Saab 90 nopeusmittari "sekoilee" !!

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
Ouppa
"Koeajolla"
Viestit: 3
Liittynyt: Ti Syys 13, 2005 08:06
Paikkakunta: Joutseno

Saab 90 nopeusmittari "sekoilee" !!

Viesti Kirjoittaja Ouppa »

Arvon saab tietäjät !
Mulla saab 90 -87 5vaiheteisella laatikolla tekee sellaista että kun nopeus nousee yli 100 niin silloin viisari jatkaa vaan nousuaan ja nousee 160-180 km/h mistä moinen johtunee ??????

Toinen ogelma on jälkikäynti johon en ole ratkaisua löytänyt käytän bensana 95-sta????

T:Ouppa
Saabismi on sairaus mutta hyvälaatuinen sellainen !!!
Avatar
jariha
"Team Ylläpito"
"Team Ylläpito"
Viestit: 4043
Liittynyt: Ti Heinä 29, 2003 23:58
Paikkakunta: Kajaani
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jariha »

Mittarista tarkistaisin ensiksi vaijerin kiinnityksen mittariin. Tuskin mittarissa mitään häikkää on, mutta jos on, niitä kyllä löytyy ja on helppo vaihtaa. Vaijerin vaihdosta en osaa sanoa...

Jälkikäyntiin on perinteisesti auttanut siirtyminen 98-bensaan. Juttujen mukaan kulutus laskee sen verran, ettei sillä ajaminen tule yhtään kalliimmaksi. Lisäksi suorituskyky paranee ja jälkikäynti vähenee ja jopa poistuu kokonaan (ainakaan itseä tuo jälkikäynti ei ole vaivannut paitsi, kun uusi vanha Saab tulee taloon, niin menee hetki ennen kuin bensa vaihtuu tankissa).
#1851 Jari Haverinen :: Saab 99 GL Super '76 :: Saab 9-3 SE TurboJubilee '01
instagram.com/autoileva_veijari
Scania
Matalapaineturbo
Viestit: 185
Liittynyt: Pe Elo 05, 2005 09:10
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja Scania »

Eikä välttämättä tarvii edes kokonaan siirtyä käyttämään 98:a, mulla ainakin riitti silloin tällöin tankkaus 98:lla ja muuten käytin 95:ttä.
Homo Saabiens
Avatar
Mertmi
"Saabisti"
Viestit: 10502
Liittynyt: La Syys 06, 2003 15:38
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Mertmi »

Vika mittarissa johtuu ihan puhtaasti kulumisesta. Viisarin akselin päässä on alumiininen kuppi, jonka sisällä pyörii vaijerin pyörittämänä magneetti. Tuossa välissä kuuluu olla välys, joka on nyt kateissa. Vaijerin nyhtämistemput sun muut voi auttaa asiaa, mutta eivät poista todellista vikaa.

Yksi mahdollisuus on, että magneetin ja kupin väliin on päässyt jotakin likaa, esim rasvaa. Taitaa kuitenkin useinmiten olla kysymys siitä, että mittarin takana oleva laakerointi on kulunut. Laakeriin tuleva päittäisvälys aiheuttaa juuri tuon ongelman. Olen kuullut, että jotkut ovat onnistuneet korjaamaan vian lisäämällä mittarin takaosan ja etuosan runkojen väliin prikkoja. Tämä operaatio vaatii mittarin melkoisen perusteellisen purkamisen osiksi ja kokoamisvaiheen katastrofin riski on melkoisen suuri. Itse kyllä kokeilisin korjata... Korjaukseksi voi kukaties riittää pelkästään vaijerin päässä olevan vääntiön puhdistaminen, jolloin vaijerin päittäisliike ei painaisi jäykän rasvan/paskan välityksellä niin herkästi mittarin välyksiä väärään laitaan. Tämä kaikki on tietysti arvailua. Satkun mittarin kanssa tuli pelauduttua huvikseen joku vuosi sitten. Lopultahan laitoin satkuun sähköisen saab 9000:sta otetun nopeusmittarin.

http://www.saabclub.fi/phpBB2/viewtopic.php?t=16007

:D
# 1771 - Mikko Mertanen
9-5 2,3T a vector -04 (KA) (Biopower), Renault Zoe ze40 -17 (kehonsiirrin)
Toyota Corolla STW 1,3M -99 (opetuslupa-auto)
exät, 99cc B201Tbo ja 900i, 9-5 2,3t se -98, 9-3 2,0t a -01
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

Ja multa löytyy mittaristoja edullisesti jos vaihtoo ajattelee.
YuZzI
"Hirsch"
Viestit: 859
Liittynyt: Ti Marras 30, 2004 21:07

Re: Saab 90 nopeusmittari "sekoilee" !!

Viesti Kirjoittaja YuZzI »

Ouppa kirjoitti:Arvon saab tietäjät !
Mulla saab 90 -87 5vaiheteisella laatikolla tekee sellaista että kun nopeus nousee yli 100 niin silloin viisari jatkaa vaan nousuaan ja nousee 160-180 km/h mistä moinen johtunee ??????

T:Ouppa
Hellitä sitä kaasujalkaa... :wink: :lol:
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Heh. itse sain mittariin 180 tuolla nopalla, mahtaako olla mittarissa vikaa, kieppikello kyllä tuntui toimivan tuossa nopeudessa kuten pitääkin :lol:
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9416
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

lefa42 kirjoitti:Heh. itse sain mittariin 180 tuolla nopalla, mahtaako olla mittarissa vikaa, kieppikello kyllä tuntui toimivan tuossa nopeudessa kuten pitääkin :lol:
Kypäräpakko on voimassa noissa nopeuksissa :wink:
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Klubin hyväksymä suojalippis oli käytössä :)
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
Vastaa Viestiin