Letkukysymys

Vuonna 2003 esitelty uuden sukupolven 9-3.
Vastaa Viestiin
VekkuliUkkeli
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Elo 19, 2024 19:43

Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja VekkuliUkkeli »

Terve!
Nyt on mennyt Saabistilla sormi syvälle suuhun. Kyseessä B207E, 2007vm 9-3. Moottorin vasemmalla (apparin) puolella ylävesiletkun alapuolella on pikaliitin linja jossa O-rengas haljennut ja pudonnut pois. Tästä epäilys jonkin sortin imuvuotoon. Letkua on nyt yritetty etsiä EPC räjäytyskuvista ja netistä aika kauan vaan ei tunnnu mistään löytyvän. Voi toki olla, että ei vaan ole osunut silmään. Niimpä epätoivoisena kysyisin nyt täältä - Tietäisikö joku, mikä letku, mikä funktio letkulla ja mistä löytyisi uusi? Osanumerokaan ei pahitteeksi olisi. Kyseessä ei ole bypassin letku vaan joku järeempi kumimuovi? letku jossa alla näkyvä pikaliitin.
Ohessa kuvia letkusta ja sijainnista:
Kuva

Kuva
duuduu
"Hirsch"
Viestit: 985
Liittynyt: Su Loka 07, 2012 20:54
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja duuduu »

Väittäisin, että EVAP linja ja varaosa tulisi aika pitkänä pätkänä.
Mutta jos tuota sinistä rengasta tarkoitat haljenneella ja pudonneella o-renkaalla, niin sitä se ei ole. Jos sieltä liittimen sisältä tosiaan on o-rengas rikki, niin sinnehän saa kyllä ujutettua uudenkin
NG9-3 Aero MY05
VekkuliUkkeli
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Elo 19, 2024 19:43

Re: Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja VekkuliUkkeli »

Olen katsonut EPC:stä evap kuvatkin vaan letku ei näyttäisi evap linjaltakaan. Liitoskohta tuntuu todella väljältä ja kyseinen rengas on todella kova ja täten haljennut. Myös mielestäni kun auton käynnistää niin suhina kuuluu juuri apparinpuolelta moottorin edestä. Voiko kyseessä olla vaan joku sitten joku tukikumi/ kosteustiiviste? Evappiroippeet muutenkin näyttäisi olevan enemmän ecun alapuolella.

Tässä vielä räjäytyskuva EVAP järjestelmästä moottorin päästä:
Kuva
JoKa00
"Tuplakaasari"
Viestit: 97
Liittynyt: Su Syys 06, 2020 18:09

Re: Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja JoKa00 »

Se on auton takapäähän lähtevän evap putken liitos moottorille, menee tuosta siihen evap venttiilille siinä kaasuläpän edessä, räjäytys kuvassa n.1, putki on n.2, tuo sininen on tehtaalta tullut jo halkaistuna ja on lukitus sille liittimellä ja on vaan tippunut siitä alas, siinä on sisässä vielä o-rengas erikseen.
9-5 Aero Sedan -01 (nykyään 5-v automaatti)
9000 CSE -97 "Melkein Aero"
9-5 Aero Wagon -01
9-3 Vector 2.0T XWD -09
9-3 1.8t BP SC -10
9000 2.0t Jubi -97
9-5 vector -06
Osia löytyy 9-5/9-3/9000 malleihin, Tech 2 löytyy
VekkuliUkkeli
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Elo 19, 2024 19:43

Re: Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja VekkuliUkkeli »

Aivan. Sattuukohan tuossa olemaan alipainetta vai hönkiikö se omiaan? Autossa tosiaan humppaa matalatyhjäkäynti josta langan teinkin n. vuosi sitten. Muistaakseni evap vuotokin voi auheuttaa jonkinnäköistä vaikutusta juur tyhjäkäyntiin ja n. 60% kiihdytyksessä auto hieman pätkii, mutta kiihtyy kuitenkin ja täyskiihdytyksessä ei mitään ongelmia. Tehot tallella kuitenkin. Suuri epäilys on jonkunlaiseen ilmavuotoon jossain. Täytyy perehtyä onko kyseisen piuhan o-rengas sitten kunnossa. Jos ei muuta niin auto lähtee toisen kerran savukoneeseen ja pyritään siellä sitten selvittämään josko selkeää vuotokohtaa löytyy. AP Pumppuun tiivisteet vaihdettu n. 2 vuotta sitten, mutta toki voi olla, että siinä on tapahtunut sitten joku tenkkapoo.
pante62
"Kaasari"
Viestit: 19
Liittynyt: Su Helmi 06, 2011 16:29

Re: Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja pante62 »

Oletko tarkistanut kaasuläppäkotelon. Likaantunut kotelo aiheuttaa tuon kaltaista humpaamista kiihdytettäessä.
VekkuliUkkeli
"Kaasari"
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Elo 19, 2024 19:43

Re: Letkukysymys

Viesti Kirjoittaja VekkuliUkkeli »

Autoon vaihdettiin PCV venttiili tossa viime talvena niin silloin kaasuläppäkotelo oli ihan puhdas. PCV oli ihan karstanpaskassa kun tehtaalta asti ollut, muttei huomattavasti vaikuttanut humppaukseen.
Vastaa Viestiin