattu cabbe. Missään ei ole ollut niin sekalaisia asennuksia ja ranetuksia.
NG 900 2.0t Cabriolet -95, exät: 9-5 Turbo pilot 2.0t -07, ja 9-5 Aero Wagon -04 sekä 9-3 Sport Business 2.0t -00
No jos asettuu jonkun kuuskytälukuisen metsäläisen asemaan niin eipä niillä ole ollut eikä oo saatu netistä tilattuakaan että sillä kannalla ymmärrän kyllä. Osan selittää sekin että nuo on tuumaisia ja meillä on milliset joten eihän ne kunnolla passaa
Näin se on, Lerssinen on asian ytimesssä! Tämän ajan poikien harrastukset ovat todellakin jotain muuta, mitä ja millä ja miten ennen oli toimittava. Joka poika osasi silloin olla aika moni-osaaja!