Jakopään remontti + koko muun koneen

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
jcarlson
"Saabisti"
Viestit: 9165
Liittynyt: La Touko 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Haparanda

Viesti Kirjoittaja jcarlson »

No joo, voisin kokemuksesta sanoa että se alakertakin kannattaa käydä läpi samalla. Tuli tässä laitettua portattu 2.3 kansi ja 2.1 imusarja tuohon omaan T16 satkuun. Onnistuihan se viritys, voimaa nimittäin löytyi ihan perkeleesti. Ainoa vaan, että alakerralla tuli tunnit täyteen ja porsi. Kiertokangen laakeri vaikuttaa todennäköisimmältä, mutta varmuuden saa vasta kun on kone auki. Oli muuten 311t ajettu kone. Sylinterit on vielä ihan priimakunnossa, mutta männänrenkaat ainakin olivat jo kuluneet.
#2022
YV-laatikko kroonisesti täynnä. Jos haluat kysyä softahommista niin käytä mieluiten mailia tmi.jcarlson(at)gmail.com
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

jcarlson kirjoitti:No joo, voisin kokemuksesta sanoa että se alakertakin kannattaa käydä läpi samalla. Tuli tässä laitettua portattu 2.3 kansi ja 2.1 imusarja tuohon omaan T16 satkuun. Onnistuihan se viritys, voimaa nimittäin löytyi ihan perkeleesti. Ainoa vaan, että alakerralla tuli tunnit täyteen ja porsi. Kiertokangen laakeri vaikuttaa todennäköisimmältä, mutta varmuuden saa vasta kun on kone auki. Oli muuten 311t ajettu kone. Sylinterit on vielä ihan priimakunnossa, mutta männänrenkaat ainakin olivat jo kuluneet.
Saako ne runkolaakerit vaihdettua alakautta, siis konetta irrottamatta? Tuolla ei ole ajettu "kuin" 230tkm, joten kilometrien puolesta eivät vielä pitäisi olla täysin selvät.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

No nyt hahmottui strategia, jakopää uusiksi ja koneeseen uudet runkolaakerit ja kiertokankien laakerit. Huoltomekaanikon mukaan ei pitäisi olla vielä mitään vikaa männänrenkaissa eikä kannessa kerran ei jälkiä sylintereissä eikä pölläyttele, eli venttiilinvarsien kumit ovat kunnossa myös. Eli kansi jää paikalleen.
Laakerit tulevat huomenna lentopostina Ruotsista, en arvannut laittaa Motonetin osia tuohon :D
Kävin hakemassa jakopään ja tasapainohädellin osat jo, edullinen tuo koko paketti, suosittelen.

Kyllä noissakin silti homaa piisaa, ja kelikin on oikein mukava auton alla makaamiseen suorassa auringonpaisteessa :)
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

No niin, vaihteeksi hyviäkin uutisia, juuri kruuvasin paikoilleen uuden ketjunkiristäjän tiivisteen, ja pitihän se, eli diagnoosini oli väärä :oops:
Ja siksi toisekseen käytin konetta nyt vähän reilumman aikaa jotta öljyä pääsi paininkuppeihin.. ja hitsit kun tuo käy nätisti, ei millään arvaisi että jakoketju on turhan pitkä, jos olisin jobbari niin pistäisin suoraan myyntiin tuollainaan, ei voi millään arvata tuota ongelmaa.
Omaan käyttön kun jää niin pitää olla kunnossa, enkä tuollaisenaan ikinä kehtaisi myydä pois.
Eli jakoketju kestää sen reilut 200tkm kunnes on ohjeiden mukaisessa vaihtokunnossa, pitääpä muistaa kun seuraavan Saabin ostaa.
Tuon kiristäjä oli mauserilla mitattuna tullut ulos vakiomitastaan 15.3mm, eli aika pitkä ketju on.
Ilmankos ei jako mennyt ihan nappiin kun sen kanssa tappelin, milloin oli mihinkin suuntaan. Tuossa on alusta asti ollut vähän sellaista oiretta etä kun painaa kaasua niin kierrokset laskevat hitaasti, ja käyvät hivenen korkeammalla kuin kaasupolkimen asento antaa ymmärtää, saattanee johtua tuosta jaon pienestä heitosta johtuen venyneestä ketjusta?

No kiva oli kuulla konen käyvän nätisti ja öljyjen pysyvän sisällä, motivoi jatkokorjauksia eli jakopääremppaa ja alakerran laakerointiurakkaa.
Ja eikun kimppuun :!: :D

Edit: ja jottei nuo helkutan kalliit öljyt menisi ihan hukkaan nin kaadan koneen jäähdyttyä STP:n motor flushia, jotta pesee samalla jotain. Harmi kun ei viitsi käyttää kauaa kerrallaan ilman vesipumppua, maks pari minuttia, näyttää silti vesi kiertävän vapaastikin, ainakin flekti lähtee käyntiin kun lämpö nousee hiukan yli puolenvälin, herrojen metkuja koko vesipumppu, eihän vanhoissa 2t-saabeissakaan ollut kuin vasta kehittyneimmissä versioissa :D
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Loppuviikko vapaata, eli pyhitetty tuon 9-5:n remontoimiseen, pitäisi löytää motivaatiota tuon kunnostamiseen, siististi pahvilaatikkoon pakatut jakopään/tasapainoakselien korjaussarjat odottavat vaihtamistaan, ja samoin kuin nuo alakerran laakerit.. tuntuu vähän hölmöltä vaihtaa noin hienosti pelaavaan koneeseen osia koska kumminkin tuon tilanahtauden vuoksi saan vähintään kansipahvin ryttyyn :(
Mahtuukos tuo jakopäänkotelo tulemaan yhtään alaspäin vai pitävätkö ne ohjuritapit sen niin tiukasti kiinni että tulee ulos vain kansipahvia hinkaten?
Eikös siihen jakopään kopan ja kansipahvin liitokseen voisi kasausvaiheessa lykätä Locktiten tasotiivisteliimaa, varmuuden vuoksi, eihän siellä mene kuin öljyä jonka paine nyt ei ole kovin kummoinen?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

ng900aero kirjoitti:.. saan vähintään kansipahvin ryttyyn :(
Mahtuukos tuo jakopäänkotelo tulemaan yhtään alaspäin vai pitävätkö ne ohjuritapit sen niin tiukasti kiinni että tulee ulos vain kansipahvia hinkaten?
Eikös siihen jakopään kopan ja kansipahvin liitokseen voisi kasausvaiheessa lykätä Locktiten tasotiivisteliimaa, varmuuden vuoksi, eihän siellä mene kuin öljyä jonka paine nyt ei ole kovin kummoinen?
Ei se poisotto ole kansi paikallaan mikään ongelma pahville, vaan takaisinlaitto! Ainakin tonnarissa. Urpona yritin tunkea jakokoppaa paikalleen öljypohjan ja kannen ollessa paikoillaan, tuloksena 1kpl vääntyneitä ja lopuksi katkenneita kansipahveja. Ankaran vit...harmistuksen kourissa pohdin tuota Locktite vaihtoehtoakin (sekä työkalujen myymistä ja vähintään viikon mittaista dokausputkea), mutta lopuksi nielin karvaan kalkin, nyppäsin kannen irti ja ostin uuden kansipahvin...Eipä siinä, miksei toi tiivisteliima ajaisi tuossa asiaansa?
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

ok, asiaa varmaan helpottanee hieman kun öljypohja on pois, harkitsin jo niiden ohjaustappien poistamista takaisinlaiton yhteydessä, silloin sitä saisi painettua alaspäin. Siis jos kansipahvi katkeaa niin en usko että liimasta on apua, ajattelin lisätä sitä vaan hieman siihen sylinterikannen tiivistepintaan, tosi ohutta litkua kun tuo on, eikä kovetu kuin puristuksessa, ei siitä ainakaan haittaa pitäisi olla.

Voihan kääk kun on paljon osia, eikö noista voi jättää puolet pois :D
http://groups.msn.com/Saabisti74/shoebo ... hotoID=162

Tässä on tuleva työmaa:
http://groups.msn.com/Saabisti74/shoebo ... hotoID=163
Tuon verran siellä on tilaa ennenkuin konetta työntää toiseen laitaan, täytyy verrytellä sormia operaatiota varten.. voi olla mennyt kartonki tupakkia ennekuin uudet osat ovat paikoillaan. Lisätilaa ei varmaankaan kauhean paljoa saa, paitsi irrottamalla koneen kokonaan mutta silloin pitäisi ollakin jo nosturi sitä varten. Hohhoijaa, parempi olisi painua terassille ja unohtaa koko juttu :D
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

No nyt on oikeastaan inhottavimmat oheishommat tehty, eli apulaitteiden purku; vesipumpplu, ohjaustehostajan pumppu, pakoputki irrotettu ja kompuran ja jakopäänkotelon väliin sain 1mm:n raon joten se ei ole estämässä paikalleenlaittoa. Myös moottorituent ovat poissa.
"kateellisena" katselin tonnarini mahtavia työtiloja jakopääremonttia silmälläpitäen (joskin teen sen kone pois paikaltaan). Seuraavaksi täytyy kehitellä jonkinlainen nosturi, ja tässä hankkeessa toimii esikuvana ajatusten Tonavan ja ennakkoluulottoman visionäärin, V.J.S.:än nostolaitteisto :D
Joskaan sellaisenaan laitteisto ei ole suoraan sovellettavissa tuohon 9-5:een koska konehuoneen reunoilla ei ole samanlaisia suoria kanttauksia jkotka kestäisivät painoarasitusta, ja siksi toisekseen laite on suunniteltava niin että se ei ole jakopääremontin tiellä, ja että se nostaa jakopään puolta ylös (tällä hetkellä öljypohja makaa apurungon päällä) jotta saan öljypohjan pois ja niin että sen varassa on mahdollista siirtää konetta kohti kuskipuolta, kuten kuvasta varmasti huomasittekin, lisäsenteille on käyttöä.
Täytyy ottaa nyt hieman etäisyyttä kohteeseen ja lähteä suunnittelemaan nostolaitetta Kallion terasseille :D

Edit:
"nosturi" valmis ja jo käytössä, esikuvaansa verrattuna tämä on vain halpa kopio, eikä tässä ole sitä samaa idean raikkautta ja alkuvoimaa, mutta kun on tarkoitus työskennellä moottorin allakin niin katsoin viisaammaksi käyttää paksua liinaa narun sijaan :)
Ja tuli konetta siirtämällä lähes samanlaiset työtilat kuin tonnarissakin on :)
Kuvia tästä nostolaitteesta ja muustakin
http://groups.msn.com/Saabisti74/shoebox.msnw?Page=5
http://groups.msn.com/Saabisti74/shoebox.msnw?Page=6

Edit2: niin ja tuo "nosturi" on oikeasti tukeva, napsuttelin nuo kakkosneloset ja päällä olevan kakkosvitosen toisiinsa naulapyssyllä kiinni :)
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Onko tietoa saako tonnariin myöskin tuollaisen "edullisen" sarjan kuin 9-5:een, joka sisältää lähes kaikki mitä tarvitaan jakopään ja tasapainoakselien käyttösysteemin täysremonttiin?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

No nyt on koneen alakerta laakeroitu ja jakopää kasausta vaille, oli senverta möhnää sielläkin että puhdistus otti aikaa, mutta nyt on sisätiloiltaan yksi puhtaimmista yli 200tkm ajetuista moottoreista ;)
Oli oikein kysymyskin esitettävänä: kun olette tehneet jakopääremontteja niin oletteko vaihtaneet samalla myös ketjunkiristimen ja minkä vuoksi? Tuossa paketissa ei tullut kuin kiristimen uusi tiiviste. Mun käsittääkseni kiristin ei kulu kuin ainoastaan jousensa osalta, ja sitähän saa helposti tiukattua, öljynpainehan sitä kiristintä sitten työntää enemmänkin ulos kuin pelkkä jousi.
Sinänsä se about 60 euroan investointi ei maata kaataisi mutta lienee täysin turha?

Ja jos joku on tekemässä ns. budjettiremonttia tasapainoakelipuolelle niin multa löytyisi melkein uudenveroinen sarja, kylläkin 9-5:n joten yksitäisten osien sopivuus pitäisi tarkistaa EPC:stä. Uusiin verrattuna ei ole juuri mitään eroa rattaissa tai ketjun pituudessa, ilmankos ei metelöinytkään tuon tasapainopuoli, tavallaan tein hukkainvestoinnin :(

Oletteko muuten vaihdelleet laakereita alakautta, mietin että kait ne päittääislaakeriliuskatkin täytyi mennä kunnolla paikoilleen, koska kampurassa on urat niille kuten siinä lohkossakin?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Heps, neuvoa tarvitaan:
Pitäisi tiukata runkolaakerien ja kiertokankien pukit, mutta WIS ilmoittaa typerästi momentiksi 20Nm + 70 astetta kiertokangille ja runkolaakereille pelkästään 20Nm + 70, tarkoitaa kaiketi 70 astetta sekin.
Onko tonnarin korjausoppaassa annettu jokin kiinteä momentti johonka nuo vedetään, ettei tartte noiden asteiden kanssa pelleillä auton alla, kun ei ole eikä tule olemaankaan mitään astemittaa?
Niin ja mun momenttiavaimen asteikkokin alkaa vasta kolmestakymmenestä :(
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Itse itselleni vastaten, runkopukit 127Nm ja kiertokankien pukit 77Nm. Ostin uuden momenttiavaimen kun vanha alkoi jo olemaan epävarma, Bilteman momenttiavain tuntuu oikein pätevältä, se oli kalibroitukin, ja testien keskimääräinen heittotulos oli alle 1Nm, eli aika tarkka. Sensijaan tuon asteikkolätkän käyttö auton alla ei ollut kovin miellyttävää, joutui vielä vasemmalla kädellä vääntämään ruuveja ja oikealla pitämään asteikkoa paikallaan, joten mitään tuntumaa ruuveihin ei ollut, joten hirvitti koska katkeavat. Kävin ruuvit läpi moneen otteeseen, varmuuden vuoksi, ja aina tuli nuo samat lukemat sen kulmakiristyksen seurauksena, ihme juttu kun eivät ole noita voineet ilmoittaa, olisi kiristäminen paljon helpompaa ja tarkempaa.

Onko tonnarissakin nuo kiertokankien laakeriliuskat yhtä surkeaa tavaraa, eli pinnalla vain ohuenohut kovakromi tms, pinta, joka lähtee irti? Uudet kiertokankien laakerit näyttivät olevan jotenkin eri tavaraa, niissä oli sellainen teflonmainen pinta, tai en tiedä kuluuko se sitten kiiltäväksi käytön myötä?
Runkolaakereissa on tuollainen teflonia muistuttava pinnoite, ja se ei ollut mennyt juuri miksikään, mutta uudet on nyt sielläkin.
Olikin yllättävän viheliäinen tuo alakerran kiristys, nyt vasta jakopäätä askartelemaan, siinä ei ole muuta ongelmaa kuin se kannentiiviste jota ei saa taittaa vahingossakaan.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
lordofgreed
"Hirsch"
Viestit: 964
Liittynyt: Ti Huhti 05, 2005 11:34
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja lordofgreed »

En voi kun kiittää kovasti tästä "henkevästä" foorumi-monologista! :D
On helkutin mukava lukea kun muutkin "arpoo" ihan kuin meikäläinenkin...
On se vaan kumma, kun ensimmäistä kertaa jotain tehdessä aikaa palaa ihan järjettömän paljon, toivottavasti lopputulos on vähintääkin hyvä. Kannattaa välillä "hengitellä syvään" tai tulee äkkiä tehtyä remontit viimeistä kertaa...

Hieman OT, mutta:
Tuossa yksi kaveri teki HT-Corollaan konetta ja ensin kasasi vanhoilla (mutta erittäin hyväkuntoisen näköisillä) tiivisteillä, no sehän vuoti varmaan jokaisesta saumasta. Kone irti, paloiksi ja kaikki uudet tiivisteet, mutta sama homma ja jokaikinen sauma vuoti... Viimeisillä vielä yhdet uudet tiivisteet ja aivan helvetisti tiivisteliimaa, niin johan tuli hyvä...!
Kyllä piti pari kertaa pois lähteä kun oli naurussa pitelemistä, olisi saattanut "osta saappi"-kommenteilla tulla vaikka turpaan! :lol:
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Minähän täsä haluan kiittää, esimerkiksi Andelinia vinkistä alakerran laakerien vaihtomahdollisuudesta alakautta ja 9-5T:tä tuosta vinkistä että jakopään voi uusia kone paikallaan, sekä tietty VJS:ää vkansipahvia koskevasta varoituksesta sekä nostolaitteiston ideoinnista :)
Ajattelin että kun koneet ovat suhteellisen samoja niin tältä palstalta löytyy enemmän tekniikkamiehiä neuvojiksi, mutta välillä on hiljaistakin ollut :wink: Niin ja jos vaikka lörpöttelyistäni jotain apua jollekulle muulle olisi.
Onneksi menin sotkemaan jaon tuosta koneesta, ilman sitä olisin ollut hyvässä uskossa etä motti on ok koska käy nätisti, ilma rahinoita, tai tasapinoakselien mökää. Olen aika varma että tuohon on tehty hiljattain tasapainopuolen remontti, koska ketjussa ei ollut millinkään pituuseroa uuteen eikä hammaspyörissä ollut kulumaa kuten ei niissä laahaimissakaan eikä kiristin ollut tullut ulos. Ihmetyttää miksi tuo vuosia vanha mönjä oli silti siellä, jakopää oli todella saastunut, en viitsinyt ottaa edes kuvia ennen puhdistusta :wink:

Niin ja mulla tämä projekti on edennyt festina lente -periaatteella, ei ole ollut valtavaa pakonomaista tarvetta saada tuota ajoon, ja muitakin projekteja on kokoajan päällä työhommien lisäksi. Jos olisi ollut ns. normitapaus, ilman tuota öljysotku/karsta/pikitapausta niin olisi valmistunut varmaankin yhdessä vikonlopussa, noiden kaikkien osien ja koko koneen sisäosien puhdistus ottaa aikaa ja hermoja melkoisesti, tuo mönjä oli tunkeutunut totaalisen kaikkialle.
Ja kone ei olisi ollut pitkäikäinen, kiertokankien liuskat olivat loppu, joko kromipinta oli lähtenyt palasina pois tai se oli kulunut lähes puhki.
Kampiakselissa ei näkynyt mitään jälkiä, se lienee samaa lujaa tavaraa kuin vanhemmissakin. Melkeimpä toivon että saan kannentiivisteen murtumaan jakokoppaa kiinnittäessäni että pääsen vaihtamaan männänrenkaat :D
Ainoa mitä olen tunaroinut tässä operaatiossa on se että pamautin pari kertaa tasapainosysteemin reunapyörän prikkaan, kun purkaessani luulin sitä lukitusprikaksi, koska oli totaalisen mönjän peitossa, ja ajattelin että se tulee ilman muuta tuon korjaussarjan mukana.

Onko teillä kenelläkään joko tonnarin vm 1994-1998, ng900:n vm 1994-1998, 9-5:n vm 1994-2004 tai 9-3:n vm 1998-2003 konetta lkevällään, tarttisin tuon kuppiprikan joka pitää akelia paikoillaan, osanumero on 9130535, voisin maksaa muutaman kympin ja tilata vaikka samanlaisen korvaavaksi osaksi myyjälle, ainakaan perjantaina sitä ei saanut mistään päin pk-seutua tai lähiympäristöä :cry: :?:
Jos huomenna ei sada kaaatamalla (jota kyllä epäilen) niin tuon pitäisi olla nipussa, hitsit kun ei ole sorvia, tuollaisen sorvaisi äkkiä. Tai sitten täytyy jostain muusta aparaatista "lainata" vastaava tilalle, on ihan normaalia terästä.

Niin ja jakopää on kasassa, nokat kiinni ja jako kohdallen niin saisi lyödä jakokopan kiinni ja kasailla muut tilpehöörit ympärille :D
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9406
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Vielä yksi kysymys: onko niin että kampiakselin tulee olla merkissä samoin kuin tasapainoakelien? Tämä tarkoittaa sitten sitä että saan askarrella tuon halvatun jakopäänkotelon sinne kaksi kertaa :(
Eikö se ole yksi lysti kuinka ne sielä pyörivät, eivät kuitenkaan tasapainoita konetta yhtään? :D
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Vastaa Viestiin