Suomalainen juomakulttuuri arvostettua ulkomaillakin..

Kaikki autoiluun liittymätön, mutta muuten HYÖDYLLINEN keskustelu.
Sana on MELKEIN vapaa.
Avatar
Hepis
"Aero"
Viestit: 487
Liittynyt: To Helmi 10, 2005 03:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Juopottelu..jesh

Viesti Kirjoittaja Hepis »

petteri75 kirjoitti:Jos olisi valtaa, niin ottaisin jonkun saaren tarpeeksi kaukaa (esim. joku rannikkotykistön kylmälinnake), rahtaisin _kaikki_ Suomen nistit, dokut ja hullut sinne. Sitten antaisin niille niin paljon etanolialkoholia & farmaseuttista viihdykettä kuin vain haluaisivat ja pois ei pääsisi kuin lopettamalla.
Toinen hyvä vaihtoehto olisi laittaa ne riviin ja sitten joka toiselle kuula kalloon. Jäljelle jääville sitten ukaasi, että jos ei tahti muutu, niin ensi viikolla muodostetaan uusi rivi.
NG 900S 3d 2.3i -98
Firges9000
"Saabisti"
Viestit: 5804
Liittynyt: To Syys 18, 2003 18:50
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Firges9000 »

Jos ajan, en ota.
Jos en ota, ajan.
Jäsen 1124
Saab 9000 tbo/86, FIRGES-Tuning
Saab 9000 2,3 Fpt/94, steg3
Aerochick
"Saabisti"
Viestit: 1192
Liittynyt: Su Helmi 06, 2005 09:56
Paikkakunta: Helsinsky

Re: Juopottelu..jesh

Viesti Kirjoittaja Aerochick »

petteri75 kirjoitti: Plääh. Jos olisi valtaa, niin ottaisin jonkun saaren tarpeeksi kaukaa (esim. joku rannikkotykistön kylmälinnake), rahtaisin _kaikki_ Suomen nistit, dokut ja hullut sinne. Sitten antaisin niille niin paljon etanolialkoholia & farmaseuttista viihdykettä kuin vain haluaisivat ja pois ei pääsisi kuin lopettamalla.
Siinä saisi sitten neljäsosan Suomalaisista työväestöstä työttömiksi.. 8O
ennen: 93 SS Aero '04 + BSR Steg 1
nyt: Chevy Camaro Z28 '93
Perheessä myös Mr. S

http://www.jco.fi
kt
"Turbo"
Viestit: 297
Liittynyt: Pe Heinä 09, 2004 22:43
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja kt »

Jos huomauttelee pöljien juomatavoista saa turpaansa. Jos taas fiksujen, saa potkut. Ja silti kaikki vetävät täällä tiuhaan (useammin kuin kerran puolessa vuodessa) ääliökännit. Ja monilta on mopo juurikin lähtemässä käsistä. Niin että sinne saarelle menevät kyllä muutkin kuin työväestö. Joskaan "työväestön" määritelmä ei selväksi käynytkään.
Mercedes-Benz S124 E300TD -94
EX:SAAB 9000 CS 2.3-16 Aut. M95 - Paras auto tähän mennessä. Myyty eteenpäin pitkin hampain
EX: SAAB 9000 CS 2.3 16v M92 - Mahtavaa
EX: SAAB 900i 8v Kat M90 - Ei ruovi kuin jäällä, mutta ei ole tarkoituskaan
Frostgrey
"Hölösuu"
Viestit: 3725
Liittynyt: Ma Touko 26, 2003 22:05
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frostgrey »

Itse pidän tiuhana jos täytyy viikollakin vettä överit, viikonloputhan on rentoutumista varten :lol:
Saab 9-3 TTID Vector 2008
Reetu

Viesti Kirjoittaja Reetu »

Firges9000 kirjoitti:Jos ajan, en ota.
Jos en ota, ajan.
OIKEIN. :wink:
petteri75
"Hölösuu"
Viestit: 1177
Liittynyt: To Elo 14, 2003 09:47
Paikkakunta: Kirkkonummi

Saarelle

Viesti Kirjoittaja petteri75 »

Jaa-a. Kyllä nämä denat & nistit näyttävät vähän muulta kuin töissä-edes-joskus-käyvältä-väestönosalta. Tai sitten kovin monella on mahdollisuus vetää aamu-kivat klo 10 alkaen. Jos elämä on pelkkää aineen/juoman hankintaa ja sen "nauttimista", niin olisi vain oikein, että yhteiskunta järjestää asianmukaisen ympäristön tämän harrasteen ylläpitoon. Denat pysyisivät saarella ja vaikka iltaisin saisi rauhassa kulkea esim. junalla, ratikalla, bussilla, yleisillä paikalla - yleensä kaikkialla. Parempi heille ja kaikille meille - kuningasratkaisu!

Ja mistä kaikki aineet yms? Kyllähän noita paketteja tahtoo esim. tullin haaviin jäädä, nyt niitä ei tarvitsisi törsätä :)

Nimim. Totaalisen kyllästynyt päihdekyllästeisiin.
saab87
"Hölösuu"
Viestit: 3273
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 18:26
Paikkakunta: Rautjärvi

Re: Juopottelu..jesh

Viesti Kirjoittaja saab87 »

petteri75 kirjoitti: Plääh. Jos olisi valtaa, niin ottaisin jonkun saaren tarpeeksi kaukaa (esim. joku rannikkotykistön kylmälinnake), rahtaisin _kaikki_ Suomen nistit, dokut ja hullut sinne. Sitten antaisin niille niin paljon etanolialkoholia & farmaseuttista viihdykettä kuin vain haluaisivat ja pois ei pääsisi kuin lopettamalla.
Jaaha... siistiä. pitäsköhä sit juosta jo karkuun tai jtn? :?
Rouva JuAn
#2311
9-5 2.3t A -98 ja volvo xc70
Aerochick
"Saabisti"
Viestit: 1192
Liittynyt: Su Helmi 06, 2005 09:56
Paikkakunta: Helsinsky

Viesti Kirjoittaja Aerochick »

Juu, tarkoitinkin että näitä "tapauksia" hoitava henkilökunta (sossut, hoitsut, kytät ja vartijat yms.) jäisi ilman töitä.. :wink:
ennen: 93 SS Aero '04 + BSR Steg 1
nyt: Chevy Camaro Z28 '93
Perheessä myös Mr. S

http://www.jco.fi
Vastaa Viestiin