Saabbimiäheks?

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9404
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Re: kulutus, ja muutakin

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Savusaappi kirjoitti: Tällä hetkellä auto makaa taas turun metro-autossa, odottelen soittoa tämänkertaisesta analyysistä. Viime kerralla väittivät turbo viaksi, johan siitä onkin kohta 60tkm kun turbo on vaihdettu. Auton korjaamiseen on kulunut minulta ja edelliseltä omistajalta yli 3500Eur ja silti autossa on vähintään samat viat kuin aiemminkin. Että näin täällä...
Kannattaisiko viedä autosi johonkin asiantuntevaan Saab-huoltoon ja vaihdattaa siellä takuuna uusi puolimoottori, ja vaatia myöskin takuuna valmistusvialllisen vaihdelaatikon korjaus?
Mitä autollesi on tehty tuon 3500 euron arvosta?
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Savusaappi
"Kaasari"
Viestit: 22
Liittynyt: Ke Kesä 08, 2005 12:06
Paikkakunta: Uusikaupunki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Savusaappi »

Sepäs tässä nyt ois haaveena, mutta nehän sen päättää että "haluavatko". Autoon on vaihdettu kaksi kertaa turbo, venttiilivarren kumit ja loppu muodostuu työstä.
-Savu hälvennyt-
ng900aero
"Saabisti"
Viestit: 9404
Liittynyt: Ti Marras 18, 2003 23:59
Paikkakunta: Herttoniemi

Viesti Kirjoittaja ng900aero »

Savusaappi kirjoitti:Sepäs tässä nyt ois haaveena, mutta nehän sen päättää että "haluavatko". Autoon on vaihdettu kaksi kertaa turbo, venttiilivarren kumit ja loppu muodostuu työstä.
Tuon Garret Gt17 kestävyyteen en ota kantaa, käsittääkseni ja korjausjäljistä (tai siis niiden puuttumisesta) päätellen omassa kulkineessamme on edelleen alkuperäinen ahdin vieläkin lähes 240tkm:n jälkeen. Noissahan oli niitä valuvirheitä tms, jotka aiheuttivat ongelmia (olikohan 1999 vai 2001), siltikään en jaksa uskoa että ahdin olisi rakenteellisesti perustavanlaatuisesti huono.

Todella harmillista lukea noita vastoinkäymisiäsi, suurimman osan autosi korjauskustannuksista selittänee asiantuntematon huoltohenkilöstö.
Mikäli turbokoneiseen moottoriin pääsee syntymään kampikammion ylipaine, purkautuu se helpoiten juurikin turbon kautta, jonka tiivistyksessä on heikoin paineensietokyky.

Noiden b2x5-koneiden ongelma on tuo tukkeutuva huohotusjärjestelmä, eli toisin sanoen venttiililkopan kautta normaalisti poistuva huohotusilma ei pääse ulos, muodostaen normaalia kovemman kampikammiopaineen ja tämä ilmenee sitten turbon kautta läpitunkevana öljynä eli savutuksena.

Eli useissa tapauksissa itse ahdin on ollut täysin kunnossa, vaan kampikammiotuuletus puutteellinen, jolloin ollaan saatu uuden eli tiiviimmän turbon kautta siirrettyä tuota savutusongelmaa kauemmas tulevaisuuteen.

Jos autossa ilmenee tuollaista "pölläytysongelmaa", itse ensimmäisenä poistaisin venttiilikopasta huohotinletkun kokonaan, ja mahdollisesti johtaisin sen jonnekin rintapellin alle (liittäen siihen vaikkapa puutarhaletkun palan), tietysti ensi esim. puhaltamalla tai paineilmalla kokeilemalla että venttiilikopan reikä on auki koneeseen.

Kaikista varmin tapa on napata koko venakoppa pois ja puhdistaa se (ja jos venakopan alainen maisema näyttää öljylietteiseltä, myydä äkkiä auto pois :) ), ja varmistaa myös että ne venakopan huohotuskanavan öljynpaluuputket (2kpl) ovat auki (omassani olivat niin toivottoman lujasti tukoksissa että niiden aukirassailuun teräsvaijerilla meni 2h 8O ). Noita putkia pitkin palaa ilman mukana kulkeutuva öljy venttiilikoneistolle.

Niistä venenvarsikumeista:

http://www.kanetti.fi/~peinu/auto/sakke/9-5_gummit.jpg

Tuossa on ero uuden ja vanhan välillä, siis tuo sotkuinen on koneesta joka oli täynnä öljylietettä ja muuta skeidaa (joskin käövi nätisti ja pelasi kuten kuuluukin).
Ja kaikki kumit olivat yhtä lailla täynnä tuota mönjää, joka oli kohtalaisen kovaa ja kunnolla paakkuuntunutta, mutta siltikään yksikään noista 230tkm ajetusta ja tuolla skeidalla ajetusta kumeista ei vuotanut, venttiilit ja niiden varret ja palotilat olivat puhtaat, eikä automme pölläytellyt kertaakaan, eli nuo kumit ovat senverran hyvin mitoitetut ettei noita tarvinne vaihtaa juuri koskaan (omaani vaihdoin koneremontin yhteydessä).

Eli jos saabinne muuttuu savusaabiksi, ei kannattane heti viedä huoltoon epämääräisesti diagnosoitavaksi ja mitenlie-korjattavaksi, kannattaa ensin koettaa tutustua oireisiin ja tutkia tilannetta.Aamen.
Saab 9-3 SC TTiD -08
Saab 9-3 Cabrio 1.8t -06
Ducato Maxi -98
Savusaappi
"Kaasari"
Viestit: 22
Liittynyt: Ke Kesä 08, 2005 12:06
Paikkakunta: Uusikaupunki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Savusaappi »

Auto oli pari kuukautta sitten juuri tuossa operaatiossa, eli venttiilikopan kansi otettiin irti ja ne kaksi rööriä sörkittiin auki. Voisiko olla että ne olisivat jo nyt uudestaan tukossa, ei kai sentään? No, tänään ajattelin kysellä auton perään muutenkin, ollut jo neljä päivää "katsottavana" eivätlkä ole ilmoitelleet mitään. :cry:
-Savu hälvennyt-
se93tbo
"Hölösuu"
Viestit: 2343
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 16:46

Viesti Kirjoittaja se93tbo »

En lukenut ihan kaikkea, mutta Michelin Premasyt niin rengasäänet hiljeni ukon 2,2:ssa vectorissa, 2,0t:ssä tai olla tuo pahamainen gt17 ahdin??? -> vaihtoon. älkää ottako vakavasti olen ollu yötuurissa joten Maptunia tai nordiccia kehiin niin tuo kulkupuolikin on suunnilleen kohdillaan ihan vaan softalla, siis normikäyttäjälle. Tietysti tolla vikalistalla pistää mietityttään.
9-3.1972
TD04
"Aero"
Viestit: 334
Liittynyt: To Loka 20, 2005 20:11
Paikkakunta: Nastola

Viesti Kirjoittaja TD04 »

Nythän työ pelottelitte miehen ihan totaalisesti kun tarkotus oli mennä
kattomaan yhtä 9-5.sta viikonloppuna..Vuosimallia -98 2.3 matalapaine automaatti ja hyvin "sisään ajettu" vähän päälle 300 tuhatta..

Mitähän kannattais TODELLA TARKASTI kattoa näin paljon ajetussa automaatissa.????
Koneen kilinät ja rahinat nyt itsestään selvyys mutta muita..Oisko tossa automaatti laatikossa jotain huomioitavaa ei meinaan oo kokemusta .??

Vai ajelisko vaan tutulla ja hyvin tomivalla ng900 8O
BMW E90 330da
Exät Saab 900-85,Opel Ascona B-80,Saab 900i-88,Saab 900T-95,Saab 9-5-98,Subaru Impreza GT MY99
se93tbo
"Hölösuu"
Viestit: 2343
Liittynyt: Su Helmi 15, 2004 16:46

Viesti Kirjoittaja se93tbo »

Kyllä tuo automaatti on kestänyt "testeistä" huolimatta 161tkm :wink:
9-3.1972
karg
"Hölösuu"
Viestit: 3835
Liittynyt: La Touko 10, 2003 06:57
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja karg »

Pauke kirjoitti:Laakerit on yksi ja hyvin todennäköinen syy äänenlähteeksi ysivitosessa.
Voiko jyrinä siis johtua pyörän laakereista? Huomasin, että omassa 9-5:ssa kuuluu jonkinlaista jyrinää kun koneessa on vitosella (automaatti) kierroksia n. 2900-3000 ja vauhtia tällöin jotain 140km/h paikkeilla. Nelosella tai muillakaan vaihteilla samoilla kierroksilla ei kuulu mitään outoa. Jyrinä katoaa jos vauhtia nostaa jonkin verran tuon 140:n yli.
Vastaa Viestiin