mitä ihmettä huomasin että ohjaamossa olevista 4 suuttimesta ei puhalla mitään niin ne käsi säätöiset mekaaniset tuuletin pyörii kaikissa asennoissa ja viereinen säätövipu toimii kaikissa asennoissa auto 9000 saab AC ilmastoinnilla onko jossain jokin kytkin nyt väärässä asennossa että ei tuu tuuteista puhallusta. puhaltaa normaalisti tuulilasille vai olisko joku tehny remontin ja unohtanut jonkin s'******n putken irti
Siis onko sulla automaattinen ilmastointi? Jos on, niin kokeiles kalibroida ilmastointi painamalla <-> ja AUTO yhtäaikaa 4sek. Sitten odotat kunnes vikakoodien määrä (näyttää 0 jos ei ole) on hävinnyt ja näyttöön palaa valittu lämpötila.
Ja sitä AUTOa ei kannata käyttää talvella. Silloin tällöin lämpimällä kelillä tai mieluiten parkkihallissa joku 5-10min. Ehdottomasti ECON päälle talveksi.
jpjk kirjoitti:Ja sitä AUTOa ei kannata käyttää talvella. Silloin tällöin lämpimällä kelillä tai mieluiten parkkihallissa joku 5-10min. Ehdottomasti ECON päälle talveksi.
jpjk kirjoitti:Ja sitä AUTOa ei kannata käyttää talvella. Silloin tällöin lämpimällä kelillä tai mieluiten parkkihallissa joku 5-10min. Ehdottomasti ECON päälle talveksi.
Miksi?
Siksikö, että ilmastoinnin paikat (tiivisteet) kuivaa ja kylmäaine
haihtuu avaruuteen. Höh.
Ei se talvipakkasella lähde edes käyntiin. Järjestelmäpaine laskee
kylmällä ilmalla niin alas, ettei ole pelkoa kompuran käynnistymisestä.
Antaaa kompuran pyöriä aina vaan kun lämpötila sallii. Siksi aina AUTO.
96GL -79 (MR)
900T16 Cabriolet -93
9-5 AERO A MY2004 BioPower, 9-5 2.0t A MY2006 BioPower
NG 9-5 2.0TiD MY2011 Jäsen nro 341 - "Kuupasta se kaikki alkoi..."
Isolohko kirjoitti:Antaaa kompuran pyöriä aina vaan kun lämpötila sallii. Siksi aina AUTO.
Sama täällä.
Mikä automaatti-ilmastointi se sellainen on, jonka ei anneta toimia automaattisesti.
Käynnistyköön kompura, jos järjestelmä katsoo sen tarpeelliseksi.
Talvella kyllä riittää kylmää ilmaa ilman kompressoriakin.
Osta aina halvinta. Se tulee kalliiksi ja kallis on laadukasta.
Jos sinulla on autossa käsisäätöinen ilmansuuntausnuppi, niin kyllähän puhallussuunnan pitää muuttua kun kääntelet sitä nuppia. Liekö nupin ja ilmansuuntausrummun akselin väliltä akseli jotenkin nyrjähtänyt? Tuntuuko nupissa minkäänlaista vastusta vai pyöriikö tyhjää?
Automaatti-ilmastoinnissakin, suuntauksen pitää muuttua vuodenajasta riippumatta jos painelee niitä ilmansuuntauksen nappuloita.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
kun nupista pyörittelee niin puhallus suuntaus muuttuu tuulilasilta jalkotilaan ja lopuks 0 kohdalla sammuu siis toimii mutta säätö nappula tuntuu jotenkin liiankin herkästi pyörivältä
Kojetaulun suuttimista kuuluu tulla ilmaa kun käännät ilmansuuntausnupin niin että nuoli osoittaa suoraan alaspäin (sivunuolet) ja avaat niissä suuttimissa olevat sulkuventtiilit.
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00
suuttimien vivut on pysty asennossa joku on varmaan tehnyt rempan pitää irrottaa hansikaslokero ja katella irrallista tankoa niin ja kun laitan nuolen ala asentoon ja siis nuolet oikealle ja vasemmalle niin ei tuu mitään ilmaa
Viimeksi muokannut ruttunen, To Tammi 12, 2006 17:41. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Miten se tanko voisi olla irti, jos ilmansuuntaus kuitenkin muuttuu tuulilasilta jalkoihin nuppia kääntämällä? Jotenkin epäsynkassa toki voisi olla, eli väärään asentoon kasattu jompi kumpi pää tangosta?
Saab 99 GLi 5 Speed -82 • Saab 9000 T16A -87 • Saab 9000 CD 2,3T A -91 • Saab 9-5 2,3t A -00