Alkuperäinen 2.3t (low pressure) kone lahosi 180tkm:n kohdalla ja nyt pesään istutetaan 'uutta' 2.3 (full pressure) -97 konetta sekä uusi aeron turbo.
Mitä kannattaisi ottaa huomioon? Tarkoituksena on vielä lastuttaa laitteisto, jotta syötöt jne olisivat kohdallaan.
Olen lueskellut foorumia ja sieltä on pistäny silmään mm. magneettiventtiili. Oletan (en todellakaan tiedä) että alkuperäisessä kokoonpanossani ei tätä osaa ollut joten nyt kiinnostaakin tietää mikä on kyseisen osan tehtävä ja onko todella tarvittava? en usko että tämä härpäke tuli koneen mukana.
Muutenkin olisin kiitollinen tiedoista, mitkä ovat erot 2.3t -> 2.3T -> Aero, tekniikka, jarrut jne. Varmastikkin joku mainitsee Haku-linkistä, hakua olen käyttänyt vaan en ole mielestäny vastauksia löytänyt, liekö syy puusilmissä

Olen auton tuleva omistaja, joten kaikki neuvot ovat tervetulleita.
tankke söön.
