Rupesin tuossa selailemaan tuota satkuni käyttöohjekirjaa ja huomasin taulukon jossa on taloudellisimmat vaihteenvaihtovälit.
Käyttöohjekirja M 1990
Vaihto Vaihtamisnopeus
1-2 25km/h
2-3 40km/h
3-4 65km/h
4-5 75km/h
Mielenkiintoisinta tässä on se että vaikka isken kaasun pohjaan ykkösellä niin ei se ikinä kiihdy tonne 25km/h asti!
Kakkosvaihteella kyllä pääsen tonne 40km/h asti mutta kone kyllä huutaa jo aika mukavasti joten harvemmin ajan 40km/h asti.
Mitenkäs muilla saabisteilla menee nuo vaihteenvaihto välit. Samaa havaittavissa muissa satkuissa?
Ensimmäinen Saab: 900i 2.0L -89
Toinen Saab: 9-3 1.8t(=2.0t?) 2004vm.
kyllähän se 1-vaihteella pitää mennä ainakin 40km/h, jos antaa koneen vaan kiertää. Kai sulla on kierroslukumittari autossa? Kyllä se moottori 5500rpm kestää, kunhan et paljon yli kierrätä. Jos ei kone ota vähintään 5000rpm kierroksia (tai esim. se 1-vaihteella 40km/h), siinä on jotakin vakavaa vikaa.
Mulla on 900i -88 5-lovinen vaihteisto harvemmalla perällä ja ensiövedolla (nro 7). Tiukassa kiihdytyksessä 1-> 2 vaihto tulee tossa 50km/h korvilla. 2->3 vaihto about 80km/h korvilla.
Tiheämmilläkin välityksillä 2-vaihteella voi kiihdyttää ihan surutta 60km/h asti. Nuo vaihtamisnopeudet, joista mainitaan ohjekirjassa, ne ovat tosiaankin bensanpihtailua varten. Itse en alle 80km/h vauhdissa 5-vaihdetta käytä, koska valitettavasti vaihteisto ei kestä sitä pidemmän päälle.
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
Toyota Corolla STW 1,3M -99 (opetuslupa-auto) exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
Tämä on juuri se malli mistä jätettiin kierroslukumittari pois vaeltelevan tyhjäkäynnin takia.
Ei tämä mun pirssi kyllä mene ykkösellä kuin sen 20km/h. On meinaan nihkeetä lähtee valoista liikkeelle kun saa kokoajan olla vaihtamassa vaihteita. Entä voiko kytkin luistaa noin paljon?
Ensimmäinen Saab: 900i 2.0L -89
Toinen Saab: 9-3 1.8t(=2.0t?) 2004vm.
Siriam kirjoitti:Tämä on juuri se malli mistä jätettiin kierroslukumittari pois vaeltelevan tyhjäkäynnin takia.
Ei tämä mun pirssi kyllä mene ykkösellä kuin sen 20km/h. On meinaan nihkeetä lähtee valoista liikkeelle kun saa kokoajan olla vaihtamassa vaihteita. Entä voiko kytkin luistaa noin paljon?
Öh, no vähän vaikea sanoa näin näkemättä tapausta.
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
Toyota Corolla STW 1,3M -99 (opetuslupa-auto) exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
Siriam kirjoitti:Rupesin tuossa selailemaan tuota satkuni käyttöohjekirjaa ja huomasin taulukon jossa on taloudellisimmat vaihteenvaihtovälit.
Käyttöohjekirja M 1990
Vaihto Vaihtamisnopeus
1-2 25km/h
2-3 40km/h
3-4 65km/h
4-5 75km/h
Mielenkiintoisinta tässä on se että vaikka isken kaasun pohjaan ykkösellä niin ei se ikinä kiihdy tonne 25km/h asti!
Kakkosvaihteella kyllä pääsen tonne 40km/h asti mutta kone kyllä huutaa jo aika mukavasti joten harvemmin ajan 40km/h asti.
Mitenkäs muilla saabisteilla menee nuo vaihteenvaihto välit. Samaa havaittavissa muissa satkuissa?
No jos on noin maltillista menoa, niin meneekö edes vitosella yli sadan?
Nuohan näyttäisi olevan sun tapauksessasi kattonopeuksia nuo vaihtamisnopeudet...
96GL -79 (MR)
900T16 Cabriolet -93
9-5 AERO A MY2004 BioPower, 9-5 2.0t A MY2006 BioPower
NG 9-5 2.0TiD MY2011 Jäsen nro 341 - "Kuupasta se kaikki alkoi..."
Kyllä se vitonen rupeaa pitemmän päälle sitten hyppiin pois päältä, kun löysää , kokemusta asiasta valitettavasti on ajoin 80km/ t. viitosella peräkärry perässä , useita satoja kilometrejä, perille päästyäni rupesi vitonen hyppiin pois päältä oitis kun löysäs kaasua.
Kyllä minä olen aika rohkeesti vedätellyt sillä vitosella ihan pienilläkin kierroksilla,ei ole vielä yhtään laatikkoa siitä särkynyt.
Tietty ei kyllä kärryn kanssa,velipoika kerran ihmetteli että mites saabin laatikko kestää tommostä vääntöö,itellään on mitsu ja sillä ei kyllä parane niin ajella.
Se on vähän mihin on tottunut,mua kyllä hermostuttaa jos on kyydissä ja joku ajaa esim kolmosella pitkiä matkoja vaikka vois olla vitonen päällä.
Muija joskus ajelee pitkät hoikoset kolmosella ja vauhti 100,mutta olen oppinut että parempi antaa sen satkun huutaa kuin että menee huomauttaa ja sit se muija alkaa huutaa ÄLÄ OPASTA KUKA AJAA!!!!....
jotkut vanhan ukot näyttää käyttävän sitä vitosta kyllä joka paikassa,laittavat sen jo 60 km vauhdissa.itse en vitosta käytä vasta kun auto on kiihtynyt sellaseen matka nopeuteen 80-ääretön.kyllähän siinä vaihdeaskiin vääntöjä tulee ja konekkin karstottuu kun se on koko ajan vedätyksissä liian isolla vaihteella.
Itse kyllä käytän 5-vaihdetta paljonkin. Kiihdytyksissä en kyllä jaloissa pyöri, ennemminkin päin vastoin... ja pidän kyllä huolen että kone ei karstotu, enkä turhan pienillä kierroksilla vedätä... mutta tohon kestävyyteen... kyllä se varmaa askia syö... joo-o....mut laskepaaka että se hajoaa esim n.300tkm kohalla... ja sitten voitte alkaa arvioimaan mitä se on syöny polttista kun ootte kiskonu kasikymppiä nelosella koko ikänne... Siinä vaan tuppaa tuo kulutus nousemaan.... jos se ei nousis nii saattais olla että minäkin ajelisin nelosella... mutta uskon että ei tuossa nyt sen kummempaa säästöä tuu... korjataan sitten kun hajoaa. notta ajelkaa vaan ihan huolettomasti vitosella, tai miksei nelosellakin jos niin haluatte.
9000 Aero -97, 9-5 2,0t - 01 Opel Six Cabriolet -35, KTM Super Duke Gt -16 #2244 "A conscience is like a boat or a car. If you feel you need one, rent it."
Tuo oli kyllä aika uutta ettei muka 1. ja 2.-vaihteella kiihdy kovempaa.
Oma Satku ainakin niin komiasti kiertää ja 2.ottaa ainakin sen 90km/h.
Joo, kyllähän siinä tulee turhaa vedettämistä alle 90km/h vauhdista lyödä vitosta, varsinkin kun on tuo sama loota mikä allekirjoittaneella on eli 7enskaanen
#3628
Saab 9-3 SE 2.0t 5D -00 RE85 | Saab 9-3 Cabriolet -99
Saab 9000 CS -93 2,3i VA | Saab 9000 CDE -94 VA I Saab 9000 CSE -92 VA
*Harvat autot osaavat puhua, mutta Turbo-Saabit osaavat edes viheltää;)*
tamtami kirjoitti:Ei taida nämä nyky bensat paljoa karstottaa tuota moottoria.
Toi on ihan totta,eikä se kone siitä karstotu että sillä ajetaan pienilläkierroksilla.
Eikä ne karstat jos niitä nyt on niin häviä jos ajetaan isoillakierroksilla tai kovaa.
Sehän on erittäin vaarallista jos karstasella koneella ajetaan kovalla kuormalla/lämmöillä niin että ne karstat alkaa hehkua sehän hajottaa koneen nakuttamalla.
Karstat lähtee vedellä,ja tulee jos kone syö paljon öljyä tai seokset on aivan metässä.Tulpat karstuttuu jos niissä on väärä lämpöarvo,eivät kuumene tarpeeksi (itsepuhdistuminen).
Taitaa aika kevyttä kauraa olla laatikolle vaparikoneella 5-vaihteella ajeleminen alle 80 verrattuna että turbovehkeellä vetää kaasun pohjaan vaikkapa 100km/h.