Mäksä kirjoitti:Macin ohjelmisto ei todellakaan ole puutteellinen, suurinosa niistä ohjelmista joista joudut maksamaan windowsilla saa Macille ilmaiseksi ja osa jopa paremmin toteutettuna, itse en ole vielä löytänyt ainuttakaan ongelma kohtaa johon ei olisi softaa löytynyt.
Mac:lle löytyy ohjelmia kotikäyttäjän, muusikon ja graafisen alan ihmisten tarpeisiin sekä tietysti perustoimistokäyttöön, mutta siihen se sitten jääkin. Ohjelmia ei joko yksinkertaisesti ole tai valikoima on huomattavan suppea verratuna Windows-ympäristöön. Ei Macia voi esimerkiksi vakavasti harkita insinöörin jokapäiväiseksi työjuhdaksi oikein millään alalla tai matka-asentajan työkaluksi jossa pyörii diagnostiikka sun muut ohjelmat ja majailee dokumentaatio.
Mäksä kirjoitti:koti käyttäjälle mac on huomattavasti helpompi vaihtoehto ihan päivittäiseen nettisurffailuun ja s-postin lukuun yms toimintoihin. ja tukea saa kyllä suomalaisilta foorumeilta niin paljon että ei onglemia ilmene, ainakaan itselleni...ja mitä vanhempani ovat tätä hieman käyttäneet niin taitaa heille seuraava kone olla Mac...molemmat kohta eläkeiän saavuttavia ihmisiä...ette käyttö tuntuu olevan helppoa ja loogista.
Ei kaikilla Windowsin kanssakaan ole ongelmia, tosin oman kokemuksen mukaan Macin kanssa ongelmia on kertaluokkaa vähemmän, mutta niin on osaavia neuvojiakin. Ainakin 90-luvun alussa Macin kanssa oli lirissä kun rautaa hajosi... ja lompakko keveni hieman toista tahtia kuin PC-koneiden kanssa.
Nykyään taitaa PC:n kohdallakin tosin olla niin että koneiden kanssa on lirissä kun rautaa hajoaa... läppäreiden kanssa ainakin ja kovasti noissa merkkipaketeissakin joita ihmiset tuntuvat eniten hankkivan näytetään suosivan sopivassa määrin sen verran spesiaaleja osia ettei löydy kun virallista varaosaa.
Mäksä kirjoitti:laskentatehosta en tiedä mutta selkeästi on normi toiminnoissa nopeampi tämä macci kuin vanha 2,8gigainen läppäri. lisäksi esim Football Manager pelisarjan uusin tulokas 2006 versio joka tunnetusti saa koneen kuin koneen kyykkyyn järkyttävällä tietomäärällään, ei saa macciä jumiin ja latausajat ovat selkeästi nopeammat kuin todella tehokkaalla pc koneella.
Macin ongelma laskennassa on se että käyttis on koneessa ja pysyy... Macia ei buutata korpulta tai rompulta pyörittämään pelkkää laskentaa ja syöttämään laskentatulosta lähiverkkoon toiselle koneelle jatkojalostettavaksi. Em juttuhan ei sinänsä liity Windowsiin tai ole sen etu vaan se on yhtälailla PC-pohjaisten Linux-koneiden etu.
wikipedia kirjoitti:Asiaan vaikuttanee se, että Mac OS X ei ole yhtä käytetty kuin Microsoft Windows -käyttöjärjestemät.
Tuossa on asian ydin. En hetkeäkään epäilisi Macin tai Linuxin olevan yhtään turvallisempi käyttis kuin Windows, ne vain ovat niin marginaali tavaraa tällä hetkellä etteivät ne jaksa kiinnostaa kiusanhenkiä.
Jos Apple olisi onnistunut 80-luvulla niin nyt meillä olisi reikäinen ja virusten kiusaama MacOS sekä siinä loistava ohjelmistovalikoima, pieni marginaaliryhmä leikkisi Windowsilla.
Itse olisin pysynyt Macissa jos se ei olisi 80-90-luvun taitteessa pudonnut PC-koneiden kelkasta niillä alueilla joita minä tietokoneessa tarvitsen.