Tonnari vaihtui tonnariin...(nyt kuvia)

Tonnari, auto johon mahtuu koko suku.
Saabisti-76
"Hirsch"
Viestit: 774
Liittynyt: La Huhti 03, 2004 19:04
Paikkakunta: Turku

Tonnari vaihtui tonnariin...(nyt kuvia)

Viesti Kirjoittaja Saabisti-76 »

Niinhän siinä sitten kävi, että jaksoin olla yhden yön ja tuskaisan päivän ilman tonnaria. Eilen myin Jyväskylään yhdelle klubilaiselle tuon valkoisen(2.0t -96) tontun ja tänään kävin ostamassa sitten pari vuotta vanhemman CSE tontun(2.3t -94) paikallisesta liikkeestä. Hinnat meni aika yksiin, joten rahat tuli ja meni. Nykyisessä on automaatti, ilmastointi(automaattinen), cruise, jne... Auto on pelleilltään paremmassa iskussa, kuin entinen, vaikka kilometrejä on 360 tkm ja värinä kaunis sininen(koodi 229). Ja sit loppuu hehkutus, he!

Löytyyhän niitä vikojakin muutamia. Repsikan puoleinen takaovi ei mene lukkoon keskuslukolla, lämmöt ei näköjään tunnu nousevan paljon yli sinisen(termari?) ja öljyä tihkuu kuskin puoleisesta päädystä. En vielä tarkkaa syyniä kerinnyt tekeen, mut näyttäs vähän tulevan lohkon ja kannen välistä. Kansiremontti on kyllä tehty pari vuotta ja 20 tkm sitten. No ajattelin vaihdattaa öljyt huomenna, joten täytyy kysäistä samalla huoltomieheltä, et mitä mieltä on? Sovittiin jo liikkeessä, et selvittelen asiaa ja vien sitten takaisin sinne ja saavat korjata laskuunsa kaikki viat. Eli nuo kolme nyt näyttäs olevan sellaiset, jotka tulivat esiin pikaisella muutaman tunnin räpläämisellä.

Kuvia tulee kun kerkee...
Viimeksi muokannut Saabisti-76, La Loka 08, 2005 19:50. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Keveästi lentävät viikot, mitä on tapahtunut? En käsitä. (Saab 900i 2.1)
Tuha
"Hölösuu"
Viestit: 4993
Liittynyt: La Elo 02, 2003 10:09
Paikkakunta: 02

Viesti Kirjoittaja Tuha »

Onneksi olkoon uudesta tonnaristasi. Oletko miettinyt jos olisi venttiilikopan tiiviste jonka välistä öljyä tulee. Vai tuleeko alempaa koneesta.

Meillä tuli tuosta -88 vuoden CC tonnarista kuskinpuolen päädystä myös öljyä ja vika oli venttiilikopan tiivisteessä samoin kuin tuossa -89 vuoden CD tonnarissakin johon on venttiilikopan tiiviste haettu jo, mutta odottaa vielä asennusta. :?
Saabit: 9000 CS 2.3t -97, 9000 CSE 2.3T -98, 9-5 2.3t Sedan -02, 9-5 2.0T Biopower Wagon -07, 9-5 1.9TiD Wagon Vector Griffin -09, 9-3 1.9TiD Sedan, Saab Sonett II vm. -68

Paljon Saab 9000 osaa myynnissä! Kyselyt yv:nä.
LR
"Hölösuu"
Viestit: 1784
Liittynyt: Ti Touko 25, 2004 17:27
Viesti:

Viesti Kirjoittaja LR »

Käytännössä venttiilikopan muotoilussa on vikaa, ei tiivisteessä. 8O :D Eli öljyä tihkuttaa siitä "virranjakajan" kohdilta? Kannattaa viilata venttiilikopasta siitä puoliympyrän alakohdasta hieman pois, koska koppa ottaa siitä kohtaa ennemmin kanteen kiinni kuin tiiviste, (eli tiiviste jää liian syvälle uraan, eikä näin ollen tiivistä tarpeeksi). Kahdessa tonnarissa ollaan koppaa viilattu ja tiputus loppui siihen. 8)
Autot nyt:
-Ford Mustang Mach1-69 408W 600+ HP, Peugeot 205 1.9GTI Cabrio. Peugeot 106 Rallye 1997. Audi A4 1.8t 2000.
KAJa
"Ruisku"
Viestit: 114
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:05
Paikkakunta: Kirkkonummi / Veikkola

Re: Tonnari vaihtui tonnariin...

Viesti Kirjoittaja KAJa »

Saabisti-76 kirjoitti: lämmöt ei näköjään tunnu nousevan paljon yli sinisen(termari?)
Mulla on sama oire 2.3iA -94:ssa. Aamulla kun lähtee kylmällä autolla liikkeelle ja ajaa kaupunkiajoa sellaset 20-25km ei lämppärin viisari nouse juurikaan sinisen yläpuolelle. Jos kruisaa pidempään, seisoo ruuhkassa jne nousee se pikkuhiljaa 1/3 kohdille, alle puolen välin kuitenkin.
Termari jo ostettuna, muttei vielä vaihdettuna, vai olisko jotain muita ehdotuksia oireen hoitoon?
Timo #1205
timo.nummela(at)nic.fi
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

Ei ole välttämättä termarissa vika, vaan itse mittari näyttää omiaan. Aika yleistä vissiin tuo mittarin "roikkuminen".
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3724
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Niinhän siinä sitten kävi, että jaksoin olla yhden yön ja tuskaisan päivän ilman tonnaria. Eilen myin Jyväskylään yhdelle klubilaiselle tuon valkoisen(2.0t -96) tontun
hyvältähän se näytti, nyt on sitten velipojalla kaksi melkein identtistä tonnaria :wink:
Saab 9-3 TTID Vector 2008
Montoya
"Viggen"
Viestit: 509
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 13:34
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Montoya »

Haulla löytyy kohtuu paljon tekstiä tuosta lämpömittarista.

Itselläkin samaa vikaa. Mut tähän on sellanen kolmen kohdan ratkaisu:
a) Jos flekti toimii niin ei huolta
b) Jos lämpöä kabiinissa riittää talvellakin niin ei huolta
c) Ajotietokoneessa on se Check Radiator, jos rupeis jostain syystä vuotamaan nesteet pihalle

Näin oon tämän ihan itse pähkäilly (tai siis käyttäny hakua :wink: )
Viimeksi muokannut Montoya, Ke Loka 05, 2005 09:04. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
9-5 2,3t -03
#2514
9000LPT
"Hölösuu"
Viestit: 2075
Liittynyt: Ti Touko 20, 2003 17:16
Paikkakunta: Laukaa

Melkein kuin kaksi marjaa

Viesti Kirjoittaja 9000LPT »

Frostgrey kirjoitti: hyvältähän se näytti, nyt on sitten velipojalla kaksi melkein identtistä tonnaria :wink:
Ei ihan vielä samanlaiset, koska toisen ulkonäköä on hieman modifioitu, mutta uudempi hankinta muuttaa muotoaan ja kulkuaan ajan saatossa :lol:
Saabisti kolmannessa polvessa
900 Aero -87
Honda CBR 1100xx
KAJa
"Ruisku"
Viestit: 114
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:05
Paikkakunta: Kirkkonummi / Veikkola

Viesti Kirjoittaja KAJa »

Montoya kirjoitti: tselläkin samaa vikaa. Mut tähän on sellanen kolmen kohdan ratkaisu:
a) Jos flekti toimii niin ei huolta
b) Jos lämpöä kabiinissa riittää talvellakin niin ei huolta
c) Ajotietokoneessa on se Check Radiator, jos rupeis jostain syystä vuotamaan
Omat huomioni:
- flekti toimii
- lämpöä tulee, mutta talviolosuhteista ei vielä kokemusta
- minimaalisin ajotietokone

Lähinnä itseäni mietityttää se, jos kone käy oikeasti pitkään liikkeelle lähdön jälkeen "kylmänä", vaikuttaa se luonnollisesti polttoaineen kulutukseen.
2.3 vapari tonttu ei automaattina ole muutenkaan niitä bensapiheimpiä :roll: joten jokainen toimenpide jolla 12-13 ltr:n kaupunkiajon keskikulutusta saa tiputettua on aina hyväksi. Talvella tuo tietysti vielä korostuu... Toisaalta, eihän sitä "pisaralla pisimmälle" -mielessä tullut ostettuakaan.
Timo #1205
timo.nummela(at)nic.fi
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

KAJa kirjoitti:...vaikuttaa se luonnollisesti polttoaineen kulutukseen.
2.3 vapari tonttu ei automaattina ole muutenkaan niitä bensapiheimpiä :roll: joten jokainen toimenpide jolla 12-13 ltr:n kaupunkiajon keskikulutusta saa tiputettua on aina hyväksi. Talvella tuo tietysti vielä korostuu... Toisaalta, eihän sitä "pisaralla pisimmälle" -mielessä tullut ostettuakaan.
Tuo kaupunkikulutus on aivan normaali, ainut toimenpide sen pienentämiseksi lienee vaihtaa pannuhuoneeseen joku japanialainen 1,3 litrainen nuhapumppu ja niistää 500kg auton painosta 8O :wink:
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
Avatar
jus
"Saabisti"
Viestit: 11627
Liittynyt: Ma Elo 11, 2003 21:37
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jus »

Onhan se uusi orkkistermari ja jäähdytysnesteet hyvä vaihtaa juuri hankittuun autoon joka tapauksessa. Huonolla tuurilla sait viallisen termarin, joka jaksaa toimia oikein vain muutaman kuukauden ja sen jälkeen alkaa taas jumittaa. Yllättävän huonoja termostaatteja on viime aikoina saatu merkkiliikkeen tiskiltä. Tosin ovat suostuneet sitten vaihtamaan uuteen mukisematta.

Ajotietokoneen ohjaaman lämpömittarin näyttämä vaan vaikeuttaa vian diagnosointia. Tavallaan vanhanaikainen lämpömittari on parempi. Termostaattivian diagnosointiin avuksi varminta olisi asentaa tilapäisesti erillinen lämpäanturi vaikka termostaattikotelon kylkeen, ja vetää siitä johto ohjaamoon.

Tai sitten vaan vaihtaa termarin ja yrittää elää kylmää näyttävän viisarin kanssa :-)
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
Montoya
"Viggen"
Viestit: 509
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 13:34
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja Montoya »

KAJa kirjoitti:Lähinnä itseäni mietityttää se, jos kone käy oikeasti pitkään liikkeelle lähdön jälkeen "kylmänä", vaikuttaa se luonnollisesti polttoaineen kulutukseen.
2.3 vapari tonttu ei automaattina ole muutenkaan niitä bensapiheimpiä :roll: joten jokainen toimenpide jolla 12-13 ltr:n kaupunkiajon keskikulutusta saa tiputettua on aina hyväksi. Talvella tuo tietysti vielä korostuu... Toisaalta, eihän sitä "pisaralla pisimmälle" -mielessä tullut ostettuakaan.
Niin, eihän se tietysti hyvää tee ajaa kylmällä. Mutta tarkoitin sitä, että ei tuosta hirveetä stressiä kannata ottaa. Ja kun oon nähnyt monia viestejä, joiden mukaan uusikin termari on ollut viallinen :?

Itsekään en vielä ole talvella tuolla ajanut, joten voi olla vaihtokin edessä. Ja eipä tuo niin kallis ole, että pahasti tulis takkiin, vaikka vaihtaisi turhaankin.

Mullakin on tuo köyhän miehen ajotieturi ja ainakin siinä on tuo Check Radiator Level -toiminto.
9-5 2,3t -03
#2514
peinu
"Hölösuu"
Viestit: 6203
Liittynyt: Ma Touko 05, 2003 09:09
Paikkakunta: Jyskä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja peinu »

Mikä tuossa termatissa oikein vikaantuu? Viikonloppuna tallilla tsekkailin yhtä vanhaa termaria ja siinä oli tasan 2 liikkuvaa osaa: Jousi ja lautanen, mikä avaa termarin.

9-5 2.3t -00 US specs BP Steg 1,
9-3 Aero Cab -04 Lime BP Steg 7,
9-3 "Aero" Cab -05 BP Steg 1,
#1767, MB CLS 350CDI -11
KAJa
"Ruisku"
Viestit: 114
Liittynyt: Ti Touko 06, 2003 11:05
Paikkakunta: Kirkkonummi / Veikkola

Viesti Kirjoittaja KAJa »

V.J.S kirjoitti: Tuo kaupunkikulutus on aivan normaali, ainut toimenpide sen pienentämiseksi lienee vaihtaa pannuhuoneeseen joku japanialainen 1,3 litrainen nuhapumppu ja niistää 500kg auton painosta 8O :wink:
Menee pahasti alkuperäisen otsikon ulkopuolelle mutta kuitenkin:
V.J.S:n kommennti on ns. hiljaa tosi, eikä kulutus ollut ostokriteeri (korkeat kulutuslukemat olivat tiedossa), vaan kriteeri oli se, että vaimon kauppakassi on oltava turvallisuudeltaan vähintään samaa luokkaa kuin auto jolla itse ajaa pidempiä matkoja.
Montoya kirjoitti: Mullakin on tuo köyhän miehen ajotieturi ja ainakin siinä on tuo Check Radiator Level -toiminto.
Allekirjoituksesta saa viitettä että autosi on -96... en muista oliko tuossa tomaatin -94 versiossa tuo sama feature.
Timo #1205
timo.nummela(at)nic.fi
Saabisti-76
"Hirsch"
Viestit: 774
Liittynyt: La Huhti 03, 2004 19:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Saabisti-76 »

Näyttää vahvasti tuolta venttiilikopantiivisteeltä, josta vuotaa. Sainkin vasta huomiseksi öljyn vaihdon, joten eiköhän asia siitä selkene. Voi olla, että mittari roikkuu ja on jo nii väsyny. Lämpöä kyllä tulee kabiiniin ihan kiitettävästi aamu viileellä. Minkä värisestä johdosta saa jatkuvaa virtaa radiolle, että pysyis kanavat tallessa? Vihreä, ruskea-valkoinen, vai harmaa?
Keveästi lentävät viikot, mitä on tapahtunut? En käsitä. (Saab 900i 2.1)
Vastaa Viestiin