99 pakoputken kannattimien paikat

Ajaton klassikko. Tuotannossa 60-luvulta 90-luvun alkuun.
Vastaa Viestiin
saabisti69
"Tuplakaasari"
Viestit: 76
Liittynyt: Su Loka 23, 2005 11:38
Paikkakunta: Oulu

99 pakoputken kannattimien paikat

Viesti Kirjoittaja saabisti69 »

Elikkä pakoputki roikkuu irronnut kannattimesta, keskipönttö laahaa maata perästä kiinni, onko foorumilaisilla kuvia tai tietoja tuon keskipöntön kiinnittämisestä? sen verran meni poikki että alkupäästä vuotaa mutta ei ole näköjään kokonaan irtipoikki, mutta pian menee jos ei saa tuosta keskeltä kiinnitettyä takas.
saabisti69
"Tuplakaasari"
Viestit: 76
Liittynyt: Su Loka 23, 2005 11:38
Paikkakunta: Oulu

Saabisti

Viesti Kirjoittaja saabisti69 »

Elikkä poikittaiskeskipöntön vastakannakkeet noihin kolmeen ovatko ne tavallisella kumirenksulla kiinni?
V.J.S
"Hölösuu"
Viestit: 8096
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2003 06:09
Paikkakunta: Ihmiskunnan kehto: Paippinen

Viesti Kirjoittaja V.J.S »

Vuosimalli auttaa vianmäärittelyssä, myös combicoupessa (3d ja 5d) on eri putki kuin sedanissa (2d ja 4d)....Jos siis puhutaan poikittaispöntöstä, niin ainakin omassa -85 kaasarimallin SATKUSSA on pöntön oik. takapuolella toi kumilenkuran paikka (edestä päin katsottuna vas). Ysiysistä ei ole kokemusta, mutta ainakin joihinkin malleihin käy suoraan satkun putket.
-Ville
-Sähkövatkain model Y -24
-A6 Avant 2,7T Biturbo Q -01 TipTr, status: ajokiellossa.
-Luottopeli Audin porsiessa: Pösö 307 1.6 -03 ja pihakoristeena Saab 900 T8 5D -84
saabisti69
"Tuplakaasari"
Viestit: 76
Liittynyt: Su Loka 23, 2005 11:38
Paikkakunta: Oulu

84/83 99 GL 5 speed / 4d

Viesti Kirjoittaja saabisti69 »

99 vuosimalli 84/83 4d, elikkä katsastus olisi vuodenvaihteessa, tosiaankin kolme kannatinta toivottavasti nuo kumilenkurat ovat tallessa vielä, ja eiku huomenna saabin alle laittamaan kiinni
Jusau

Viesti Kirjoittaja Jusau »

Ainakin 2-ovisessa (99) kannakkeita on poikittaisessa takapöntössä molemmissa päissä (toisessa päädyssä kaksin kappalein, toinen tarpeeton) , sekä häntäputkessa yksi kannake vähän ennen takapuskuria. Edempänä ei taida kannakkeita olla, ellen väärin muista.

EDIT: Vielä kiinnityksistä & klemmareista, syystalvesta tuli laitatettua putki 99:iin, oli 4 osainen, pakosarjalta putket + etupönttö (1 osa), siitä klemmarilla kiinni väliputkeen, joka kiinnittyy klemmarilla takapönttöön, ja takapöntöstä sitten häntäputki. Eli tuossa hässäkässä oli 3 klemmaria kiinnityksissä.
saabisti69
"Tuplakaasari"
Viestit: 76
Liittynyt: Su Loka 23, 2005 11:38
Paikkakunta: Oulu

Kannattimet sain kiinni uusi robleema

Viesti Kirjoittaja saabisti69 »

Elikkä tuo putki joka tulee tuolta pakosarjalta alle, niin ennen väliputkea olevaa lemmaria putki on poikki suoraan ja siististi, miten on klubilaiset tuon ongelman hoitaneet, putkisto näyttää uudelta on vielä nuo kaupan laputkin tallella eikä hyvää putkea viitsisi kokonaan uusia, kiitti neuvoista tosiaankin 99.ssä on vain kahdella kumilenkuralla tuo poikittaispönttö kiinni
gls
"Hölösuu"
Viestit: 1990
Liittynyt: Su Helmi 27, 2005 12:51

Viesti Kirjoittaja gls »

jos on terve putkisto niin hitsaamalla hoituu tuo katkeama.
99 LE CombiCoupe Turbo '75
99 LEA '74
99 Petro Turbo '80
Vastaa Viestiin