Akun kenkä irti

9-5 tuli tonnarin seuraajaksi syksyllä 1997.
Vastaa Viestiin
zypta
"Koeajolla"
Viestit: 1
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 04:13
Paikkakunta: New Zealand, Auckland

Akun kenkä irti

Viesti Kirjoittaja zypta »

Moi,

Irroitin auton penkin ja siinä olevan liittimen jolloinka nyt airbag valo palaa kunnes se resetoidaan techillä. (en siis tiennyt tätä, nyt tiedän)
Voiko airbägvalon resetoida irroittamalla akun napa 5minuutiksi.
Täkälainen autotalo kun pyytää 20 sekuntia tech-2 näpyttelystä 80 taalaa niin periaatteessa en tällaisen rikoksen uhriksi rupea.
Onko turvallista irroittaa akun kenkä, lähinnä kysyn sen takia että meneekö radio lukkoon. Itselläni ei nimittäin koodia tullut auton mukana. Toisaalta olen ymmartanyt ettei saabissani välttämättä olekaan koodia vaan että radio ja auto ovat keskenään "naimisissa" eli siirto toiseen autoon on koodilla suojattu. Entä auton tietokone, toipuuko hyvin sähkökatkoksesta.

Kiitos
Marko
Limmo
"Turbo"
Viestit: 298
Liittynyt: La Kesä 19, 2004 02:14
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Limmo »

Mitä nyt olen tätä foorumia selaillut, niin alkuperäiset radiot on koodisuojattuja nimenomaan autokohtaisesti. Eli jos haluat vaikka vaihtaa soittimen autoosi, niin vanha pois ja uusi tilalle. Tämän jälkeen vanha soitin on mahdollista asentaa takaisin autoon, josta se on irrotettu ja kaikki pelittää. Jos taas haluat esim. myydä vanhan alkuperäisen soittimen, on koodisuojaus purettava ennen soittimen irrottamista autosta. Eli suomeksi: eipä siitä akun kengän irroittamisesta mitään vahinkoa pitäisi olla.

Ja auton moottorinohjaus on ns. oppiva systeemi (mukautuu kuljettajan ajotapaan), mikä nollautuu irrottaessasi akun kengän. Tämän jälkeen trionic on siis "koulutettava" uudelleen. Ei siitä mitään vahinkoa ole, mutta saattaa kuulemma ilmetä nollauksen jälkeen hetkellisenä tehon puutteen tunteena.

Tuohon varsinaiseen air bag -valo asiaan ei sitten löydykään mitään tietoa :roll:
Haksu
"Viggen"
Viestit: 604
Liittynyt: Su Huhti 17, 2005 03:17
Paikkakunta: Vehmersalmi

Viesti Kirjoittaja Haksu »

Mimmi se varmaan muistaa/tietää tuon akunkenkä jutun.Heittele Mimmille yv:tä niin eiköhän asia selvinne.

Haksu
Jäsen 2762 "Jälleen palattu Saab kantaan"
Vastaa Viestiin