Saabiaiheisia unia...

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Tri-Lo
"Hölösuu"
Viestit: 5117
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2004 19:25
Paikkakunta: Mustasaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tri-Lo »

Katotaan nyt joko menee sairauden puolelle.. :lol:

Näin siis viime yönä saabi-aiheista unta. Ja kuinka ollakaan Luca, eli "lucaf" tuli jostain syystä käymään täällä Vaasassa moikkaamassa meitä näköjään, kermanvärisellä combicoupé 99:llään jonka pääsin myös koeajamaan.. :!: Ja kieroutuneinta koko jutussa oli se että auto oli varsinainen hybridi, eli ulkoa tuplis ja sisältä/ajoltaan KUUPPA!! 8O Keskusteltiin m.m. sisäkattolinjasta..Kuva

Ja tarkennuksena vielä etten ole eläessäni tavannut koko henkilöä! :lol:

(Tämä ei sitten ole keksittyä enkä olisi kertonut mutta kun topiccikin oli jo valmiina.. :D )
Myrkky
luonnevammamouho
Viestit: 3113
Liittynyt: Su Elo 31, 2003 10:29
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Myrkky »

Viimeyönä heräsin monta kertaa hiestä märkänä ja aina vaan jatkui uudelleen se sama painajainen jossa vaihdoin satkun vaihdelaatikkoon pienen vetopyörän laakeria.. 8O 8O 8O
90i -85(VA), 900S -90(KA), 9000i -87(VA), 9000turbo -86(??), Lada 1300S -80(PR)
Henkka #2283
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 12:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Henkka #2283 »

Viime viikolla kahtena perättäisenä yönä tuli nähtyyn pitkiä ja monivaiheisii unia.
Kummankin loppuun kuului, et piti lähteä johonkin ja hyppäsin tonnariin. Kääntö virta-avaimesta eikä kummallakaan kertaa käyntiin. Tässä vaiheessa sivussa Lapinlahden linnut hoilasivat "mutta se ei käy"... (tää oli oikeesti tosi kummallista).

Efekti: "Voi vi*tu" ja auvoinen herääminen toimivan tonnisen maailmaan.
SS-K Jäsen #2283
Nyt: M-B EQE 300 -23, M-B S 55 AMG L -04
Menneet: Ford Mondeo 1.8 stw -03, S 500 L 4matic -12, S 350 Bluetec -11, S 500 L -99, 9000 Aero -96, 9000 turbo -89, 900i -87
Jokke A
"Saabisti"
Viestit: 1670
Liittynyt: Ke Marras 17, 2004 18:58
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Jokke A »

Näin viimeyönä unta ajavani uudella Saab Sonett:lla, putkirunko oli ja takaveto. Mutta Sonett se oli. Kivaa oli, jotain teknisiä ongelmia tuli loppuyöstä, taisin kolauttaa auton johonkin ja eturengas lähti karkuun. Tämän jälkeen taisinkin herätä.

Loppuun hieman off-topicia. Onko kukaan muu koskaan unta nähdessään tajunnut näkevänsä unta? Muutama yö sitten tipuin unessa kallionkielekkeeltä, puolessa välissä putoamista käsitin näkeväni unta ja kaarsin tyylikkäästi ylöspäin, yht'äkkiä lentelinkin Rauman yllä. Oli muuten ihan uskomattoman hauskaa, harmitti oikein, kun heräsin.
Leikkisaabisti & kansainvälisesti tunnettu kollo.
'84 900T8 Museoautoprojekti
Henkka #2283
"Hölösuu"
Viestit: 2909
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 12:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Henkka #2283 »

Jokke A kirjoitti: Loppuun hieman off-topicia. Onko kukaan muu koskaan unta nähdessään tajunnut näkevänsä unta? Muutama yö sitten tipuin unessa kallionkielekkeeltä, puolessa välissä putoamista käsitin näkeväni unta ja kaarsin tyylikkäästi ylöspäin, yht'äkkiä lentelinkin Rauman yllä. Oli muuten ihan uskomattoman hauskaa, harmitti oikein, kun heräsin.
Tuosta tuli mieleen, liittyyköhän samaan, että "yleistä tietoa" on se, et poikkeuksellisen älykkäät ihmiset kykenee näkemään (ainakin hereillä ollessaan) itsensä ulkoapäin. Siis jollain tavoin yläperspektiivistä. Tarkemmin en osaa sitä kuvailla :lol: :lol:

Mutta hyvinnii voi liittyä samaan ja todennäköisesti monen saabistin "ominaisuus" :wink:


Twin Peaksissa agentti Cooperilla on jännä suhde uniin, mytologioihin ja uskomuksiin. Kannattaa joskus katsoa jos ei ole sitä jo tehnyt 8)
SS-K Jäsen #2283
Nyt: M-B EQE 300 -23, M-B S 55 AMG L -04
Menneet: Ford Mondeo 1.8 stw -03, S 500 L 4matic -12, S 350 Bluetec -11, S 500 L -99, 9000 Aero -96, 9000 turbo -89, 900i -87
saab87
"Hölösuu"
Viestit: 3273
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 18:26
Paikkakunta: Rautjärvi

Viesti Kirjoittaja saab87 »

jaa, en muista saabunia nähneeni mutta jonku kerran sattunu saabistiin sotkeutumaan x)
Rouva JuAn
#2311
9-5 2.3t A -98 ja volvo xc70
Jortsu
"Viggen"
Viestit: 589
Liittynyt: Ke Loka 15, 2003 10:41

Viesti Kirjoittaja Jortsu »

Viime yönä vaihdoin unessa öljypumppua saappiin. Saappi muuttui satkusta kuupaksi kesken kaiken ja öljypumppukin oli ihan kummallisessa paikassa, jossain moottorin etupäässä kannessa kiinni. :?

Kerran näin unta, että jostain syystä satku vietiin paaliin. Heräsin ahdistuneena. :lol:

Yhdessä unessa vaihdoin satkun ysiysiin, joka oli väriä myöten samanlainen kuin satku.
Saab 9-3 SE -98 2,0t, Saab 9-3 SE -00 2,0i + joukko ikuisuusprojekteja
lordofgreed
"Hirsch"
Viestit: 964
Liittynyt: Ti Huhti 05, 2005 11:34
Paikkakunta: Itä-Suomi

Viesti Kirjoittaja lordofgreed »

Enpä muista nähneeni unia ihan vähään aikaan, varmaan joskus pentuna viimeksi nähny jotain painajaisia. Tuskinpa ne on mitään tasokkaita ikinä ollutkaan kun en muista...
Kerran oikeastaan luulin/toivoin näkeväni unta, mutta se varmaan johtui ylipitkästä yömyssystä... :roll:
# 2569
900S - ex-käyttöauto, RIP
900T16 - entinen ikuisuusprojekti
Jokke A
"Saabisti"
Viestit: 1670
Liittynyt: Ke Marras 17, 2004 18:58
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Jokke A »

Pelotan jo itseänikin. Eilen näin taas unta Saabeista. Ajelin Aerollani öistä 8-tietä Rauman edustalla edes takaisin ja meinasin joka kerta ajaa jonkun liikennemerkkejä tien yli kantavan tyypin yli. Muistan huutaneeni ikkunasta (toiveajattelua, oikeasti sähköikkunat eivät toimi) tyypille aina jotain ohi ajaessani.

Tämä on kyllä selitettävissä sillä, että Aero palaa kotiin huomenna n. 3 viikon hitsausrupeaman jälkeen.
Leikkisaabisti & kansainvälisesti tunnettu kollo.
'84 900T8 Museoautoprojekti
Avatar
dimebak
"Hölösuu"
Viestit: 8265
Liittynyt: To Heinä 03, 2003 21:03

Viesti Kirjoittaja dimebak »

Henkka #2283 kirjoitti:Tuosta tuli mieleen, liittyyköhän samaan, että "yleistä tietoa" on se, et poikkeuksellisen älykkäät ihmiset kykenee näkemään (ainakin hereillä ollessaan) itsensä ulkoapäin. Siis jollain tavoin yläperspektiivistä. Tarkemmin en osaa sitä kuvailla :lol: :lol:
Jaa, itse en pidä itseäni mitenkään poikkeuksellisen älykkäänä, en oikeastaan edes älykkäänä, mutta joskus oon nähny unia joissa näen itseni ulkoapäin. Kerran näin sen ***vetinmoisen baari-illan jälkeen (kontaten kotiin), unessa sitten liihottelin ja leijailin ympäriinsä kotipihaa. Aivan kuin olisin seisonut paikoillaan ja ohjannut radio-ohjattavaa lennokkia, ts. itseäni. Ei ollu herätessä mikään leijailu-olo :lol: No, ainoa mikä sinä aamuna leijas oli kaulakakka :lol:
-dimebak-
9-5 Aero Wagon 2004, käyttökinneri
Entiset: 99GL 2D 1980, 900T16 5D 1992 ja Opel Vectra Voyage 2001
Avatar
Gouldenwind
"Hirsch"
Viestit: 906
Liittynyt: Ti Loka 21, 2003 11:39
Paikkakunta: PORI

Viesti Kirjoittaja Gouldenwind »

Loppuun hieman off-topicia. Onko kukaan muu koskaan unta nähdessään tajunnut näkevänsä unta? Muutama yö sitten tipuin unessa kallionkielekkeeltä, puolessa välissä putoamista käsitin näkeväni unta ja kaarsin tyylikkäästi ylöspäin, yht'äkkiä lentelinkin Rauman yllä. Oli muuten ihan uskomattoman hauskaa, harmitti oikein, kun heräsin.[/quote]

tuo johtuu siitä että unessa EI KOSKAAN VOI NÄHDÄ TAI KOKEA KUOLEMAANSA en tiedä mistä johtuu mutta tuo totta. varmaan monella ainakin mulla lähes joka yö juuri putoan jostain, mutta hyppään jotenkin toiseen uneen 8O
mutta saabeista on monta unta nähty nyt viime aikoina sama juoni että reposaareen johtavalla pitkällä sillalla on vesi tulvinut ja meri raivoaa yritän päästä matalemmista paikoista reposaareen mutta en pääse 99 vainaani alkaa luisua mereen yli kaiteen.
pääsin jonkinlaiseen ilmataskuun tuulivoimalan juurelle mutta lavat hakaavat julmetusti ohi pääni kunnes ne monesti osuvatkin ja hyppään samassa unessa linjaautoon jossa onkin hullu kuski joka ei pysähdy pysäkeille vaikka kuinka painan stoppia..myös saabbien hautuumalla stenan 20m kork. kasojen keskellä on harhailtu..siellä saabit eivät olleetkaan niin mukavia :twisted:
poikakaverini näki unta että lähdin jonkun saabistin matkaan ja menimme purkamoon ilman häntä jossa olisi ollut juuri ne vanteet joita metsäsätänyt ei se kuulemma mitään että lähdin toisen matkaan mutta ne VANTEET harmitti :oops: :roll: taitaa olla aika pipi... saabismi tehnyt tehtävänsä VOLVO:laiseen :twisted:
lefa42
"Saabisti"
Viestit: 3757
Liittynyt: Ke Elo 18, 2004 21:20
Paikkakunta: Kiikka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lefa42 »

Henkka #2283 kirjoitti:
Jokke A kirjoitti: Loppuun hieman off-topicia. Onko kukaan muu koskaan unta nähdessään tajunnut näkevänsä unta? Muutama yö sitten tipuin unessa kallionkielekkeeltä, puolessa välissä putoamista käsitin näkeväni unta ja kaarsin tyylikkäästi ylöspäin, yht'äkkiä lentelinkin Rauman yllä. Oli muuten ihan uskomattoman hauskaa, harmitti oikein, kun heräsin.
Tuosta tuli mieleen, liittyyköhän samaan, että "yleistä tietoa" on se, et poikkeuksellisen älykkäät ihmiset kykenee näkemään (ainakin hereillä ollessaan) itsensä ulkoapäin. Siis jollain tavoin yläperspektiivistä. Tarkemmin en osaa sitä kuvailla :lol: :lol:

Mutta hyvinnii voi liittyä samaan ja todennäköisesti monen saabistin "ominaisuus" :wink:


Twin Peaksissa agentti Cooperilla on jännä suhde uniin, mytologioihin ja uskomuksiin. Kannattaa joskus katsoa jos ei ole sitä jo tehnyt 8)
Itse tiedän melko usein näkeväni unta kun nukun, tämän tajutessani pystyn heräämään, jos niin päätän, ja pystyn myös "vaihtamaan" unta, jos ei miellytä. Tavallaan hauskaa, mutta tavallaan melko syvältä. :?
David Brown 990 '62 - Yleiskone
Tunturi CX700 - Työmatkakulkine
MB W203 '04 200 CDI
Doomrider
"Hirsch"
Viestit: 738
Liittynyt: Ma Heinä 04, 2005 19:08
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Doomrider »

Mä nään välil oudon unen jossa olin ajelees horisontilla :D ja jostain kumman syystä olin yht äkkiä jossain paska kuntosen sillan vieres jä lähin ylittää sitä horisontil. se silta heilu ja hajoili horisontin alla ja sit heräsin...

outoa?

niin ja onkos muilla ollu unia jotka jatkuu seuraavina öinä tai pitemmän
ajan päästä?
#3769 - Janne Kirjavainen. 0414472687
(ex)-88 musta 900,(ex)-89 valkoinen 900iA Ex-poliisi,(ex)-91 met. harmaa 9000 CD, -91 punainen 900i 16v, -98 met. vihreä 9-5 2.3t, -05 punainen 9-5 2.3T "DIY Aero" Combi
MtSound
"Viggen"
Viestit: 529
Liittynyt: Pe Tammi 23, 2004 19:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja MtSound »

Tulipa sitten pari päivää sitten nähtyä Saab-uni.

Olin ulkona kävelemässä, kun vastaan tuli 9-3, jossa keula ja perä oli karkean lasikuidun peitossa. Auto pysähtyi ja se oli joko Aero tai Viggen. Kysyin omistajalta, että miksi moinen kuiduttaminen. Hän, nainen n. 40-v. sanoi kaipaavansa autoonsa kulmikkaampia muotoja. Kysyin, että saisikos niitä vanhoja puskureita ostaa, kun kerran uudet "hienot" oli tulossa. Ei luvannut myydä, mutta kun mainitsin, että jos niitä sitten voisi käyttää muottina uusien tekemiseen, oli jo myöntyväisempi. Viittasin klubissa käytyyn keskusteluun, jossa näin oli ajateltu tehdä. Sanoin siihen loppuun, että onhan se parempi käyttää jo irroitettuja puskureita, eihän niitä ainakaan Paden autosta viitsi irrottaa. Viggen spoilerikin kävi keskusteluissa ja sitten hymyiltiin tyytyväisinä. :roll:

On se kumma, että 27-v. mies näkee unta nelikymppisistä kädentaitoisista saabisti rouvista. :D :lol:
jussi
Saab 9³X -10 #2508
OG 900 Cab -87
Johnny V4
"Viggen"
Viestit: 623
Liittynyt: To Loka 30, 2003 21:32
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Johnny V4 »

Viime yönä näin pitkästä aikaa Saab-unia. Tallissani oli mun vanha harmaa 900 Turbo ja vieressä oli myös harmaa 5-ovinen 99 Turbo 8O, joihin molempiin tehtiin koneremonttia. Ajelin myös Per Eklundin rallicross-NGsatkulla jäällä. Se uni sais jatkua seuraavanakin yönä. :D
#2277
Vastaa Viestiin