Elikkäs lämpömittari rupesi pitämään omaa elämää, jarruttaessa lämmöt nousevat ja vilkku päällä se pomppii edes takasi . Mistä lähtis hakemaan vikaa, kenelläkään muulla ollu samanlaista robleemaa ja miten selvis?. Niin ja sulakkeita jo ropelsin ja laittelin crc:tä, van eipä tuo hellittännä.
Mimmi kirjoitti:Mittariston maadoitusvialta vaikuttaa. Tarkista kojelaudan päässä oleva maadoituspiste ja siihen tulevat johdot.
Siis kummassa päässä kojelautaa ko. maadoituspiste sijaitsee? Kovasti purkaamista? Omassakin -84 900i:ssä lämpömittari tuntuu pitävän liian vilkasta elämää, kun jäähdytin on vaihdettu, termostaatti alkup., flektikytkin uusittu ja jäähdytysnestekin on ilman kuplia tms..
Helpoiten toki onnistuu kun irroittaa mittariston. Noista tuo sinetöity ruuvi keskeltä auki ja talttapäisellä ruuvarilla varovasti hivuttaa palan irti, noissa on tapit jotka menee mittariston sisälle. Putsaa kontaktit ja kasaa.
Itsellä tuon takia mm. mittari näytti liian pientä lämpöä ja bensamittari oli välistä varsin levoton.
Vika on nyt kartoitettu, ettei vaihtoehdoksi jää muuta kuin ottaa mittaristo irti ja rueta putsaamaan nuita HM:n sanomia salmiakkipaloja ja muita liittimiä.
99:ssähän toi mittariston tausta on vähän eri, jos siis on kyse tuossa sigun autosta mutta positiivista on että 99:n mittariston irroitus on muutaman minsan homma.
Lämpömittarin elämöinti voi johtuu myös siitä että anturin johdon kuori on rikki ja saa maadoitusta miten sattuu.
mikkoimp kirjoitti:öÖö.. siis mitenkä ihmeessä voi lisävalojen maadoitus vaikuttaa mittaristoon???
Kyllä se vaan voi. Huonot maadoitukset tai täydellinen niiden puute aiheuttaa mitä ihmeellisimpiä ongelmia sähkölaitteiden kanssa. Ex 99 -81 petrossa petti vaihteistolta runkoon menevä maadoitus, jolloin eräässä startissa kaasuvaijeri toimi maadoituksena ja paloi kuoreensa kiinni. Piti hieroa silmiä kahdesti, kun pellin avasi ja näki mitä oli tapahtunut
Muutamia viikkoja sitten satkussa syttyivät mittariston kaikki varoitusvalot vilkun tahdissa ja etuvilkut syttyivät jarrua painettaessa. Myös lämpömittari eli omaa elämää. -> Syylärin vieressä olevasta maadoitusryppäästä oli puolet johdoista irtipoikki. Johtojen korjaus sai myös mykät lampunpesimet toimimaan. Samalla oli maattovika myös vasemmassa takavalossa, joka sotki takavalojen toiminnan.
900i16 3d 1989, 9000 CS 2,0t 1997
vuodesta -87: 5kpl 96, 12kpl 99, 9kpl OG900, 9000 aero ja OG9-3 TiD
alustar kirjoitti:Vika selvisi, lisävalojen maadoitus oli huono!
öÖö.. siis mitenkä ihmeessä voi lisävalojen maadoitus vaikuttaa mittaristoon???
Joo kyllä se näkyy virtanen hyppäävän mitä mielenkiintosimmista paikoista.
niin ne lisävalot oli maadoitettu johonkin noista alkuperäisistä maadotus pisteistä? sitten voi kyllä ymmärtää..
eikö se muuten olisi niinkuin sama jos asentaisi vaikka vahvistimen ja kytkisi siihen pelkän + johdon, ei se toimi muttei se mihinkään voi mitenkään haitatakkaan