Onkos se niin, että turboysitonnareissa on kaikissa 1989-vuosimalleissa ja siitä lähtien yhdistetty Di/APC -boksi? Ja -88 saattaa olla erikseen tai yhdessä vaiko eikö? Tällaisen käsityksen sain, kun selailin Speedpartsin sivuja, onkohan käsitys oikea?
Entä onko hyvä tuntomerkki se, että jos on yhdistetty boksi, niin silloin magneettiventtiili syylärin kupeessa on musta?
Ajattelin täsä kesän lähestyessä tilailla steg1:stä, notta ehtii paremmin kauppaan, mutta pitäis tietää, mitä tilata... Oma sabi on 2,0T M1989, ja boksi on Bosch.....575. Eli kukapa tietäisi sanoa, onko värkit yhdistetty tässä mallissa jo, vai onko APC vielä erillään? Ei huvittaisi purkaa jalkatiloja ja etsiskellä APC-boksia, jota ei ehkä olekaan siellä
