No riippuu miten tarkkaan haluaa laskeskella. Talvisin jossain yli 90 % se taitaa pyöriä, eli voishan tuohon hintaan lisätä vaikkapa 10 % hukkalisää. Tosin lämpimällä kaudella hyötysuhde on taas huomattavasti huonompi, minkä vuoksi kesällä ei pannua kannata öljyllä pitää.
Oon mä tuota hyötysuhdetta vähän tilastoinnilla koittanut selvittääkin. Pannuvastukset ja öljypoltin on nääs mittaroitu, ja löytyy vaja 10 vuodelta kk-tilastot siitä paljonko on mennyt öljyä ja/tai sähköä. Siitä kun katsoisi kuukauden keskilämpötilan mukaan käyrälle niin voisi saada osviittaa siitä paljonko enemmän kWh:ia talon lämmittäminen öljyllä on vienyt kuin sähköllä lämmittäessä. Tosin muuttujia on niin paljon (perheenlisäystä, joku viikon lomareissu silloin sun tällöin yms jnpp) että tietojen tilastollinen merkittävyys lähenee nollaa.
Paljon muutakin vaikutusta on sillä polttaako öljyä vai loimottaako vastuksia, mm. sähköstä maksetaan jälkikäteen kivoissa pikkuerissä, kun taas öljystä maksetaan isossa köntässä koko tilaus etukäteen, ellei käytä öljylaskun rahoitusta. Öljyä pitää myös muistaa tilata ja varmistaa että korkista on lukko auki ja piha sellaisessa kunnossa että auton sopii tulla. Öljyn polttelu johtaa myös ajoittaiseen poltinhuollon tarpeeseen ja nuohoojallekin on yksi hormi lisää putsattavana. Suomen sähköntuotannolla sähkön pitäisi myös olla ilmastoystävälisempi valinta kuin fossiilinen öljy.
Suurin osa tekijöistä on siis öljylle negatiivisia ja sähkölle positiivisia, minkä vuoksi olen viime vuodet käyttänyt pannussa pääosin sähköä, kun ostettavan energian hinnat on suurimman osan aikaa pyörineet samoissa, siinä 10-12 sentin paikkeilla per kwh. Mutta nyt on öljyn hinnan kohoamisesta huolimatta öljyssä kWh niin paljon halvempi kuin sähköyhtiöltä, että nuo hyötysuhteet ja huoltotarpeet eivät riitä kääntämään laskelmaa sähkön hyväksi.
Toinen tekijä mikä sen voisi tehdä on pääsulakkeiden riittävyys ensi talvena kun uusi autotalli täytyy pitää lämpimänä sähkön voimin. Siis ilmalämpöpumpulla, paitsi jos siinä ei kovimmilla pakkasilla teho riitä, jolloin otetaan suora sähkö tueksi, ja pitäisi autoakin ladata. Ja tuleva talvi lataillaan vielä Mitsua 10A yksivaiheella, 2023-2024 talvella Hyundaita lataillaan sitten varmaan kolmella vaiheella ja tehoa säädetään tarpeen mukaan. Luultavasti 3x6A riittää melkein aina. Toki siihen pääsulakkeeseen saa suurempaakin nallia tilattua, kaapelointi kyllä kestää suuremmat kuin nykyiset 3x25A.
Ja voi myös hyvin olla että 2023 syksyllä meillä ei enää öljypannua olekaan. Kyllä tässä lähivuosina on aika siirtyä keskuslämmityksessäkin lämpöpumpputeknologiaan. Lisäksi pitää ensi vuonna laskeskella vähän mitä noiden aurinkopaneelijärjestelmien tuotot suhtautuu nykyisiin sähkönhintoihin.
aero kirjoitti: ↑Ma Elo 01, 2022 20:19
Kuussa poltetun bensan määrä pitäisi olla rankasti alempi
Varsinkin kun epäilen vahvasti että ei bensaa saisi Kuussa hapen puutteen vuoksi tavan moottorissa edes syttymään
