Jo vajaa 30 vuotta sitten eli kesällä 1996 piti kattoluukullisen MY1988 9000CD turbon kattoluukun seutua ja vähän muitakin peltiosia ruostekorjata isosti, olikohan peräti 20 tuhannella silloisella markalla. Auto on siis ollut kahdeksan vuotta vanha silloin. Kyseinen auto on näköjään katsastettu viimeksi 2007.
Kattoluukullisessa autossa myös lattian ruostuminen on todennäköisempää, kun lattiamatot on voineet olla pitkään märkinä luukun vesivuotojen vuoksi. En silti kategorisesti sulkisi kattoluukullisia pois, kun jokainen auto kuitenkin on yksilö.
Vielä 10-15 vuotta sitten 50 - 100 eurolla sai pienellä vaivalla katsastettavissa olevia ja toimivia tonnareita, joissa ei ollut välttämättä mitään hitsattavaa, ei ainakaan mitään isoa. Yhteen riitti käsijarrun herkistely, yhteen kytkimen pääsylinterin korjaus, yhteen yhden iskarin vaihto, yhteen pakoputken takapöntön vaihto, yhteen etulokarin vaihto (silloin merkkiliikkeestä sai vielä uuden vähän reilulla 100 eurolla!), yhteen piti pikkasen hitsailla etumatkustajan kohdalla olevaa tunkinkorvaketta mutta ei siinäkään muuta hitsattavaa ollut.
Yhden ollessa nosturilla huomasin, että hukkaportin tanko oli irti (sokka ruostunut pois tms) ja sen kun korvasi niin vähän kadoksissa olleet tehot löytyivät samantien

Tämä 1994 manuaali-CDE tuli minulle mittarilukemalla 488tkm ja lähti joitain vuosia myöhemmin mittarilukemalla 521 tkm (mm. uuden tuulilasin saaneena) toiselle foorumilaiselle. Oli hyvä ja tukeva auto - mittarilukema ei näissä tunnu aina hirveästi korreloivan todellisen kunnon kanssa.
Ihania muistoja. Valitettavasti nykyinen tonnarikanta taitaa olla supistunut murto-osaan vuosikymmenen takaisesta.