Saabin turvallisuudesta

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Vastaa Viestiin
Reetu

Saabin turvallisuudesta

Viesti Kirjoittaja Reetu »

Tuli taas näyttö saabin turvallisuudesta viimmeyönä , vm. 2004 saab 9-3 oli matkalla ja kuljettajalle tuli uni silmään, joten auto ajautui vastaantulevan kaistalle ja ojaan ,jonka jälkeen törmäsi puuhun.
Törmäyksen seurauksena auto ruttautui tuulilasia myöten , airbackit laukesi , kuljettaja selvityi vammoitta. :D
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Hyvä ettei pahemmin käynyt, ihmettelin yhtä kaveriani, joka törmäsi MB Vitolla puuhun noin 80 km/h ilman turvavyötä, eikä tullut kuin paikat kipeäksi ja naama hieman lyödyn näköiseksi. Mersu sensijaan meni lunariin.
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

Lunariin meni saabikin , hitsi kun noista turvatyynyistä ei tiedä kuinka monta niitä on missäkin autossa on vähän kurja tilanne kun pitää toimia autossa jossa kaikki ei ole lauennut , mutta saanut pahan kolahduksen.

Kaverit onnettomuuspaikalla , tilanteen helpottua , huuteli mulle et onks kyyneliä silmissä sillä sehän on Saab , kait sitä nyt edes pikkasen , sikäli harmi hyvä auto meni , mut henkilövahingoilta säilyttiin , ja ei kosketa yksityistä henkilöä , sillä oli firman auto.

Mainittakoon vielä , et viimme yönä oli kaksi samanlaista ulos ajoa kalajoella , molemmissa tapauksissa nukahtivat rattiin, ja mulle tuli herätys :lol: , kummassakaan tapauksessa ei henkilövahinkoja onneksi.

Eli muistetaan riittävä uni , ettei nukahdeta rattiin :wink:
Psychocowboy
"Hölösuu"
Viestit: 2937
Liittynyt: To Huhti 01, 2004 12:02
Paikkakunta: H:ki - J:kylä

Viesti Kirjoittaja Psychocowboy »

Aikamoista ironiaa kun auttajalla ja autettavalla on pää tyynyllä samaan aikaan :wink: . Onneksi auttajat saivat pään tyynystä omin avuin :D :D
Born to be wild, paitsi kotona
#2288 ex 9-3t -01,ex 9-5 2.0t Wagon -05 ex NG900S 2,3i Talladega -97
Nyt Volvo V70 D4 -15, varalla 206 pögötti. Saab edelleen haaveissa....
TurboRuuvi^^
"Tuplakaasari"
Viestit: 91
Liittynyt: La Touko 07, 2005 15:03
Paikkakunta: Korvessa :)

Viesti Kirjoittaja TurboRuuvi^^ »

Saab on turvallinen.. 8)
-Saab 900i 16 -92
-Saab 900 -86 R.I.P

Think your head, don`t your ass.
--SAAB--
e0000333
"Hölösuu"
Viestit: 1507
Liittynyt: Pe Elo 01, 2003 15:10
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja e0000333 »

Psychocowboy kirjoitti:Aikamoista ironiaa kun auttajalla ja autettavalla on pää tyynyllä samaan aikaan :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear Business (KA)
#1814
TuuSaR
"Hölösuu"
Viestit: 1472
Liittynyt: Ma Elo 25, 2003 15:28
Paikkakunta: Orimattila/Töölö

Viesti Kirjoittaja TuuSaR »

Amerikassa turvallisuus on edelleen Saabin tärkeimpiä myyntivaltteja, ellei tärkein.

Euroopassa ncap on nostanut keskitasoa ylös, mutta samalla sumentanut eroavaisuuksia kuluttajan kannalta.
Kantapään kautta tietysti oppii, jos jää henkiin.
Vastaa Viestiin