
Pientä esikartoitusta täytyy tehdä, erityisesti kiinostaisi jokin harvinainen kombinaatio

Eikö kenelläkään ole entisöimiskelpoista marmorinvalkeata kumihuulta tallessa, se olisi nro 1 hakulistalla?
Olisikin noin helppoa. Valitettavasti 30 vuotta on ehtinyt vierähtää niistä ajoistang900aero kirjoitti:Kyllä se taisi tuo olla, muistin vaan että oli mainittu korin värin perässä sisustankin väri![]()
Kiitos vinkistä, ei muuta kun valkkaamaan minkävärisen kuupan ostan
Reilu 10 vuotta takaperin oli kiva valkata kun oli joka töllin pihassa yksi lahoamassajariha kirjoitti: Olisikin noin helppoa. Valitettavasti 30 vuotta on ehtinyt vierähtää niistä ajoista
On mennyt jo, ei tietääkseni klubilainen, mutta mainostin kyllä.. =)ng900aero kirjoitti:Ostikos tuon joku klubilainen jo?
http://www.keijolehtonen.fi/henkiloa/auto007/index.html
Muuten hieno mutta hintaa reilusti![]()
kostape kirjoitti:Tyrkyllä on kirkkaan vihreä -78 vihrein sisuksin, aika harvinainen. Melko pitkälle purettu,joten korin korjaustarpeet hyvin arvioitavissa. Puuttuvat osat ostaja voi kerätä hyllyistä tai hankkia varaosa-auton, josta ottaa sitä mukaa kun tarvitsee. Yksi varaosa-auto seisoo jo tuon vihreän vieressä -75, eikä ole hinnalla pilattuja.
Minulla oli kuupan täydellinen AC pois lukien kompura, jopa -71 vuoden manuaali siihen. Tuli jenkeistä. Systeemit asennettiin Amerikassa, koska koko hommeli oli jenkkien CoolAirin valmistama. Kompura oli mm. Fordin V8 koneissa käytössä, eli tiivistä oli pellin alla. Miettikääs, kun samat himmelit on kolmos Sonettin kopan sisällä.ng900aero kirjoitti:Asennettiinkos kuuppien A/C:t jo Ruotsissa vaiko vasta jenkeissä maahantuojan teettämänä? Onko kenelläkään tietoa kuupan ilmastointijärjestelmän komponenteista ja kuinka se oli toteutettu?
Remmi kuitenkin meni tasapainoakselilta kompressorille?
Ilmastoitu rautapuskurinen kieltämättä houkuttelisi